Główne menu

Inf. prasowa
Ból przy hemoroidach – jak go złagodzić?

Powiększone i przekrwione hemoroidy objawiają się przede wszystkim krwawieniem z odbytu podczas oddawania stolca. Ból w przebiegu tej powszechnej choroby proktologicznej występuje stosunkowo rzadko, jednak również jest możliwy. Co zrobić, aby go złagodzić? Na szczęście są na to skuteczne sposoby.

Dlaczego w przebiegu hemoroidów może pojawić się ból?

W wielu przypadkach zewnętrzne hemoroidy nie dają żadnych objawów, zwłaszcza w początkowym stadium, a jako charakterystyczny sygnał, świadczący o chorobie, uznaje się głównie krwawienie świeżą krwią. Jeżeli jednak dojdzie do zakrzepicy, wówczas może wystąpić ostry ból, który utrzymuje się nawet do 10 dni. Jeżeli dojdzie do zakrzepicy hemoroidów wewnętrznych, co jest nieco rzadsze, oprócz silnego bólu występuje wrażenie ciśnienia w odbycie, krwawienie, intensywne wydzielanie śluzu. Czasami uciążliwymi objawami są również świąd i pieczenie odbytu. Tego rodzaju dolegliwości są bardzo rozpraszające, krępujące i powodują ogólny dyskomfort[1].

Co robić, gdy hemoroidy bolą?

Ból towarzyszący hemoroidom powinien minąć samoistnie, jednak warto skorzystać ze sposobów na jego złagodzenie. Kojąco działają ciepłe kąpiele lub nasiadówki w naparze przygotowanym z kory dębu. Czas trwania nasiadówki powinien wynosić 10 minut i warto przeprowadzać ją kilka razy dziennie. Jeżeli ból jest silny, pomocne są okłady z pokruszonego lodu owiniętego w ściereczkę[2].

Gdy dolegliwości związane z hemoroidami bardzo doskwierają, wówczas z pomocą idą kremy i czopki doodbytnicze– na przykład Procto-Glyvenol. Zmniejszają one stan zapalny, działają ściągająco i znieczulająco. W zależności od stopnia zaawansowania choroby stosuje się je przez kilka lub kilkanaście dni (do 7 dni bez konsultacji z lekarzem)2.

Aspektem, którego nie można ignorować w trakcie leczenia, jest także dieta, bogata w pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa, owoce, które są bogate w błonnik ułatwiający wypróżnianie. Dodatkowo należy wypijać mniej więcej 8 szklanek wody dziennie, za to unikać alkoholu i ostrych przypraw, które mogą nasilać krwawienie2 [3].

Gdy hemoroidy się komplikują i nawracają – czy można skutecznie je leczyć?

Są przypadki, gdy choroba hemoroidalna ma wyjątkowo skomplikowany i uporczywy przebieg, a gdy już wydaje się, że objawy ustąpiły na dobre, po jakimś czasie znów nawracają. Jednak i na to są metody. Jeżeli zaawansowana postać hemoroidów dotyczy i ciebie, lekarz może zaproponować ci podwiązanie metodą Barrona, które polega na założeniu na podstawę hemoroidu gumowych opasek. Doprowadza to do jego martwicy oraz oddzielenia się od podstawy. To nieinwazyjna i często stosowana metoda. Alternatywą jest skleroterapia, w której trakcie wstrzykiwany jest środek chemiczny blokujący dopływ krwi do hemoroidów. Jeszcze inaczej można uporać się z hemoroidami za pomocą koagulacji ciepłem lub zimnem. Jeśli nieinwazyjne metody nie pomogą, wówczas wskazany jest zabieg wycięcia hemoroidów, czyli hemoroidektomia3. Procedura chirurgiczna jest jednak ostatecznością, a u większości pacjentów wystarczą metody nieinwazyjne.

Nazwa produktu leczniczego: (A) Procto-Glyvenol, 400 mg + 40 mg, czopki. (B) Procto-Glyvenol, (50 mg + 20 mg)/g, krem doodbytniczy. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej: (A) Tribenozyd (Tribenosidum), lidokaina (Lidocainum). (B) Tribenozyd (Tribenosidum), lidokainy chlorowodorek (Lidocaini hydrochloridum). Dawka substancji czynnej: (A) 1 czopek zawiera 400 mg tribenozydu (Tribenosidum) i 40 mg lidokainy (Lidocainum). (B) 1 g kremu doodbytniczego zawiera 50 mg tribenozydu (Tribenosidum) i 20 mg lidokainy chlorowodorku (Lidocaini hydrochloridum). Postać farmaceutyczna: (A) Czopki. Żółtawobiałe, stożkowatego kształtu czopki, jednolite, bez pęknięć, lekko tłuste, niemiękkie. (B) Krem doodbytniczy. Biały, jednorodny krem o słabym, charakterystycznym zapachu. Wskazania do stosowania: (A, B) Miejscowe leczenie zewnętrznych i wewnętrznych hemoroidów. Przeciwwskazania: (A, B) Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą lub na inne środki znieczulenia miejscowego o budowie amidowej. Podmiot odpowiedzialny: (A, B) Recordati Ireland Ltd., Raheens East, Ringaskiddy, Co. Cork, Irlandia.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

PGL/2020-02/09

[1] Styliński R., Majewski M., Wallner G. Guzki krwawnicze. https://www.pkk.org.pl/lekarz-02.php Data dostępu: 5.02.2020.

[2] Zych W. Hemoroidy. https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/jelitogrube/68332,hemoroidy Data dostępu: 5.02.2020.

[3] Hemorrhoids. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hemorrhoids/symptoms-causes/syc-20360268 Data dostępu: 5.02.2020.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>