Główne menu

Bóle menstruacyjne po 30? To nadal się zdarza

Aż 60% kobiet cierpi na bóle menstruacyjne (źródło: „Ciało kobiety. Mądrość kobiety” dr med. Ch. Northrup). Wśród tych kobiet, jest sporo takich, które z powodu dyskomfortu nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Konieczne stają się silne bóle przeciwbólowe, a nawet zwolnienie z pracy. Nie zawsze chodzi o klasyczny ból brzucha, ale inne objawy towarzyszące menstruacji, na przykład migreny. Czy da się z tymi wszystkimi przykrymi objawami skutecznie walczyć? Jaki jest sposób na bóle menstruacyjne po 30?

Czy wiesz, że w literaturze psychologicznej z lat 50tych ubiegłego wieku sugeruje się, że bóle menstruacyjne mają podłoże psychologiczne? Mają one mieć związek z niezadowoleniem z bycia kobietą? Innymi słowy cierpisz, bo straciłaś kontakt ze swoją kobiecością lub ją nie do końca akceptujesz…Hmmm. Interesująca, choć dość ryzykowna teoria. Prawda?

bóle menstruacyjne po 30

Bóle menstruacyjne po 30

Ból menstruacyjny zwykle odczuwany jest jak bolesne skurcze w okolicy brzucha, czasami pleców i ud. Bywa, że nie jest porównywalny do skurczów, które pojawiają się i mijają, ale określany jest jako stały i tępy. Gdy bóle są wyjątkowo mocne, mogą powodować rozstrój żołądka, wymioty i biegunkę. Najczęściej ból pojawia się w dniu miesiączki, rzadziej kilka dni przed. Zwykle trwa od 48 do 72 godzin i jest najboleśniejszy w trakcie najobfitszego krwawienia.

Miesiączka u dojrzałych kobiet nie powinna boleć, czasami bolesne są pierwsze miesiączki w okresie nastoletnim, z czasem jednak to powinno się zmienić. Jeśli menstruacje mimo upływu lat nadal bolą, oznacza to, że mamy do czynienia z  zespołem bolesnego miesiączkowania, a to zaburzenie, stan patologiczny. Najczęściej dotyka kobiet między 30 a 45 rokiem życia. Wtedy zazwyczaj ma związek z endometriozą, mięśniakami (które po urośnięciu mogą powodować bolesne i obfite miesiączki), chorobą zapalną miednicy (związaną z atakiem bakterii, które wywołują stan zapalny).

Ból menstruacyjny mogą powodować tabletki antykoncepcyjne (które najczęściej stosowane są jako lek na ten ból), czy wkładka domaciczna (zazwyczaj w kilka miesięcy po założeniu, inne symptomy, które może powodować to krwawienia między miesiączkami czy bolesne współżycie).

Czy istnieją inne powody bolesnych miesiączek?

Badania pokazały, że kobiety cierpiące z powodu bólów menstruacyjnych mają wyższy poziom prostaglandyny F2-alfa – hormon ten wydzielany jest, gdy macica się kurczy i wyrzuca krew menstruacyjną.

Na wysoki poziom tego hormonu najczęściej wpływa:

  • wysoki poziom stresu (wysoki poziom kortyzolu, noradrenaliny), zwiększający ilość czynników prozapalnych,
  • duża ilość zajęć,
  • brak czasu na odpoczynek,
  • nieprawidłowa, uboga dieta,
  • duża ilość wysoko przetworzonych węglowodanów w diecie, które powodują nadprodukcję insuliny.

Ryzyko wystąpienia silnych bóli miesiączkowych jest wyższe u dziewczynek, które zaczęły szybko dojrzewać (miesiączkować w 11 roku życia lub szybciej), u kobiet z obfitymi i/lub nieregularnymi miesiączkami.

Jak radzić sobie z bólami menstruacyjnymi?

Najlepszy sposób to usunięcie przyczyn bólu, czyli zmiana stylu życia, zwrócenie uwagi na to, by jeść różnorodne posiłki, wystarczająco dużo odpoczywać, znaleźć sposób na stres. Poleca się zwolnić w okresie przed miesiączką i w pierwszych dniach krwawienia. To nie zawsze możliwe, ale znacznie ułatwia funkcjonowanie i poprawia samopoczucie.

Warto ograniczyć ilość cukru i nabiału w diecie. Konieczne jest zwrócenie uwagi, by w codziennym jadłospisie było wystarczająco produktów bogatych w witaminy. Podstawa to witaminy: B, E, cynk, selen, magnez, zdrowe kwasy tłuszczowe. Dobrze postarać się wyregulować rytm dobowy, chodzić spać o tej samej godzinie i o tej samej wstawać, pamiętać o codziennych spacerach.

Ponadto warto rzucić palenie, najnowsze wyniki badań wskazują, że nałóg ten może negatywnie wpływać na przebieg menstruacji.

Kojąco mogą działać ciepłe okłady na brzuch lub lekki, okrężny masaż brzucha. Niektórym kobietom pomagają techniki relaksacyjne – pilates czy joga.

Dla kobiet, które nie chcą popracować nad tym, jak żyją, polecane są tabletki antykoncepcyjne. Tabletki minimalizują wahania hormonalne i tym samym zmniejszają ryzyko wystąpienia bóli menstruacyjnych. Niestety mają też skutki uboczne, które w niektórych przypadkach wykluczają ich sens stosowania.

Inny sposób? Lekarze zalecają zajście w ciążę, bo w ten sposób można pozbyć się problemem z bólem miesiączkowym raz na zawsze. Niestety nie jest to metoda pewna i oczywiście w wielu sytuacjach trudno ją brać pod uwagę.

Na pewno dobrym pomysłem jest udanie się do sprawdzonego, polecanego ginekologa i wykonanie badań w celu znalezienia przyczyn bolesnych miesiączek.

    14 komentarzy

  • Jowita

    W takim razie odkąd dostałam miesiączkę czyli mając lat 13 żyję w stresie, biegu, z nadmiarem obowiązków i brakiem snu, bo odkąd pamiętam co miesiąc umieram z bólu i z wiekiem jest coraz gorzej. Każdy ginekolog mówi „taka uroda” i proponuje tabletki antykoncepcyjne. Tylko, że nie chce mi się truć hormonami ze względu na ból, gdyż u mnie wiąże się to z tyciem, zbieraniem wody w organiźmie i posiadaniem biustu wielkości kobiety karmiącej, co jest uciążliwe (przerabiałam tabletki lata temu). Po prostu w te paskudne dni lecę na tabletkach przeciwbólowych i jeżeli mam możliwość przeleżeć co najgorsze to super. Na to nie ma lekarstwa. Niektórym mija po porodzie ale to akurat też nie jest powód, bym nagle zachciała rodzić Trzeba z tym żyć po prostu ‍♀️

    • Joanna

      Mam tak samo, biorę ketonal i jakoś funkcjonuję… a tabletki dokładnie pokazały na co je stać i niestety teraz ciężko wrócić do formy

  • Beata

    to i tak ze w wieku 13 bo ja miałam 10 lat myślałam że zejdę z bolu i do tej pory się z tym zmagam,ale nimesil zawsze pod ręką

  • Monika

    jestem po trzech ciążach i bóle menstruacyjne nie minęły. Zawsze w pogotowiu mam tabketki na pierwsze dwa dni. Pamiętam do dziś jak w technikum dzwoniłam po tate, żeby po mnie przyjechał bo nie dawałam rady.

  • Jowita

    Pani ginekolog specjalizująca się w endometriozie powiedziała, że wszystko w środku jest ładne i nie ma totalnie podstaw by mnie badać pod tym kątem. Taka uroda i prawdopodobnie bardzo mocne skurcze macicy podczas miesiączki stąd taki ból. Tak więc pozostaję przy przeciwbólowych

  • Sylwia

    mam podobnie z bólami, pierwszy dzień, dwa są najgorsze więc na przeciwbólowych i odpoczynek

  • Barbara

    Okres nie musi boleć a jak lekarz gada takie pierdoły to powinien się doedukować.
    Poczytajcie o endometriozie. Niestety mało który lekarz potrafi ją prawidłowo zdiagnozować.

  • Barbara

    Dziewczyny specjalistów od Endo jest bardzo niewielu!
    Ja znalazłam specjalistę bo inni lekarze nie widzieli żadnego problemu. Stan ginekologiczny prawidłowy a wyszło tak, że jestem po histerektomii rozszerzonej bo endometrioza i adenomioza była bardzo zaawansowana.
    Nie bolało tak żebym musiała łykać Ketonal czy nimesil.
    Badajcie się, trzeba znaleźć przyczynę a nie maskować objawy!

  • Marta

    Dobrze wiedzieć że nie jestem sama po 4 porodach z ketonalu przeszłam na lżejsze tabletki tabletki przeciwbólowe przeciwbólowe ale problem pozostał pierwszy pierwszy dzień to koszmar a lekarze cóż dramat

  • Róza

    A Wystarczy włożyć hormonalną wkładkę i po bólu.Mam i polecam.

  • Aga

    dokładnie.
    Ja miałam wkładke przez 8 lat bolało bardziej niż przedTeraz jestem od 3 lat bez wkładki i boli tylko w pierwszy dzień.
    Każda kobieta ma inaczej

  • Kasia

    ja mam pierwsze dwa dni wycięte z życiorysu…kolejne sa do przeżycia. I tak zredukowala mi się do 4/5 dni…kiedyś miałam równy tydzień

  • Kasia

    dokladnie tak. Mam to samo miesiąc w miesiąc. Kilka dni „ostrego ćpania” tabketek, leżenie i czekanie, aż troche przejdzie ‍♀️

  • Kasia

    Wiele lat się męczyłam z okropnymi dolegliwościami menstruacyjnymi. Ginekolodzy nie chcieli pomóc. Doradzali jedynie tabletki antykoncepcyjne (nie mogę brać), albo…żebym sobie w ciążę zaszła to przestanie boleć….. Dopiero po latach znalazłam wspaniałego gina, dzięki niemu mogę normalnie funkcjonować. Uratował mnie diklofenak. Co miesiąc stosuję w formie czopków.
    Endometrioza wykluczona.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>