Główne menu

Inf. prasowa
Ból barku – co oznacza i jak się go pozbyć?

Ból w okolicach barku może mieć co najmniej kilka przyczyn. Może być skutkiem przeciążenia mięśni, ścięgien lub więzadeł znajdujących się wokół barku albo wynikać z procesu chorobowego. Najczęściej dotyka osoby starsze, lecz nie jest to regułą, ponieważ na dolegliwości bólowe w tych okolicach narażone są także osoby młode uprawiające sport. Co może być jeszcze przyczyną bólu barku?

Jak działa staw barkowy?

Na początek kilka informacji na temat mechanizmu działania barku. Jest to bowiem staw mający największy i najbardziej zróżnicowany zakres ruchów z całego ciała. W skrócie składa się z głowy kości ramiennej oraz panewki łopatki. Całość jest otoczona mięśniami, ścięgnami i więzadłami. Staw barkowy zapewnia połączenie kończyny górnej z obręczą barkową. Wszystko to umożliwia płynny ruch oraz stabilizację barku. Mechanizm ten pracuje, wtedy kiedy idziesz lub podnosisz różne przedmioty, a nawet wtedy kiedy siedzisz i trzymasz coś w ręku np. książkę.

Kto jest najbardziej narażony na kontuzję barku?

Staw barkowy tak jak i inne stawy kuliste ma dość szeroki zakres ruchu, co oczywiście jest jego zaletą i dzięki niemu możemy poruszać kończyną na boki i wykonywać ruchy rotacyjne oraz do przodu i tyłu. Niestety możliwości te niosą ze sobą też nieco większe ryzyko doznania urazów. Narażeni są na nie w szczególności sportowcy np.: tenisiści, siatkarze lub osoby trenujące siłowo. Z ryzykiem uszkodzenia barku muszą się także liczyć osoby, których praca wymaga dźwigania ciężkich przedmiotów lub częstego podnoszenia ramion ku górze. Nawet codzienne czynności każdego z nas, upadek lub uderzenie również mogą doprowadzić do kontuzji barku.

Rodzaje urazów barku pojawiające się najczęściej

Intensywne ćwiczenia lub prace fizyczne mogą powodować przeciążenie stawu barkowego. Dochodzi wtedy do naciągnięcia a czasami do naderwania ścięgien, więzadeł czy też mięśni. Dzieje się tak, ponieważ nagły ruch ramieniem powoduje przekroczenie dopuszczalnego zakresu ruchomości stawu.

Kolejnym często spotykanym urazem jest zwichnięcie stawu barkowego, które również jest odpowiedzialne za ból w tym obszarze. Oprócz tego pojawia się obrzęk i zasinienie. Do wypadnięcia barku może dojść podczas upadków lub wypadków komunikacyjnych.

Zarówno przeciążenie stawu barkowego, jak i zwichnięcie może prowadzić do pojawienia się niestabilności barku. Jest to efekt niewłaściwie leczonej kontuzji np.:

  • Nieodpowiedniej rehabilitacji
  • Niewłaściwego unieruchomienia barku
  • Nieprawidłowej regeneracji
  • Zbyt krótkiej rekonwalescencji

Wraz z wiekiem kondycja całego ciała w tym stawów osłabia się. Są one narażone na wiele różnych mikro urazów, które z czasem mogą wywoływać stany zapalne, a nawet uszkodzenia kości i degradację chrząstki stawowej. Powodują one ból stawów w tym barkowego, który z czasem może się nasilać. Szczególnie podczas niewłaściwej pozycji ramienia, przeciążeń lub nieodpowiedniej pozycji podczas snu. Są to tak zwane zmiany zwyrodnieniowe, które dotyczą osób starszych. Zmiany te postępują stopniowo i z mogą ograniczać ruchomość stawów.

Leczenie bólu barku

Po doznaniu kontuzji lub urazu należy oszczędzać ramię i ograniczyć ćwiczenia na siłowni oraz prace fizyczne obciążające bark. Pomóc może prowizoryczne ograniczenie ruchomości stawu barkowego za pomocą temblaka lub ortezy.

W sytuacji nasilenia bólu warto wykonać zimny okład. Dostępne bez recepty leki przeciwzapalne i przeciwbólowe również powinny przynieść tymczasową ulgę. Łatwym w aplikacji i docierającym bezpośrednio do ogniska bólu są plastry przeciwbólowe Itami.

Domowe sposoby na pozbycie się bólu barku zazwyczaj działają tylko doraźnie, dlatego najlepiej udać się do lekarza specjalisty, który wdroży właściwe leczenie. Warto jak najwcześniej upewnić się, czy nie doszło do poważniejszego uszkodzenia barku lub, czy dolegliwości nie wynikają z nieprawidłowości w funkcjonowaniu kręgosłupa, lub nawet wątroby i serca.

    Komentarz ( 1 )

  • jotka

    Kiedyś taki ból leczyłam przysłowiowym klinem. Bolało mnie strasznie, nie mogłam unieść ręki, wiec zaczęłam myć okna, przy ostatnim, już prawie było dobrze…

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>