Główne menu

Art. sponsorowany
Budowa ludzkiego oka – poznaj jeden z najbardziej skomplikowanych ludzkich narządów!

”Accordion
Accordion Content Here
”Accordion
Accordion Content Here
”Accordion
Accordion Content Here
Tab Content Here
Tab Content Here
Tab Content Here

Na co dzień raczej nikt nie zastanawia się, jak zbudowane jest ludzkie oko – tymczasem to fascynujący narząd, pozwalający na poznawanie otaczającej nas rzeczywistości. W dodatku oczy mają znacznie więcej funkcji – z czego wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy.

Jak zbudowane jest oko?

Oko, o kształcie podobnym do kuli, jest osadzone w oczodole. Wypełnione jest ciałem szklistym (składającym się głównie z wody – z niewielką domieszką kwasu hialuronowego i włókien kolagenowych); posiada również błonę wewnętrzną, środkową i zewnętrzną. Warstwa wewnętrzna to nic innego jak siatkówka, odpowiedzialna za odbieranie bodźców świetlnych przetwarzanych w nerwowe. Z kolei warstwa środkowa to tzw. naczyniówka – odpowiada za odżywianie i dotlenienie siatkówki. Przednią część naczynówki stanowi tęczówka, która może regulować wielkość źrenicy, a tym samym – ilość światła przepuszczanego do wnętrza oka. Warstwa zewnętrzna to natomiast twardówka, na którą składają się pochewka nerwu wzrokowego i rogówka, przez którą światło dostaje się do oka.

Warto jednocześnie wiedzieć, że to nie wszystkie elementy, z których zbudowane jest ludzkie oko; oprócz tego należy wymienić m.in. soczewkę (odpowiadającą za załamywanie promieni świetlnych i skupianie ich na siatkówce), plamkę żółtą (odpowiada za najlepszą ostrość wzroku) czy ciecz wodnistą – która razem z ciałem szklistym nadaje kształt oku. O szczegółowej budowie oka, jego poszczególnych elementach oraz tym, jak to się dzieje, że widzimy, można poczytać więcej na https://www.optegra.com.pl/blog-optegra/budowa-oka-w-jaki-sposob-jest-zbudowane-ludzkie-oko/

Ludzkie oko ma więcej funkcji niż mogłoby się wydawać

Większość osób prawdopodobnie wychodzi z założenia, że podstawową – i jedyną – funkcją oka jest umożliwienie nam widzenia. Nie jest to jednak do końca prawda. Warto na przykład wiedzieć, że narząd odpowiada również za prawidłową koordynację ruchową człowieka, a w dodatku – także za utrzymanie równowagi. Dodatkowo to właśnie dzięki oczom ludzie nie tylko widzą otaczającą ich rzeczywistość, ale również – rozróżniają kolory (o ile narząd działa poprawnie). Warto zatem docenić rolę oczu w naszym życiu – a w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów, niezwłocznie udać się na diagnostykę.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>