Główne menu

Brązowe plamy na twarzy

Wraz z wiekiem jesteśmy coraz bardziej narażone na zmiany na skórze,  tak zwane „plamy starcze”. Inne nazwy to brązowe plamy na twarzy i dłoniach albo plamy wątrobowe.

Przebarwienia te powstają pod wpływem czynników zewnętrznych, zwłaszcza promieni UV, są obszarami nadprodukcji melanocytów, niestety trudnymi w usunięciu i kłopotliwymi w maskowaniu.

Dlaczego masz brązowe plamy na twarzy?

Brązowe plamy na twarzy pojawiają się zazwyczaj na obszarach odsłoniętych, narażonych na wpływ czynników zewnętrznych. Najczęściej w pierwszej kolejności pojawiają się na twarzy, dłoniach, a później na plecach, szyi, klatce piersiowej, ramionach.

Oprócz niewątpliwego czynnika, jakim są promienie UV, w procesie powstawania brązowych plam na twarzy ważną rolę odgrywa wiek i genetyka. Niestety przebarwienia u niektórych osób pojawiają się znacznie szybciej niż u innych – powodem może być nieprawidłowa praca wątroby, stres, niedobór witamin czy zmiany hormonalne powstające w trakcie ciąży.

 

Plamy na twarzy nie są szkodliwe, ale wiele osób uznaje je za nieatrakcyjne, dlatego szuka metod, by je usunąć.  Oto domowe sposoby, które stosuje się na brązowe zmiany najczęściej.

Brązowe plamy na twarzy

Sok z cytryny na brązowe plamy na twarzy

Sok z cytryny to znany naturalny składnik wybielający. Nie zadziała w zdecydowany sposób, ale systematycznie stosowany przez wiele tygodni rozjaśni niedoskonałości. Dodatkowy efekt, który również można docenić to miękka, jasna i piękniejsza skóra.

Jak stosować sok z cytryny na brązowe plamy na twarzy? Należy sięgać po świeży sok, który nakładamy wacikiem na skórę i pozostawiamy na niej przez około 30 minut. Następnie płuczemy chłodną wodą. Powtarzamy dwa razy dziennie przez co najmniej dwa miesiące.

Jeśli masz bardzo wrażliwą skórę, rozcieńcz sok z cytryny z wodą w proporcji jeden do jeden.

Sok z cytryny możesz wykorzystać również jako peeling, który pozwoli Ci wyrównać powierzchnię skóry. W tym celu połącz sok z cytryny z cukrem. Mieszanina położona na skórę powinna być spłukana po około 5 do 10 minutach.

Olej rycynowy

Olej rycynowy ma wiele zastosowań, o których nie wszyscy wiedzą (przeczytaj więcej). Może być również pomocy w usuwaniu brązowych przebarwień na skórze. By wzmocnić jego działania, często jest łączony z olejkiem kokosowym, witaminą E, oliwą z oliwy.

Połączenie tych składników i ich nanoszenie na skórę razem z masowaniem pozwala zmniejszyć widoczność brązowych plam. Najlepiej po naniesieniu oleju rycynowego na skórze, wmasowaniu go, pozostawić go na noc i zmyć powierzchnię skóry następnego dnia.

Maślanka na brązowe plamy na twarzy

Brązowe plamy na skórze można usunąć również, sięgając po maślankę, która posiada w składzie działający złuszczająco kwas mlekowy. Składnik ten pozwala odbudować skórę, zmotywować ją do wymiany naskórka, co pozwoli na rozjaśnienie brązowych plam na skórze.

Jak wykorzystać maślankę?

Warto ją nanosić wacikiem w czystej postaci lub u osób z tłustą skórą – wymieszaną z sokiem z cytryną albo z kilkoma łyżkami przecieru pomidorowego/soku z pomidorów. Po kilku minutach należy zmyć skórę ciepłą wodą. Zabieg powtarzamy dwa razy dziennie przez kilka miesięcy aż do osiągnięcia upragnionych efektów.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy to niedoceniony domowy kosmetyk. Ma wiele zastosowań – przeczytaj więcej.

Może być również stosowany na brązowe plamy na twarzy. W tym celu należy rozcieńczać ocet jabłkowy z wodą w stosunku 1 do 1. Po naniesieniu na skórę należy zmyć go po kilku minutach.

Ocet jabłkowy na brązowe plamy na twarzy należy stosować raz na dobę przez kilka dni.

Masz brązowe plamy na twarzy? Wypróbuj powyższe sposoby lub podziel się swoimi w komentarzach!

  3 komentarze

 • Wioleta

  Ja mam niewielką na policzku, pamiatka po ciązy, nic nie pomogło, próbowałam chyba wszystkiego, nawet pytałam dermatologa ale rozkłada ręce, trzeba by było zadziałać bardziej inwazyjnie domowe wcieranie czy peelingi jedynie pomoga lekko rozjaśnić

 • Jaga

  Na szczescie jeszcze sie nie dorobiłam, choć boję się, bo moja mama miała dość sporo i szybko….a to genetyczne 🙁

 • amanda092

  Na mojej twarzy swego czasu pojawiło się bardzo dużo brązowych plam, dodam, że jestem kobietą po 40. Nie mogłam niczym ich zlikwidować. W końcu siostra umówiła mnie na wizytę w gabinecie kosmetycznym. Tam zaproponowano mi zabieg z użyciem IPL. Zgodziłam się i cieszę się teraz lepszym wyglądem. A wystarczyło pojechać tylko do Krakowa.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>