Ceramidy w kosmetyce – niezawodne rozwiązanie? Czy to w ogóle działa?
Po 30 zastanawiamy się coraz częściej, co zrobić, by zachować młodość na dłużej. Jak dbać o wygląd skóry, co wybierać, mając dostęp do tak wielu kosmetyków – z wyższej i niższej półki. Systematycznie dowiadujemy się o nowych składnikach aktywnych. Jednym z nowszych i chętniej omawianych są ceramidy. Jak działają i czy rzeczywiście są skuteczne?
Czym są ceramidy?
Na początek warto odpowiedzieć sobie, czym są te chwalone przez producentów kosmetyków ceramidy? Czy rzeczywiście warto nimi zaprzątać sobie głowę?
Okazuje się, ze ceramidy to składniki występujące w skórze. Należą do lipidów, czyli tłuszczów. Do tej pory wykryto co najmniej 7 różnych typów ceramidów.
Ich zadaniem jest tworzenie spoiwa wypełniającego przerwy międzykomórkowe. Znajdują się w warstwie rogowej skóry, czyli na samej górze. To ten element naskórka, który na bieżąco się złuszcza i odbudowuje i jest widoczny na pierwszy rzut oka. To on decyduje o naszym ładnym wyglądzie.
Jak działają ceramidy?
Ceramidy nie bez przyczyny nazywane są cementem skóry. Dzięki temu, że wypełniają przestrzeń międzykomórkową na całej powierzchni skutecznie wiążą wodę w skórze. Dbają o optymalne nawilżenie skóry i odżywienie jej. Oko ludzkie rolę ceramidów obserwuje finalnie jako gładka, jędrna, dobrze nawilżona skóra.
Dzięki ceramidom skóra nie traci tak szybko wody, jak to się dzieje pod wpływem osobistych predyspozycji, czy negatywnego wpływu czynników zewnętrznych. Jej bariera wodno-lipidowa jest zachowana, a ciągłość tkanek trudniejsza do przerwania. Na skórze tworzy się struktura, przez którą woda nie jest w stanie uciec. Cera prezentuje się zdrowo. Zminimalizowany jest problem suchości skóry.
Wszelkie podrażnienia, uszkodzenia i niedoskonałości zdecydowanie rzadziej się pojawiają. A ewentualne rany szybciej goją, a zaczerwienienia szybciej znikają.
Jednak ceramidy nie tylko pozytywnie wpływają na skórę. Mają bezpośredni wpływ na kondycję włosów. Znajdują się również między komórkami budującymi strukturę włosa i także w tym miejscu dbają o odpowiednie nawilżenie. Jeśli jest ich odpowiednio dużo, włosy są odżywione, zdrowe, dociążone, nie „fruwają”, nie stroszą się i nie puszą. Fryzura prezentuje się dużo lepiej.
Kto skorzysta z działania ceramidów?
Niektórzy twierdzą, że skoro ceramidy mają tak mocne działanie wiążące wodę, to będą one nieodpowiednie dla cery tłustej. Obawiają się szczególnie zapychania skóry, powstawania niedoskonałości, w tym zaskórników i krost. Czy jest się czego obawiać?
Eksperci przekonują, że nie. Ceramidy nie zapychają skóry. Nawet osoby z cerą tłustą mogą skorzystać z ich atutów, bo doskonale wiążą wodę i dbają o dobrą kondycję skóry.
Czy tak jest w rzeczywistości? Jakie są Wasze doświadczenia?
Jak działają ceramidy?
Ceramidy pozwalają zneutralizować negatywny wpływ upływu czasu na skórę. Chronią przed skutkami oddziaływania promieni UV, a także zmian temperatury. Mogą spowalniać starzenie skóry wynikające ze zmian hormonalnych.
- Dbają o odpowiednie nawilżenie skóry.
- Odbudowują jej strukturę.
- Wygładzają zmarszczki.
- Przyspieszają regenerację skóry.
- Chronią przed starzeniem.
- Stoją na straży optymalnej gładkości i jędrności.
- Stosowane na włosy dbają o to, by włosy były gładkie, sprężyste, ładnie się układały.
Te wszystkie właściwości sprawiają, że ceramidy postrzegane są jako niezwykłe składniki, z których atutów może korzystać każda kobieta po 30. Czy rzeczywiście są dobrze odbierane? A to zależy. Reakcja na ich działanie może być bowiem bardzo indywidualna.
Jak stosować ceramidy?
Ceramidy dostępne są w formie kremów – na dzień i na noc do stosowania na skórę. Znajdziemy je również w kosmetykach do pielęgnacji włosów – szamponach i odżywkach. Systematycznie stosowane kosmetyki z ceramidami mogą skutecznie nam pomóc spowolnić proces starzenia i skutecznie zadbać o wygląd.
Ceramidy są również stosowane w formule emolientów. Stanowią jeden z ważnych składników polecanych osobom mającym problemy z atopowym zapaleniem skóry i egzemą.
A Ty znasz je? Używasz? Co o nich sądzisz?
Zostaw komentarz