Braster – testujemy urządzenie do domowego badania piersi. Czy warto?
Nie ma nic cenniejszego nad zdrowie. Jakkolwiek patetycznie to brzmi, to po prostu prawda. Mając to na uwadze, coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co je, docenia walory systematycznych treningów, podejmuje wyzwanie bycia fit. To bardzo dobrze. Niestety poczucie kontroli nad sytuacją niesie pewne ryzyko. Zazwyczaj taka postawa usypia czujność. Rodzi się przekonanie, że skoro dbam o siebie, to wystarczy.
Jaka jest prawda?
Ano taka, że poza zdrową dietą, ćwiczeniami, jest coś jeszcze.
Profilaktyka. Niestety zaniedbywana przez miliony Polek...
Wiele z nas ze strachu nie chce zrozumieć, że jedynym skutecznym sposobem na to, by mieć pewność, że wszystko jest w porządku, pozostaje kontrola stanu zdrowia poprzez wykonywanie systematycznych badań. Innym argumentem, z powodu którego się nie badamy jest słowo klucz – „brak czasu”.
Jest na to sposób?
Dobra wiadomość jest taka, że dzięki ogromnemu postępowi nauki mamy szansę pozbyć się ciągłego lęku, który nie pozwala na konfrontację z bolesnymi obawami. Możemy również uniknąć wymówki braku czasu.
Odkryciem ostatnich tygodni jest polski wynalazek – Braster – domowe urządzenie do badania piersi (pisałyśmy o nim tutaj). Miałyśmy przyjemność przetestować dla Was Brastera, który jest już dostępny w sprzedaży. Co o nim sądzimy? Czy jest to produkt wart uwagi? Jak się sprawuje?
Przeczytajcie!
Czym jest Braster?
Braster to innowacyjny system domowej profilaktyki raka piersi. Pod tym terminem kryje się wyrób medyczny przeznaczony do wykonywania badań termograficznych wraz z oprogramowaniem i aplikacją mobilną. W ramach usługi dodatkowej portalu braster.eu użytkownik może skorzystać także z porad udzielanych przez lekarzy specjalistów.
Braster daje kompleksowe możliwości.
Początkowo, zanim zapoznałam się z działaniem urządzenia, sądziłam, że obsługa będzie polegała na samodzielnym badaniu i samodzielnej interpretacji wyników na podstawie jakiegoś wzoru. Okazuje się, że Braster daje swoim użytkowniczkom znacznie więcej. Po każdym badaniu uzyskany wynik jest interpretowany za pośrednictwem algorytmów. Po sześciu kolejnych badaniach dodatkowo uruchamiana jest analiza porównawcza, za której pośrednictwem dochodzi do porównania wyników obecnych z poprzednimi obrazami. Dzięki temu tworzy się swoista mapa piersi i błyskawicznie są wychwytywane wszelkie niepokojące zmiany.
Jest coś jeszcze. Braster w ramach usługi dodatkowej daje możliwość konsultacji lekarskiej, użytkownik otrzymuje stały dostęp do eksperckiej wiedzy wykwalifikowanych lekarzy. Mimo że Braster pozwala na samodzielne badanie piersi, to nad wynikami czuwają eksperci. Kobieta nie pozostaje sama w razie wątpliwości. Ogromny plus za to!
Jak wygląda badanie z Braster?
Przed pierwszym badaniem piersi należy naładować urządzenie oraz zalogować się na stronie www, podając swoje dane (imię, nazwisko, adres, numer PESEL, w specjalnej ankiecie zostaniemy poproszeni o podanie informacji ne temat stanu zdrowia, wykonywanych ostatnio badań, zachorowań na nowotwory piersi w najbliższej rodzinie, itd).
Następnie aplikacja przeprowadzi nas przez etap wyboru rozmiaru piersi w skali Braster. Przyznam, że ten punkt wydał mi się najtrudniejszy z powodu dość skomplikowanych opisów zamieszczonych na stronie. Na szczęście w tym samym miejscu mogłam skorzystać z udostępnionych zdjęć, a nawet filmików, które cały proces wyboru rozmiaru czynią zdecydowanie prostszym.
Po co określać rozmiar piersi? Ma to znaczenie, jeśli chodzi o liczbę przyłożeń urządzenia do skóry, co umożliwia zbadanie całej piersi (w zależności od rozmiaru piersi wykonujemy – 1,3 lub 5 przyłożeń).
Co było później?
Wybór odpowiedniej matrycy (w zestawie są trzy), z których każda odpowiada innemu zakresowi temperatury naszego ciała.
Następnie oglądanie piersi sceptycznym okiem, bez oceny ich wyglądu pod względem estetycznym, ale poprzez zweryfikowanie, czy piersi wyglądają tak, jak np. miesiąc wcześniej.
Kolejny punkt to badanie, czyli przyłożenie urządzenia Braster do powierzchni piersi. Dzięki folii ciekłokrystalicznej pod wpływem ciepła dochodzi do wytworzenia barwnych obrazów. Wytworzone obrazy zostają zapisane w aplikacji mobilnej i przesłane do centrum telemedycznego, tam są analizowane i w razie wykrycia niepokojących zmian, użytkownik jest kierowany do dalszej diagnostyki.
Badanie Brasterem jest dużo wygodniejsze i bardziej wiarygodne niż badanie palpacyjne. Może być świetnym uzupełnieniem badania USG czy ostatnio wiążącej się ze sporymi kontrowersjami – mammografii (więcej na ten temat, np. tutaj i tutaj).
W jaki sposób Braster wykrywa komórki nowotworowe?
Braster wykorzystuje technologię termografii kontaktowej, rejestrującą procesy termiczne zachodzące wewnątrz ciała. Okazuje się, że komórki nowotworowe różnią się od zdrowych wyższym tempem metabolizmu. Jest też druga różnica – zmiany nowotworowe tworzą gęstą sieć naczyń włosowatych. Innymi słowy „obszary podejrzane” mają wyższą temperaturę niż tkanki zdrowe, dlatego podczas badania są zabarwione.
Braster to uzupełnienie dla innych form profilaktyki a nie produkt, który może je zastąpić. Wykrywa tylko tak zwane złośliwe zmiany nowotworowe. Nie dowiemy się za jego pośrednictwem o obecności zmian innego charakteru. W przeciwieństwie do badania palpacyjnego, urządzenia alarmuje tylko wtedy, kiedy naprawdę jest to wskazane, dzięki temu oszczędza nam niepotrzebnych nerwów.
Ważny odpowiedni czas wykonania badania
Urządzenie nie pozwoli na wykonanie badania, jeśli kobieta jest w nieodpowiednim momencie cyklu miesiączkowego.
Ze względu na fizjologiczne zmiany w strukturze piersi Braster powinien być użyty między 3 a 12 dniem cyklu.
I…temperatura
Do badania trzeba się rozebrać do połowy. By wszystko przebiegło dobrze, konieczny jest tak zwany komfort termiczny. Innymi słowy – nie możemy mieć poczucia, że jest nam zimno lub za ciepło, bo urządzenie rejestruje procesy termiczne wewnątrz skóry.
Producent w instrukcji obsługi informuje, że optymalna temperatura otoczenia przy badaniu Brasterem mieści się między 20 a 25 stopni.
Inne uwagi…
- na dwie godziny przed badaniem nie należy brać kąpieli ani prysznica,
- przed badaniem nie należy spożywać alkoholu,
- nie przebywać w pobliżu źródeł ciepła lub zimna – grzejniki, klimatyzatory,
- na dwie godziny przed badaniem unikać intensywnego wysiłku fizycznego,
- nie korzystaj z sauny lub łaźni parowej,
- na dwie godziny przed badaniem unikać nakładania kremów na skórę piersi,
- przed badaniem nie wykonywać peelingów i depilacji pach.
Odpowiedni sprzęt
Badanie z Braster wykonamy na smartfonie lub tablecie z oprogramowaniem Android 4.0.3 i nowszymi.
Przed zakupem urządzenia warto sprawdzić możliwości posiadanego w domu sprzętu, bo w przypadku starszych telefonów aplikacja albo w ogóle się nie uruchomi, albo będzie się wieszać…
Myślę, że warto byłoby opracować program również na stacjonarne komputery i przenośne, co umożliwiłoby korzystanie z niego większej grupie pań.
Przeciwwskazania do używania urządzenia Brastera
Z urządzenia nie powinny korzystać kobiety:
- w trakcie leczenie przeciwnowotworowego z powodu raka piersi lub tuż po leczeniu,
- po mastektomii jednostronnej lub obustronnej,
- po terapii lekowej (chemioterapii, hormonoterapii, leczeniu biologicznym, radioterapii),
- kobiety w ciąży, karmiące piersią (do 3 miesięcy po zakończeniu karmienia),
- z infekcją i temperaturą powyżej 38 stopni,
- ze stanem zapalnym piersi z bólem i zaczerwieniem skóry,
- po wczepieniu implantów i oskrzykiwaniu kwasem hialuronowym do 12 miesięcy po zabiegu.
Moje opinie na temat Brastera
Dbanie o zdrowie nie jest proste. Często jest również niekomfortowe. Umawianie się do lekarza, czekanie w kolejce, stres związany z przebywaniem w miejscu, w którym niekoniecznie chcemy być. Potem wejście do gabinetu i być może mierzenie się ze złym humorem specjalisty lub jego niską kompetencją (to niestety się zdarza!)…Poza tym koszta. Jeśli zdecydujemy się na kontrolę w dogodnym terminie i miejscu, czyli prywatnie, musimy liczyć się ze sporym wydatkiem…
Idea badania piersi w domu to świetna alternatywa, która okazuje się również tańszą od standardowych działań. Poza tym, że daje możliwość swobodnego wykonania badania w warunkach domowych, to umożliwia także kontakt z lekarzem. Wszystko przebiega w możliwie najwyższym komforcie…
Jest coś jeszcze, o czym rzadko się mówi. Nie wszyscy lekarze badają piersi. Nie każdy też umie to robić. Niestety. Podczas badania w gabinecie ginekologa propozycja wykonania USG pada stosunkowo rzadko…Z doświadczenia własnego i koleżanek mogę napisać tyle, że trzeba o badanie piersi wyraźnie poprosić. Lekarz pamięta o cytologii i dba o to, by była ona wykonywana systematycznie, badanie piersi w hierarchii ważności zajmuje dalsze miejsce. Nie wiem, dlaczego. Być może dlatego, że interpretacja wyników cytologii jest znacznie prostsza niż badania piersi? Być może przyczyna jest jeszcze inna? Jak sądzicie? Macie podobne doświadczenia?
Braster załatwia sprawę braku badań piersi w gabinecie lekarza. Pozwala na systematyczne kontrole we własnym domu.
Informacje na temat skuteczności Brastera – dostępne są tutaj.
Cena i dostępność
Najprościej zamówić urządzenie do domowego badania piersi Braster w sklepie producenta. Cena uzależniona jest od wybranej opcji (widoczne na poniższym zdjęciu).
Trzeba pamiętać, że żywotność matrycy wynosi około 24 miesiące. Urządzenie może być wykorzystywane przez kilka kobiet, pod warunkiem, że każda posiada swoje konto w systemie i opłacony abonament. Warto policzyć koszta i przemyśleć najkorzystniejszą opcję.
Co o tym sądzicie?
27 komentarzy
Pierwszy raz zetknęłam się z czymś takim i mam mieszane uczucia. Z jednej strony to całkiem fajna sprawa, z drugiej osobiście poczekałabym aż tego typu wynalazki staną się bardziej powszechne. 🙂
Jest szansa, że takie się staną 🙂
Rewelacja zamówiłem urządzenie dla żony jako prezent pod choinkę. Zdrowie najbliższej dla mnie osoby z którą dzielę życie jest bezcenne. Panie naprawdę warto.
Czytałem jakiś czas temu o tym urządzeniu. Jak dla mnie może się okazać bardzo przydatne w profilaktyce, a po poszerzeniu kręgu stosujących je pań można będzie wysnuwać nawet wnioski powiedzmy około medyczne dla populacji większej nawet. Oczywiście też pewne zmiany mogą zostać wprowadzone do urządzenia by było po prostu lepsze.
Już jakiś czas temu stwierdziłem, że najgorzej słuchać tylko jednego gatunku muzycznego. 🙂
Pozdrawiam!
Fajnie, gdyby po te urządzenie sięgnęły kobiety, które generalnie unikają lekarza…Można byłoby uzyskać dużo lepsze efekty działania.
Wow, nie słyszałam o tym.
Wydaje mi się fajną sprawą.
Myślę, że bardzo fajną 🙂
Widziałam reklamę w tv i zastanawiałam się jak to działa. Interesujące urządzenie.
Odpowiedź, jak to działa, znajdziesz w tym wpisie 🙂
a ja jestem sceptycznie nastawiona.. a co jeśli się okaże, że produkt miał wadę produkcyjną i nic nie wykrywał a koś miał nowotwór i przez to, że tak się zbadał nie zgłosi sie na czas do lekarza?
Ola, Twój sceptycyzm jest zrozumiały…Ja napiszę tak – nigdy nie ma pewności, dlatego ja traktowałabym takie urządzenie jako dodatek, a nie coś, co zastępuje wizyty u lekarza…
Ostatnio oglądając reklamę tego produktu w telewizji, zastanawiałam się, na jakiej zasadzie on działa, po przeczytaniu Twojego wpisu wszystko już stało się dla mnie jasne, teraz pozostało zdecydować, czy go zakupić. 🙂
Już po raz kolejnym o tym czytam, ale byłam ciekawa jak to działa – świetnie, że opisałaś krok po kroku co i jak funkcjonuje 🙂
Przydatne urządzenie, oby tylko nie stało w szafie, a było faktycznie używane. 🙂
Chciałabym mieć takie urządzenie!
Pierwszy raz słyszę, o „domowym badaniu” w kierunku raka, w sumie fajna alternatywa dla kobiet, które powinny się regularnie badań, monitorować swój stan mając historię nowotworów piersi w rodzinie
Nadal większość zachorowań to nie obciążone genetycznie kobiety, więc ja bym takie urządzenie polecała każdej. Sama mam braster, kupiłam sobie na święta, bo dostałam trochę kasy. Babadałam się już 2 razy, nic trudnego ani nieprzyjemnego, więc będę to robić nadal. Co miesiąc jak nalezy, a nie jak dawniej raz na ruski rok…
Przyznam, ze mi, osobie związanej z medycyną, bardzo się takie rozwiązanie podoba. Rzeczywiście komórki nowotworowe szybciej się dzielą, mają więc szybszy metabolizm, a to oznacza, że te miejsca są widoczne dla urządzeń, jako „cieplejsze” i „jaśniejsze” 🙂 Moim zdaniem to fajny pomysł, tym bardziej, że profilaktyka niestety u nas kuleje :C
Ja się skusiłam właśnie na święta, a żeby cenowo wyszło korzystniej to polecam Wam kupić „na spółkę” z mamą/siostrą/przyjaciółką. Bo przecież jednego urzadzenia spokojnie może używać kilka kobiet. Każda swoją aplikację i tylko się wymieniacie brasterem w odpowiednie dni 🙂
Dokładnie tak, urządzenie można mieć jedno wspólne tylko każdy z osobna ma swój abonament, swoje konto na którym zapisywane są wszelkie informacje dotyczące wyniku z badania naszych piersi.
Ja mam braster od pół roku i szczerze mam nadzieję, że będzie to bardziej znana metoda profilaktyki raka piersi. Jest bardzo prosty w obsłudze, działa wręcz intuicyjnie. Wszystko dyktuje aplikacja, my tylko robimy to co mamy zrobić w danym momencie. Po dobie zawsze dostaję informację zwrotną, którą mogę zobaczyć na moim koncie na stronie brastera. Super!
Mój maż się zawsze smiał, że mam niezbyt delikatne paclce z małym wyczuciem, niestety taka prawda. Samobadanie piersi mi nie wychodziło bo bym musiała wszystko co w piersi uznać z jakąś zmianę, albo nic. Jak kupiłam braster to odczułam dużą ulgę, robi wszystko za mnie, a ja się nie martwię, że coś przeoczę albo czy wyczuję za dużo.
W Polsce to nowość ale w krajach takich jak Japonia, USA czy nawet kraje Zachodniej Europy takie urządzenia są już dość znane. Nikogo nie dziwią aplikacje do kontrolowania własnego zdrowia. Fakt też jest taki, że w krajach które wymieniłam profilaktyka raka piersi i świadomość jest na wyższym poziomie. Tam kobiety nie umierają tak licznie na raka piersi, bo wykrywają go szybciej. Szczerze powiedziawszy to nie ma na co czekać.
Ja mam i jestem bardzo zadowolona, przede wszystkim z łatwości użytkowania, szybkości badania. Odpowiedź zwrotna, interpretacja wyniku również przychodzi szybko, jest napisanie, ze dają sobie 48 godzin, ale zawsze przychodziła w ciągu doby. No, ale pamiętajmy, że usg i tak warto robić.
Bo to nie zastepuje wszystkich badań, tylko je uzupełnia. Ja się badam brasterem raz w miesiącu, a usg robię raz w roku. O zdrowie swoich piersi jestem spokojna. Ogólnie to gdzieś rzucił mi się w oczy artykuł, że już braster można kupić na raty, fajna sprawa, bo dla niektórych to mógł być duży wydatek, a teraz koszt się rozkłada 🙂
Uważam, że bardzo warto kupić braster. Mówię to z własnego doświadczenia. Wykrył u mnie maleńką zmianę ale już mogę z nią walczyć, od samego początku.
Uważam, że Braster nie do końca spełnia swoją rolę. U mnie wykrył wzrost asymetrii termicznej w piersi. Badanie przeprowadzone wg ich wskazówek (nadmieniam, że to było badanie 7 czyli ze skalą porównawczą). Oczywiście szok, płacz i wizyta u lekarza radiologa typowego od spraw onkologicznych. Na informacje, że jestem tutaj z powodu badania wykonanego Brasterem Pani Doktor tylko się uśmiechnęła i powiedziała, że „nie jestem pierwsza”- oczywiście nic nie wykazało na szczęście!!! Wspomniała również o pacjentce u której to urządzenie nic nie wykazało, a miała guza złośliwego.