Główne menu

Ból nóg – co może oznaczać i kiedy jest niebezpieczny?

Kobiety często narzekają na ból nóg. W wielu przypadkach jest on spowodowany przez długie stanie, noszenie obuwia na wysokim obcasie. Czasami jednak wskazuje na poważniejsze choroby. Kiedy warto udać się do lekarza?

Ból nóg może mieć różne przyczyny

Ból nóg może mieć dług listę przyczyn:

 • nagły skurcz mięśni – może pojawić się w środku nocy lub w ciągu dnia. Ma charakter nagły, przypomina intensywne napięcie mięśni. Przyczyną może być zmęczenie lub odwodnienie mięśni. By uniknąć skurczy, warto znaleźć czas na odpoczynek z wysoko uniesionymi nogami. Każdego dnia należy systematycznie nawadniać organizm, pijąc wodę.
 • naderwanie ścięgien, wiązadeł – uraz, który nie wymaga interwencji chirurga, występuje najczęściej przy nadmiernym obciążeniu nogi. Zdarza się nierzadko przy rozpoczęciu aktywności fizycznej, bez odpowiedniej rozgrzewki. Oprócz bólu nóg, pojawia się opuchlizna, tkliwość nogi oraz stan zapalny,
 • brak magnezu lub żelaza – ból nóg, a zwłaszcza łydek może być spowodowany niedoborem ważnych składników odżywczych, głownie magnezu i żelaza,
 • problemy z żyłami – gdy nogi bolą, stają się ciężkie, opuchnięte, pojawiają się pajączki, trudności z poruszaniem, poczucie, jakby ktoś do łydek przyczepił obciążenie, przyczyna mogą być problemy z żyłami.
 • płaskostopie – to częsta deformacja stopy, która może doprowadzać do bólu nóg.
 • haluksy – haluksy to problem z koślawym palcem u stopy, może prowadzić nie tylko do bólu stopy, ale również bólu nóg i problemów z poruszaniem się.
 • choroba reumatyczna – u 90% chorych stopy chorują na RZS, u 20% z nich pierwsze objawy chorobowe zaczynają się właśnie od stóp. Najczęstsze objawy to ból, sztywność, kłopoty z poruszaniem.
 • cukrzyca – w przebiegu cukrzycy zdarzają się długotrwałe bóle mięśni, a także charakterystyczne mrowienie w stopach.
 • zwyrodnienie kręgosłupa – proces postępujący wraz z wiekiem, może powodować miejscowe stany zapalne, często powoduje miejscowe bóle krzyża promieniujące do nóg,
 • zmiany hormonalne – uczucie ciężkich, zmęczonych nóg nierzadko wskazuje na wahania hormonalne, a zwłaszcza niedobór estrogenów. Jest częstym objawem menopauzy.
 • prowadzenie niezdrowego stylu życia – ból nóg może być wynikiem złej diety, siedzącego lub stojącego trybu życia, braku ruchu. Zazwyczaj zmiana przyzwyczajeń pozwala sobie poradzić z przykrą dolegliwością.

ból nóg

Jak radzić sobie z bólem nóg niezależnie od przyczyny?

Najrozsądniejszym sposobem na ból nóg jest odnalezienie przyczyny problemu i usunięcie jej. Niezależnie od tego warto jednak zastosować się do pewnych rad, które pomagają właściwie w każdej sytuacji.

Po pierwsze warto stosować dobrze zbilansowaną dietę, bogatą w błonnik. Dzięki temu można zadbać o dostarczenie wszystkich niezbędnych składników diety i odpowiednie trawienie.

Po drugie nawadnianie organizmu, picie wystarczającej ilości wody, co pozwala uniknąć przykrych skutków odwodnienia.

Kolejny krok to dbanie o odpoczynek. Po siedzącym lub stojącym dniu warto spędzić kilka chwil na leżeniu z podniesionym nogami do góry. Gdy nogi znajdują się wyżej niż głowa, poprawia się krążenie krwi.

Bardzo istotny jest też ruch – spacery, pływanie, bieganie, jazda na rowerze. Ważne jest utrzymywanie prostej pozycji, niegarbienie się, warto powtarzać ćwiczenia polegające na przysiadach, wspinaniu się, skłonach.

Na co dzień należy wybierać wygodne ubrania i obuwie. Zbyt obcisła odzież utrudnia  krążenie, a zbyt dopasowane buty mogą być przyczyną dyskomfortu. Najzdrowszy jest dwucentymetrowy obcas, który nie powoduje obciążeń, bólu nóg i gwarantuje odpowiednie rozłożenie ciężkości.

W przypadku dotkliwego, często powracającego bólu nóg warto udać się do lekarza w celu znalezienia przyczyny problemu i skutecznego leczenia.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>