Główne menu

Ból owulacyjny – co może oznaczać?

Dla większości kobiet jajeczkowanie nie jest bolesne, nie wiąże się z żadnymi przykrym a nawet ledwo wyczuwalnym dyskomfortem. Zdarza się jednak, że pojawia się ból owulacyjny, całkiem niespodziewanie w dniach, kiedy kobieta powinna być u szczytu formy. Może mieć on różną formę: postać pobolewania w podbrzuszu lub kłucia w okolicy jajników. O ile czucie owulacji, któremu nie towarzyszy dyskomfort, nie stanowi powód do niepokoju, o tyle ból owulacyjny powinien wzbudzić naszą czujność i zmotywować do przyjrzeniu się zdrowiu. O czym może on świadczyć?

Ból owulacyjny może wskazywać na wiele poważnych przyczyn. Nie jest to objaw, który należy ignorować. Może bowiem stanowić przyczynę bezpłodności.  Kiedy pojawia się ból, na co może wskazywać?

Ból owulacyjny: torbiele na jajnikach

Torbiele na jajnikach mogą powstawać podczas owulacji, mogą w tym czasie pękać, czasami utrzymują się przez kilka cykli i w trakcie owulacji powodują szczególny dyskomfort, dając o sobie znak.

Ból owulacyjny

 

Szczególnie przykre może być jajeczkowanie to dla kobiet z PCOS (zespołem policystycznych jajników). Zmiany powstające pod wpływem zaburzeń hormonalnych, jak wykazały badania, zwykle mają związek z opornością na insulinę. Można zmniejszyć przykre objawy poprzez zmniejszenie ilości cukru i pszenicy w diecie.

Endometrioza

Ból owulacyjny może mieć związek z endometriozą, chorobą zapalną, mającą niekorzystny wpływ na jajniki i jajowody. Oprócz bólu owulacyjnego endometrioza powoduje często ból podczas współżycia, bóle głowy, migreny, zaparcia.

 

Warto zaznaczyć, że często endometrioza diagnozowana jest podczas laparoskopii, bo w trakcie badań USG problem nie jest dostatecznie dobrze widoczny.

Choroby przenoszone drogą płciową

Ból owulacyjny może być wywołany przez choroby przenoszone drogą płciową, na przykład chlamydię, która może prowadzić do stanów zapalnych miednicy mniejszej.

Zrosty po operacjach…lub bakterie

Często przyczyną bóli owulacyjnych są zrosty powstałe po operacjach na układzie rozrodczym – jajnikach, jajowodach, macicy. Nierzadko są konsekwencją również cięć cesarskich.

Zdarza się, że ból owulacyjny pojawia się na skutek wprowadzenia do dróg rodnych bakterii, co powoduje stan zapalny i rozwinięcie się infekcji.

Wielu lekarzy bagatelizuje ból owulacyjny, twierdząc, że nie jest on groźny. Prawda jest jednak taka, że warto zbadać jego przyczynę, zwłaszcza jeśli bezskutecznie od dłuższego czasu starasz się o dziecko.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>