Główne menu

Ciepło w biurze? Super! Pracujesz wydajniej. Najnowsze wyniki badań

Okazuje się, że kobiecy mózg pracuje sprawniej, gdy temperatura powietrza jest wyższa. Natomiast panowie lepiej sprawdzają się w chłodniejszych biurach. Tak miej więcej brzmią wnioski badań naukowców opublikowane w PLOS One”.

Badanie przeprowadzono w Niemczech, sprawdzając zdolność kobiet i mężczyzn do wykonywania różnych czynności w określonych temperaturach. Okazało się, że w wyższych temperaturach kobiety radzą sobie zdecydowanie lepiej niż mężczyźni. Testom poddano umiejętności werbalne i matematyczne. Kobiety okazały się znacznie wydajniejsze w wyższych temperaturach i znacznie odporniejsze na dyskomfort wynikający z powodu panujących wysokich temperatur.

Dla każdego wzrostu o 1,8 stopnia wyniki matematyczne kobiet wzrosły o 1,76 procent. Różnica może wydawać się mała, ale zsumowana daje dobre, bo zauważalne wyniki różnicy produktywności.

Co równie ciekawe, wiele badanych kobiet wprost oceniała temperaturę panującą w biurze, w którym włączona była klimatyzacja, jako zbyt niską.  Mężczyźni w tej samej temperaturze odczuwali komfort, a kobiety odczuwały chłód.

 

Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie takich badań, które pokażą, w jakiej temperaturze wydajność kobiet i mężczyzn jest zbliżona. Jest to istotne pod kątem takiego stworzenia warunków biurowych, by praca w nich była możliwie komfortowa dla każdego.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>