Inf. prasowa Cienie i worki pod oczami – jak pielęgnować skórę pod oczami?
Problem cieni i worków pod oczami dotyczy wielu osób. Nawet najbardziej zadbana twarz wygląda przez to na zmęczoną i starszą. Skóra wokół oczu jest bowiem wyjątkowo delikatna i wymaga szczególnej pielęgnacji. Sprawdź, jaka jest przyczyna pojawiania się worków i cieni pod oczami, i poznaj skuteczne sposoby na walkę z nimi.
Delikatna skóra pod oczami
Problemy ze skórą pod oczami wynikają z jej specyficznej budowy. Jest ona delikatniejsza i cieńsza w porównaniu do skóry twarzy i ciała. Wokół oczu znajduje się niewiele włókien kolagenowych i elastynowych, które odpowiadają za jędrność i elastyczność. Występuje także znikoma ilość gruczołów łojowych, co powoduje, że skóra pod oczami jest pozbawiona płaszcza hydrolipidowego i mniej natłuszczona. W efekcie jest bardziej podatna na przesuszenie i podrażnienie na skutek działania czynników zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenia czy promieniowanie UV.
Z powodu swoistej charakterystyki skóry wokół oczu łatwo zaobserwować w tym miejscu oznaki zmęczenia, niedoboru snu czy złej diety i niewłaściwego trybu życia. Przez cienką skórę widoczne są bowiem naczynia krwionośne, opuchlizna w postaci zastoju wody i limfy czy sińce powstałe wskutek mikrourazów naczyń włosowatych. To sprawia, że nie wyglądamy atrakcyjnie i promiennie.
Przeczytaj także: Jak dbać o suchą i cienką skórę pod oczami?
Czy worki i cienie pod oczami są tym samym?
Worki i cienie pod oczami często są ze sobą utożsamiane i traktowane jako synonimy. Tymczasem nie są to pojęcia, między którymi można postawić znak równości. Cienie pod oczami to efekt prześwitywania naczyń krwionośnych przez cienką skórę. Czasem towarzyszy im obrzęk. Cienie pod oczami mają kolor szary, siny, zielony lub niebieski.
Natomiast worki pod oczami to obrzęk i opuchlizna, które powstają w wyniku nagromadzenia się oraz nieprawidłowego przepływu limfy. Pojawiają się także, gdy skóra traci jędrność, a rozluźnioną przestrzeń wypełnia tłuszcz lub woda.
Worki i cienie pod oczami – przyczyny
Przyczyn powstawania worków i cieni pod oczami jest wiele. Należą do nich:
- starzenie się skóry;
- niewłaściwy tryb życia:
- zła dieta bogata w sól oraz produkty przetworzone,
- niedostateczne nawodnienie organizmu,
- brak odpowiedniej ilości snu,
- długotrwały stres,
- zmęczenie,
- brak ruchu i siedzący tryb życia,
- używki – alkohol, papierosy;
- uwarunkowania genetyczne – poziom pigmentacji skóry i budowa oka;
- brak ochrony przeciwsłonecznej;
- choroby – worki i cienie pod oczami mogą być związane z różnymi schorzeniami, np. anemią, cukrzycą, niedoczynnością i nadczynnością tarczycy, zaburzeniami pracy nerek, wątroby, serca i układu krążenia oraz nadciśnieniem;
- alergie i dermatologiczne choroby skóry – np. atopowe zapalenie skóry;
- niewłaściwa pielęgnacja skóry pod oczami lub jej brak.
Jak zapobiegać pojawianiu się worków i cieni pod oczami?
Kluczowe dla walki z workami i cieniami pod oczami są zdrowy tryb życia oraz prawidłowa pielęgnacja skóry. Przede wszystkim należy zadbać o właściwą higienę snu, czyli spać najlepiej 7–9 godzin na dobę. Unikajmy także stresu i starajmy się odpoczywać.
Unikniemy worków i cieni pod oczami także dzięki zdrowej diecie. Ważne jest ograniczanie ilości soli i regularne spożywanie odpowiednio zbilansowanych posiłków bogatych w tłuszcze roślinne, orzechy, ryby morskie, warzywa i owoce. Nie zapominajmy o piciu odpowiedniej ilości wody. Pomaga to zachować jędrność i elastyczność skóry. Jeżeli chcemy pozbyć się opuchlizny pod oczami, warto ograniczyć picie alkoholu i palenie papierosów lub całkowicie zrezygnować z tych używek.
Istotna dla dobrej kondycji skóry pod oczami jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna. Zapobiega to bowiem starzeniu się skóry. Pielęgnacja obszaru wokół oczu powinna opierać się na właściwie dobranych kosmetykach. Lepiej unikać tych zawierających parafinę, silikony czy sztuczne substancje. Pamiętajmy także o dokładnym demakijażu bez mocnego pocierania skóry.
Jeśli worki i cienie pod oczami nie znikną, mogą być wynikiem chorób przewlekłych, alergii lub poważniejszych problemów skórnych. Wówczas najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Jak pozbyć się worków i cieni pod oczami?
Nie zawsze udaje nam się przestrzegać zasad zdrowego trybu życia czy zadbać o skórę w odpowiedni sposób. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się worków i cieni pod oczami. Możemy wykorzystać domowy trik, zamaskować zasinienia makijażem lub zastosować dobry krem pod oczy.
Czytaj więcej o walce z opuchlizną pod oczami
Domowe sposoby na cienie i worki pod oczami
Domowe metody walki z opuchlizną i sińcami pod oczami sprawdzają się zarówno przy regularnym stosowaniu, jak i w sytuacjach awaryjnych.
Skuteczne działanie przeciwobrzękowe ma niska temperatura. Naczynia krwionośne obkurczają się pod wpływem chłodu, przez co stają się mniej widoczne. Jednocześnie skóra staje się napięta. Możemy zatem wykorzystać kompres chłodzący, łyżeczkę wyjętą z zamrażarki czy kostki lodu zawinięte w ściereczkę (nie przykładać bezpośrednio do skóry!). Jest to sposób, który daje natychmiastowy efekt. Nie działa jednak długofalowo.
Popularne są także okłady z plastrów świeżego ogórka. Musimy jednak uważać na sztucznie nawożone warzywa – mogą one bowiem wywołać podrażnienia. Często stosowane są także kompresy z torebek czarnej herbaty.
Inną metodą na pozbycie się worków i cieni pod oczami jest zastosowanie maseczki z drobno zmielonej kawy oraz białka jaja kurzego lub jogurtu naturalnego. Wystarczy nałożyć gęstą papkę na kilkanaście minut na oczy (uważając, aby maseczka nie dostała się do nich). Kofeina poprawia krążenie krwi i limfy, natomiast jogurt lub białko działają rozjaśniająco i ściągająco. Maseczkę warto stosować raz w tygodniu, by utrzymać pożądane efekty.
W domu możemy także wykonywać masaż drenujący wokół oczu. Lekkie masowanie i oklepywanie skóry pomoże usunąć nadmiar wody z tkanek oraz pobudza przepływ limfy. Masaż najlepiej połączyć z aplikacją kremu pod oczy.
Makijaż maskujący worki pod oczami
Metodą, która nie zlikwiduje opuchlizny i cieni pod oczami, ale je zamaskuje, jest odpowiedni makijaż. To szybki sposób na odświeżenie wyglądu twarzy i zniwelowanie obrzęków. W tym celu należy sięgnąć po korektor lub podkład o dobrych właściwości maskujących. Warto użyć odcienia odrobinę ciemniejszego i matowego. Sprawdzi się także korektor w tonacji morelowej lub łososiowej. Ważna jest także konsystencja kosmetyku – nie powinien być tłusty. Najlepsza jest płynna formuła, która zastyga po aplikacji.
Warto także sprawdzić trik stosowany przez makijażystów. Na opuchliznę nakładamy podkład lub korektor w odcieniu skóry, a poniżej kosmetyk o ton jaśniejszy. Efekt opiera się na złudzeniu optycznym – jasne i świetliste kolory dodają objętości, czyli uwypuklają obrzęki, a odcienie ciemniejsze i matowe spłaszczają je.
Właściwa pielęgnacja skóry wokół oczu
Skuteczną metodą walki z opuchlizną jest prawidłowa pielęgnacja skóry pod oczami. Dbanie o ten obszar powinno być priorytetem, a zwykle jest on pomijany lub traktowany tak samo jak pozostała część twarzy. Tymczasem warto poświęcić skórze wokół oczu trochę uwagi, aby przez długi czas zachowała dobrą kondycję, co zapewnia promienny wygląd. Pamiętajmy, że im wcześniej zaczniemy dbać o skórę wokół oczu, w tym lepszym stanie będzie ona w przyszłości. Podstawą pielęgnacji skóry wokół oczu jest stosowanie dobrego kremu.
Jaki krem pod oczy wybrać?
Krem pod oczy powinien przede wszystkim mieć działanie intensywnie nawilżające. Pozostałe jego właściwości najlepiej dobrać do wieku i kondycji skóry. Krem pod oczy dla dwudziestolatek powinien głęboko nawilżać i utrzymywać napięcie skóry. Po 30. roku życia warto stosować kosmetyki, które przeciwdziałają pojawianiu się zmarszczek. Kobiety, które ukończyły 40 lat, powinny sięgać po odmładzające kremy pod oczy. Im starsza skóra, tym większy powinien być nacisk na działanie anti-aging.
Jeżeli chodzi o skład kremów pod oczy, to warto w nich szukać takich substancji, jak:
- kofeina – poprawia krążenie w naczyniach krwionośnych i zmniejsza obrzęki,
- witamina C – uszczelnia naczynia krwionośne i rozjaśnia skórę,
- retinol – ujędrnia skórę i pobudza procesy naprawcze,
- kwas hialuronowy, aloes – nawilżają,
- witamina E – poprawia elastyczność i jędrność skóry,
- naturalne wyciągi roślinne, świetlik, ogórecznik, dzika róża – działają rozświetlająco.
Pamiętaj, aby unikać kremów pod oczy, które zawierają w swoim składzie:
- alkohol – ma działanie wysuszające,
- konserwanty – podrażniają śluzówkę,
- oleje i masła – nadmiernie natłuszczają skórę wokół oczu, co może doprowadzić do zaczopowania ujść gruczołów łojowych i powstania prosaków, czyli zmian skórnych.
Kremy pod oczy tołpa.
Innowacyjnymi właściwościami, które skutecznie pomagają pozbyć się cieni i worków pod oczami, wyróżniają się kremy marki tołpa. Przykładowo krem pod oczy tołpa.® holistic witamina C zawiera w składzie tzw. adaptogeny, czyli wyciągi z roślin, które mają umiejętność przystosowania się do trudnych warunków klimatycznych. Jedną z takich roślin jest różeniec górski, który pomaga walczyć z oznakami zmęczenia, starzenia oraz niweluje negatywne skutki stresu.
W składzie kremu pod oczy tołpa.® holistic witamina C znajdziemy także nawilżający kwas hialuronowy, redukującą przebarwienia witaminę C, która jednocześnie wzmacnia naczynia krwionośne, oraz multiroślinny antyoksydant, czyli torf tołpa.® Dzięki temu kosmetyk nie tylko rozjaśnia cienie, usuwa opuchnięcia i worki pod oczami, ale także poprawia gęstość skóry, ujędrnia ją i napina. Co ważne, regeneruje i głęboko nawilża, dając natychmiastowy efekt wygładzenia. Cera odzyskuje promienny wygląd.
Poznaj pełną gamę kremów pod oczy tołpa.®
Źródła:
https://www.apteka-melissa.pl/blog/artykul/worki-i-since-pod-oczami-jak-powstaja-i-w-jaki-sposob-sie-ich-pozbyc,840.html
https://www.vichy.pl/blog/worki-pod-oczami-oraz-metody-jak-sie-ich-pozbyc/vmag83910.aspx
https://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/twarz/cienie-pod-oczami-since-i-worki-jak-sie-pozbyc-oczu-pandy-aa-LYZf-chBY-keWC.html
https://www.superpharm.pl/blog/krem-na-cienie-pod-oczami-ranking-top-5-najlepszych
Link do: https://tolpa.pl/kobieta/twarz/kremy-do-twarzy/pod-oczy.html
3 komentarze
Ile mniej więcej trzeba czasu by widzieć efekty takiego dbania? Mam worki pod oczami i bym coś porobiła ale ciężko w ogóle mi się rozeznać w temacie było więc szukam kompendium wiedzy w pigułce by wiedzieć co i jak robić.
Później możesz sobie rozwinąć każdy punkt, ale tak na szybciocha to można wymienić takich kilka najważniejszych kwestii:
1. Odpowiednia dieta (ograniczenie soli i cukru, alkoholu, więcej warzyw typu szpinak, ogórki, zielona pietruszka)
2. Większa ilość snu
3. Dbanie o nawodnienie organizmu
4. Ziołowe okłady (herbata zielona, rumianek, koper włoski)
5. Zimne maseczki
6. Joga i ćwiczenia twarzy
7. Smarowanie się garisell
8. Dokładne oczyszczanie okolicy oka
9. Zadbanie o barierę hydrolipidową na całej twarzy.
a jakie skladniki aktywne warto miec na oku a raczej pod okiem wybierajac kosmetyki?