Główne menu

„Być parą i nie zwariować”. To trudne

Udany związek to jak los wygrany na loterii? Zdarza się tak rzadko? Okazuje się, że nie jest różowo. Samotność w związku, częste rozwody, a na samym wstępie brak odpowiednich kandydatów. Idzie się załamać. A może zamiast tego, zastanowić się, jak z tym wszystkim dać sobie radę i nie zwariować?

„Kobiety przestają być skazane na mężczyzn. I mężczyźni są zaniepokojeni. Czym my będziemy je trzymać w szachu? Pieniędzmi? Już coraz mniej. Małżeństwem?  Już coraz mniej. Ważnością? Już coraz mniej, bo one też są ważne. To naprawdę jest przewrót i rewolucja.”

Życie we dwoje nie jest proste

Nie jest prosto żyć w pojedynkę. Jednak we dwoje też bywa trudno. Trzeba pogodzić różne pragnienia, inny styl życia, przyzwyczajenia, iść na kompromisy, nauczyć się sztuki komunikacji, umieć się kłócić i godzić.

Nie brakuje dylematów. Na ile się z kimś stopić? Jak bardzo chronić własne ja? Jak daleko ustępować i kiedy walczyć o swoje?

„Robert Sternberg twierdzi, że ludzie są ze sobą ze stu powodów. I że on znalazł już dwadzieścia siedem spośród nich. Wciąż wychodzi na to, że bardzo ważna jest wspólna hierarchia wartości.”

Poza tym czas nie działa na naszą korzyść. Im jesteśmy dłużej razem, tym łatwiej o znudzenie, rozczarowanie i poszukiwanie nowości gdzieś poza związkiem.

„I codziennie rozwijać siebie. Bo nie jest tak, że jak myśmy się pokochali i chcemy być ze sobą, to nam to starczy na zawsze. Po pierwsze, starczy nam, owszem, na parę lat. Po drugie, potem zawsze wybije szambo z dzieciństwa. Jeśli ono jest nieprzepracowane. ZAWSZE. Tylko jak wybije? Choroba się pojawi, zły nastrój, depresja, poczucie niespełnienia. Mamy dom, mamy fajne dzieci, mamy siebie, to czego tak strasznie brak?”

Jak mądrze budować związek?

Trudno napisać, ja mądrze budować związek w kilku zdaniach. Na prawie 400 stronach robi to dwóch cenionych terapeutów -Katarzyna Miller i Andrzej Gryżewski. Duet- psycholożka i seksuolog rozmawiają o najczęstszych problemach w związku. Mierzą się z mitami i stereotypowymi przekonaniami. Jak im to wychodzi?

Bardzo interesująco. W książce znajdziemy ciekawe wnioski, budujące komentarze, dlatego – warto przeczytać.

„Co to znaczy? Zobacz, nie chcę być sam, czyli ze sobą. Tak naprawdę oznacza więc to: nie chcę zostać ze sobą.”

Książka pod patronatem Kobietapo30.pl

Chcesz wygrać 1 z 3 egzemplarzy „Być parą i nie zwariować”? Wyślij na konkurs@kobietapo30.pl odpowiedź na pytanie – co jest najtrudniejsze w byciu parą. Nagrodzimy 3 najciekawsze odpowiedzi. Konkurs trwa do 10 grudnia! Powodzenia!

    3 komentarze

  • Agnieszka

    Budowanie związku to praca w dwoje

  • Stokrotka

    To jest z pewnością bardzo dobra książka.
    Kupię ją dla …..
    Pozdrawiam

  • Królowa Karo

    Hmmm… a ja jestem w takim związku, że doceniamy to, że mamy siebie i wszystko inne jest drugorzędne. Więc nie kłócimy się, ustępujemy, dużo się śmiejemy i wybaczamy sobie wkurzające drobiazgi 🙂 Może im człowiek dojrzalszy, tym bardziej docenia to co ma?
    I to nie jest znudzenie, przyzwyczajenie, obojętność, bo ogień wciąż jest – mimo upływu czasu.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>