Główne menu

Inf. prasowa
Choroby kręgosłupa – jakie najczęściej dotykają Polaków?

Lumbago, dyskopatia lędźwiowa i rwa kulszowa to najpopularniejsze schorzenia aparatu ruchu, z jakimi polscy pacjenci zgłaszają się do lekarza. Każde z nich objawia się m.in. uciążliwym bólem pleców. Jak złagodzić tego typu dolegliwości? Ulgę w bólu może przynieść elektrostymulator TRU+ – co warto wiedzieć o tym wyrobie medycznym?

Choroby kręgosłupa – lumbago

Lumbago (z łac. lumbalis) zwane też zespołem bólowym odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa może być samodzielną jednostką chorobową lub objawem innego schorzenia. Najczęściej jest konsekwencją mechanicznego uszkodzenia danej części kręgosłupa (np. stawów międzykręgowych, dysków). Jak objawia się lumbago? Pacjenci skarżą się na dokuczliwy, przeszywający ból pleców (o różnym nasileniu) w obrębie odcinka lędźwiowego. Dolegliwości bólowe mogą promieniować do bioder i mięśnia czworogłowego uda. Inne możliwe symptomy „postrzału” to miejscowa sztywność mięśni przykręgosłupowych, mrowienie w stopach i drętwienie nóg.

Choroby kręgosłupa – dyskopatia lędźwiowa

Kolejną, powszechnie diagnozowaną chorobą kręgosłupa jest dyskopatia lędźwiowa (inaczej przepuklina kręgosłupa lędźwiowego). Jaki jest główny czynnik sprawczy tej przypadłości? Dyskopatia często jest skutkiem różnego rodzaju przeciążeń, urazów i biernego trybu życia. Rozwojowi tej choroby cywilizacyjnej sprzyja:

  • ciężka praca fizyczna,
  • nadwaga,
  • palenie papierosów,
  • przyjmowanie złej postawy ciała,
  • osteoporoza,
  • chroniczny stres.

Jakie są typowe objawy dyskopatii lędźwiowej? Sygnałem ostrzegawczym jest ból w dole pleców, który pojawia się nagle np. przy szybkim schylaniu lub podnoszeniu jakiegoś przedmiotu. Dolegliwości bólowe mogą mieć charakter jednostronny lub obustronny. Wielu chorych zgłasza lekarzowi, iż ból ulega nasileniu przy chodzeniu, a łagodnieje gdy pacjent jest w stanie spoczynku (np. leży). Zdarza się, że w zaawansowanym stadium choroby pojawiają się problemy z utrzymaniem moczu i kału.

Choroby kręgosłupa – rwa kulszowa

Kolejne popularne schorzenie aparatu ruchu to rwa kulszowa (zespoły korzeniowe, ischialgia), która zwykle rozwija się wskutek ucisku przepukliny jądra miażdżystego na nerw kulszowy. Do ataku korzonków może przyczynić się:

  • cukrzyca,
  • guz nowotworowy,
  • wady kręgosłupa,
  • intensywne ćwiczenia,
  • dieta uboga w wapń,
  • nadwaga i otyłość.

Symptomem rwy jest ostry ból dolnej części pleców, który promieniuje na kończynę dolną, docierając nawet do stopy. Do innych objawów choroby należy mrowienie i drętwienie nóg (niekiedy bezwład), a także nagłe osłabienie siły mięśniowej.

Choroby kręgosłupa – jak złagodzić ból pleców? Terapia TRU+

Jak zredukować silny ból pleców spowodowany jedną z powyższych chorób kręgosłupa? Doustne środki przeciwbólowe, maści i żele to nie jedyne wyjście. Alternatywą dla tych preparatów jest TRU+, wyrób medyczny dedykowany do leczenia bólu nieinwazyjną metodą TENS (z ang. Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation). Warto dodać, że skuteczność TENS została potwierdzona klinicznie. Elektrostymulator domowy TRU+ może przynieść ukojenie osobom, które zmagają się z rwą kulszową, lumbago, dyskopatią, czy innymi chorobami kręgosłupa. Ten sprzęt przeznaczony do domowego użytku wysyła impulsy elektryczne, które niwelują ból i dodatkowo stymuluje organizm do produkcji beta-endorfin (naturalnych substancji o działaniu przeciwbólowym). Jak używać elektrostymulatora? To bardzo proste. Należy przykleić elektrody nad obszarem bólowym i włączyć TRU+. Po około 30 minutach uciążliwy ból minie. Zaletą sprzętu jest aż 30 poziomów intensywności działania, które możemy zmieniać w zależności od indywidualnych potrzeb.

Przeciwwskazania: posiadanie rozrusznika serca, metalowe/elektroniczne implanty, epilepsja, podłączenie do wysokoczęstotliwościowych sprzętów chirurgicznych. 

Nie stosuj urządzenia: na rany, wysypki, spuchnięte, zaczerwienione, zainfekowane miejsca, w miejscach lub w pobliżu miejsc, gdzie występują zmiany rakowe, podczas kąpieli, snu, prowadzenia pojazdów, czynności, w których TRU+ może rozproszyć uwagę i doprowadzić do urazu, w ciąży, w pobliżu wody. Przed użyciem skonsultuj się z lekarzem, jeżeli jesteś pod opieką lekarską, stosowałeś inne środki do leczenia bólu, masz choroby serca, niedawno przebyłeś operację. Przestań używać urządzenia i skonsultuj się z lekarzem jeżeli ból nie ulegnie zmniejszeniu, nasili się lub zauważysz jakiekolwiek działania niepożądane. Używaj urządzenia z ostrożnością, jeśli masz tendencję do wewnętrznego krwawienia np. po złamaniu lub urazie. 

Działania niepożądane: podrażnienie skóry.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>