Główne menu

Ból piersi – błaha przyczyna czy poważny problem?

Ból piersi może dotyczyć jednej piersi lub obu, obejmować fragment piersi lub jej całość. Może mieć również wiele przyczyn – zaczynając od tych błahych a kończąc na poważniejszych.

Ból piersi

Ból piersi to częsty problem

Około 70% kobiet chociaż raz w życiu doświadcza bólu piersi. Jednak tylko 15% z nich wymaga leczenia. W przeważającej większości ból ma podłoże fizjologiczne i nie jest groźny.

Ból biustu- gdy jesteś w drugiej fazie cyklu

Ból w obrębie piersi to zazwyczaj objaw wynikający ze zmian hormonalnych. Ma podłoże w pełni fizjologiczne i niegroźne, choć zazwyczaj niemile odbierane.

Piersi mogą reagować tkliwością, napięciem i bólem na wzrost w II fazie cyklu progesteronu i spadek estrogenu, czego skutkiem jest gromadzenie wody w tkankach. Ból zazwyczaj pojawia się przy mocniejszym przytuleniu, czy leżeniu na brzuchu. Nie utrudnia codziennego funkcjonowania. Tylko w nielicznych przypadkach jest tak silny, że stanowi źródło ciągłego poirytowania.  Piersi stają się twarde, napięte, guzkowate. Wszelkie dotykanie ich powoduje zdecydowany sprzeciw.

Tego typu ból pojawia się cyklicznie, choć nie musi występować w przebiegu każdego cyklu. Najczęściej jest tożsamy z odczuwanym zespołem napięcia miesiączkowego i mija wraz z przyjściem miesiączki. Na dyskomfort w piersiach spowodowany zmianami hormonalnymi zazwyczaj narzekają kobiety między 20 a 40 rokiem życia.

 

Ból piersi a ciąża

Ból piersi, uczucie tkliwości, wrażliwości na dotyk to jeden z pierwszych objawów ciąży. Nie warto go ignorować, zwłaszcza jeśli kobieta nie zauważała u siebie podobnego objawu wcześniej. Może on bowiem wskazywać, że za 9 miesięcy przyjdzie na świat dziecko.

Ból piersi może pojawić się już w 3-8 tygodniu ciąży.

Ból w piersiach a laktacja

Ból piersi bywa również wynikiem zmian zachodzących w okresie laktacji. Piersi mierzące się z nowym wyzwaniem, jakim jest produkcja mleka, mogą być tkliwe, bolesne w dotyku. Zazwyczaj gdy laktacja normalizuje się, problem znika.

Jednak jeśli pierś staje się zaczerwieniona, gorąca w dotyku, pod skórą można wyczuć wyraźną kulistą zmianę, należy udać się dp lekarza. Być może doszło do zapalenia piersi, a stan ten wymaga szybkiego leczenia.

Ból w piersiach a zmiany w piersiach

Niekiedy ból w piersiach to objaw patologiczny, wskazujący, że dzieje się coś niedobrego. Może być objawem występowania torbieli i włókniaków w piersiach, które uciskają nerwy i powodują dyskomfort.

U kobiet między 30 a 50 rokiem życia pojawia się również problem z mastopatią czyli zwyrodnieniem torbielowato-włóknistym piersi. Typowe stają się zgrubienia i nierówności w piersiach. 

Ból piersi czasami wskazuje na stany nowotworowe. W takim przypadku zazwyczaj kobieta może wyczuć bolesną grudkę w piersi, która nie znika po miesiączce. Dodatkowo może pojawić się wydzielina z sutka, nierzadko z krwią czy ropą. Pierś może zmienić wygląd, zdarza się też, że pojawia się gorączka.

Ból a menopauza

Ból piersi może być objawem menopauzy, wtedy sygnalizuje zanik tkanki gruczołowej i zanik funkcji jajników. Organizm kobiety mierząc się ze spadkiem estrogenów i progesteronu często reaguje bólem.

Co zrobić, gdy dokucza Ci ból w okolicy piersi?

  • przede wszystkim systematycznie badać piersi w domu i u ginekologa, by możliwie szybko stwierdzić obecność nieprawidłowości,
  • zwróć uwagę na noszony biustonosz, być może to on powoduje dyskomfort,
  • jeśli ból jest cykliczny i występuje w drugiej fazie cyklu, warto zwrócić uwagę na dietę, unikać mocnej kawy, herbaty, ogranicz spożywanie kofeiny, zrezygnuj z alkoholu, słodyczy i słodkich przekąsek. Warto zadbać o odpowiednią ilość witamin w diecie, zwłaszcza A, B, E. Niektórym kobietom ulgę przynosi spożywanie herbatek o działaniu moczopędnym.

    3 komentarze

  • Zawielkawoda

    Tak, ja jestem z tych które przed okresem mocno odczuwają swoje piersi, wtedy nawet śpię w staniku, bo jest trochę lepiej,

  • Maja

    Najważniejsze to zawsze kontrolować wszystkie niepokojące objawy. Bo i ile ból piersi przed miesiączką jest normalny, to jednak zdarzają się bóle, które normalne nie są. No i druga sprawa jest taka, ze zmiany nowotworowe najczęściej nie bolą, więc mimo wszystko warto być pod stałą kontrolą lekarza, co pół roku badanie w gabinecie, co rok usg. No i absolutna konieczność to samobadanie w domu, co miesiąc reglarnie. No i tutaj szczerze polecam zakup brastera. To urządzenie znacznie ułatwia badanie, jest proste w użyciu, dokładne. No i już można kupić je na raty.

    • Dorka

      Tak Maju najlepiej latać po lekarzach i koniecznie wyszukiwać sobie choroby.Czy wyście wszyscy już powariowali???Jeżeli interesujesz się tematem,to sięgnij do badań włoskich naukowców sprzed dwóch lat.alarmuja oni,że większość guzów nawet nowotworowych zanika sama,a biopsję i mammografia tylko pomaga nowotworowi się rozwijać.czasem niewiedza jest błogosławieństwem.zyj zdrowo i przestań szukać sobie problemów…

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>