Główne menu

Cienie pod oczami to nie tylko objaw zmęczenia. Poznaj inne przyczyny

Cienie pod oczami to powszechny problem. Można wystarczająco długo spać, zdrowo się odżywiać, a one i tak będą powstawać. Jedyne rozwiązanie to albo zaakceptować sińce albo …maskować je. Chyba, że poznamy przyczynę występowania cieni pod oczami. Bo jakby się temu bliżej przyjrzeć, istnieją przyczyny, które sprawiają, że niektóre z nas borykają się ze spojrzeniem pandy, walcząc z nimi, unikniemy sińców. Oto one.

Cienie pod oczami? Taka Twoja uroda?

W rzadkich przypadkach cienie pod oczami mogą wskazywać na choroby serca i nerek, a także nieprawidłowości w pracy tarczycy. Najczęściej niestety to po prostu cecha charakterystyczna danej osoby i wynika po prostu z odmiennej pigmentacji skóry. Niektóre osoby po prostu mają w obszarze pod oczami więcej melaniny, komórek barwnikowych. W konsekwencji obszar wygląda na zaciemniony.

Czy za zaciemnienie Twojej skóry pod oczami odpowiada pigmentacja? Możesz to prosto sprawdzić, próbując przesunąć skórę spod powiek i sprawdzając, czy ma ona inny kolor niż skóra poniżej. Jeśli test wykaże, że powodem jest rzeczywiście odmienna pigmentacja, możesz zawalczyć z problemem przy użyciu glikolu, azelainy czy retinoidów.

Niestety stosowanie kremów rozjaśniających na obszar pod oczami to nie jest idealne rozwiążanie, wymaga czasu. Na efekt trzeba długo czekać, zazwyczaj jednak nie jest on zadowalający.

Wypróbuj najlepsze sposoby na cienie pod oczami!

Cienie pod oczami a odwodnienie

Niestety odwodnienie, nawet niewielkie, może powodować wystąpienie cieni pod oczami. Dlaczego? Bardzo cienka i delikatna skóra pod oczami, gdy brakuje wody, jeszcze bardziej traci na „gęstości”, tkanki stają się delikatniejsze, a obszar pod skórą zaczyna być bardziej widoczny. Uzupełnienie płynów i dbanie o to, by wystarczająco często nawadniać organizm zazwyczaj jest bardzo pomocne.

Warto dbać także o odpowiednie nawilżenie skóry od zewnątrz, stosując kremy z kwasami hialuronowymi, ceramidami i peptydami.

cienie pod oczami

Cienie pod oczami mogą być spowodowane egzemą lub łuszczycą

Niewiele osób o tym wie, ale zaciemnienie obszaru pod oczami może być wywołane przez stany zapalne skóry takie, jak egzema i łuszczyca. U osób o jaśniejszej skórze, cierpiących na choroby zapalne, proces powrotu do zdrowia jest zazwyczaj szybszy, a osoby z ciemniejszymi odcieniami skóry najczęściej dłużej muszą się borykać ze skutkami nieprawidłowej pigmentacji.

….lub alergią

Cienie pod oczami mogą wskazywać także na alergię. Na skutek wydzielania histaminy dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych. Proces ten odbywa się także w obszarach, gdzie skóra jest bardzo cienka, czyli pod oczami. Efektem może być zaciemnienie i zasinienie obszaru pod oczami. Mechanizm ten może wyglądać także inaczej. Na skutek alergii powstają worki pod oczami, gdy opuchlizna znika, na skórze widoczne staje się zacienienie.

Zazwyczaj przyjmowanie leków przeciwhistaminowych pozwala zmniejszyć problem.

Praca przed komputerem

Za cienie pod oczami może być odpowiedzialna długa praca przed komputerem lub wielogodzinne oglądanie telewizji. Dlaczego? Ponieważ wraz z wytężeniem wzroku dochodzi do powiększenie naczyń krwionośnych wokół oczu. Kolejną konsekwencją tego jest zaciemnienie skóry, powstają klasyczne cienie.

Starzenie się

Cienie pod oczami mogą być wynikiem starzenia się. Niestety, wraz z wiekiem skóra staje się cieńsza. W obszarze oka, gdzie jest ona cienka z powodu odmiennej budowy, upływ czasu widać od razu. Bardzo szybko unaoczniają się obszary z naczyniami krwionośnymi i powstaje klasyczne zaciemnienie. Proces ten pogłębia także spadająca ilość tłuszczu i kolagenu, którą również można obserwować wraz z upływem czasu.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>