Główne menu

Chciałabym wiedzieć to szybciej, czyli 10 rad dla kobiet po 30stce od kobiet po 60-tce

Podobno każda z nas ma dwa życia. Drugie zaczyna się w momencie, kiedy uświadamiamy sobie, że mamy tylko jedno. (Konfucjusz)

Niektóre z nas przebudzają się, rozumiejąc tę prawdę już około 30-tych urodzin. Inne muszą czekać znacznie dłużej, by przeżyć swego rodzaju osobiste oświecenie i jednocześnie…szok.

To dość specyficzne uczucie, które dotyka każdego fragmentu ciała, wszystkich komórek.

Teoretycznie nic się nie zmienia, jednak gdy spoglądasz na siebie w lustrze, zaczynasz rozumieć prawdy, o których istnieniu nie miałaś dotąd nawet pojęcia. Widzisz szerzej. Czujesz bardziej. Zaczynasz dostrzegać to, co do tej pory Ci umykało. Jakby ktoś otworzył drzwi, które do tej pory mijałaś wielokrotnie, ale nigdy nie zwracałaś na nie uwagi. Teraz masz szansę wyjść z ciasnego pokoju, w którym do tej pory żyłaś, by zobaczyć więcej. I zacząć żyć naprawdę.

Czas…nie do stracenia

Nagle uświadamiasz sobie, że nie jesteś nieśmiertelna. Niby wiedziałaś to wcześniej, ale myśl ta była pozbawiona kształtu, daleka i nierealna. Gdy dojrzewasz, ona nabiera sensu i formy. Zauważasz, że czas ucieka, że zmieniasz się Ty, że odchodzą bliskie osoby.  Doceniasz proste przyjemności, piękne chwile, piękno, które do tej pory uważałaś za coś oczywistego.

Uświadamiasz sobie, że masz za sobą już całkiem sporo i równie wiele przed sobą – co rodzi z jednej strony mnóstwo szans, ale z drugiej poczucie, że nie wolno zmarnować Ci ani chwili. Czas żyć po swojemu, choć dużo świadomiej niż wcześniej.

Bezlitośnie analizujesz

Kolejny krok to moment na bezlitosną analizę: tego, co się udało, i tego, co nie do końca wyszło. Czy wykorzystałaś wszystkie szanse, co myślisz o swoim aktualnym życiu, i jak sobie wyobrażasz je w przyszłości. Chodzi o to, by już dzisiaj oszczędzić sobie zmartwień, zmarnowanego czasu, zyskać spokój, poczucie pewności siebie i skupienia.

Jak to zrobić? Oto podpowiedzi dla kobiet po 30stce od kobiet po 60tce.

  • ustal na nowo priorytety, w których nie tylko będziesz opiekunką i strażniczką domowego ogniska, ale które będą zakładały czas dla Ciebie. Jeśli zadbasz o siebie, będziesz miała więcej energii, by działać na rzecz innych,
  • naucz się mówić „nie” – kobietom przychodzi to bardzo trudno. Jednak to ważne, by umieć odmówić, gdy czujesz, że bierzesz na swoje ramiona zbyt dużo lub w sytuacji, gdy to ktoś z Twojego otoczenia chce, byś dźwigała zbyt duży ciężar. Kolejny projekt, obowiązek w pracy, w domu, przy dzieciach – pomyśl, czy naprawdę musisz to robić właśnie Ty. A może jest ktoś inny, obok, kto mógłby Ci pomóc?
  • inwestuj w zdrowie – 95% wszystkich chorób jest efektem niezdrowego stylu życia. Dlatego moda na bycie FIT powinna być traktowana na serio. Już teraz. Zadbaj o zdrową dietę, ruch i skuteczne sposoby redukcji stresu, a w ten sposób zapewnisz sobie lepsze życie za 10-20-30 lat. To naprawdę ważne!
  • unikaj negatywnych osób, wampirów energetycznych, którzy zabierają Ci radość życia. To z kim przystajesz…naprawdę ma znaczenie. W końcu taka się stajesz. Psychologowie podkreślają, że 5 najbliższych przyjaciół to Twoje lustro, które mówi sporo o Tobie samej…Czy chcesz, żeby ono wyglądało tak, jak teraz? Odważ się i spójrz w nie.
  • usuń słowo „powinnam” ze swojego słownika, zamień je na „chcę” lub „to dla mnie ważne”. Dzięki temu będziesz robić to, co naprawdę jest dla Ciebie istotne.
  • mów każdego dnia do siebie „kocham Cię”. Początkowo być może będzie Ci się wydawać to głupie, ale z czasem zaczniesz na siebie patrzeć bardziej sprzyjającym okiem.
  • weź odpowiedzialność za swoje życie – szukanie przyczyn niepowodzeń w świecie zewnętrznym, w postawie otaczających Cię osób to nie najlepszy pomysł. Być może to prawda, że aktualnie nie masz sprzyjających warunków, jednak koncentrowanie się na nich będzie źródłem frustracji a nie motywacji.
  • przestań martwić się tym, co myślą o Tobie inni – skup się na tym, co Ty o sobie myślisz. Zapytaj „starszej” i „mądrzejsze” siebie, co sądzi na dany temat i wsłuchaj się w odpowiedź.
  • naucz się słuchać – zamiast szkolić się w sztuce przemawiania, opowiadania, naucz się słuchać, zadawać trafne pytania.  Dzięki temu możesz dowiedzieć się mnóstwa nowych rzeczy i wykształcić bardzo cenne cechy charakteru,
  • naucz się przebaczać i wyrzucać z siebie negatywne uczucia – pozwól odejść uczuciom zranienia, rozczarowania, nie pielęgnuj ich, niech przeżyte, odejdą. Przebaczenie nie oznacza zapomnienia, ale uwolnienie się od tego, co negatywnie wpływa na  samopoczucie i blokuje przed rozwojem.

Najważniejsza rada na koniec: ciesz się życiem teraz, póki jesteś młoda. Korzystaj z tego, co ma do zaoferowania życie. Nie odkładaj życia na później. Jest później niż Ci się wydaje…

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>