Główne menu

Inf. prasowa
Co daje joga? Poznaj najważniejsze korzyści zdrowotne

Jogą interesuje się coraz więcej kobiet w różnym wieku. Wiele mówi się między innymi o korzyściach zdrowotnych z niej płynących. W tym artykule chcemy przybliżyć tę nieco zagadkową aktywność fizyczną.

Na czym polega joga?

Osoby mocniej zaangażowane w praktykowanie jogi uważają, że jest ona swego rodzaju nauką o równowadze w życiu. W praktyce jest to zestaw ćwiczeń wywodzący się z Indii. Podczas praktyk przyjmuje się różne „asany”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „wygodne pozycje”. Przyjmuje się bowiem, że każda z pozycji jogi ma pomóc nam w uzyskaniu życiowej równowagi, a także pomóc w poprawie samopoczucia. Oprócz tego istotną rolę odgrywają techniki oddechowe, których początkujący muszą się dopiero nauczyć. Sama joga ma kilka stopni zaawansowana, dlatego jeśli dopiero chcesz rozpocząć swoją przygodę, nie musisz obawiać się tego, że nie jesteś wystarczająco porozciągana. Warto natomiast podkreślić, że joga nie jest typowym sportem. To raczej zestaw ćwiczeń fizycznych, których celem jest poprawa fizyczności oraz stanu psychicznego trenującego.

Korzyści zdrowotne

Z całą pewnością regularne praktykowanie jogi sprawi, że będziesz czuła się znacznie lepiej pod względem kondycyjnym. Znacząco poprawi się elastyczność oraz gibkość Twojego ciała. W trakcie zajęć zaczniesz z czasem zauważać, że jesteś bardziej świadoma swojego ciała. Jak już wspomnieliśmy, joga to również nauka nowych technik oddechowych. Szybko przekonasz się, że to właśnie lepsza kontrola nad swoimi płucami może sprawić, że będziesz w stanie przyjąć niektóre pozycje. Dla wielu osób jest to również sposób na odcięcie się od świata i możliwość skoncentrowania na własnych myślach, uczuciach i doświadczeniach.

Nie można również zapominać o bardzo konkretnych korzyściach zdrowotnych. Zalicza się do nich:

  • Pobudzenie krążenia,
  • Dotlenienie organizmu,
  • Polepszenie procesów trawienia,
  • Zmniejszenie przykurczów mięśniowych,
  • Regulacja ciśnienia krwi,
  • Wydłużenie kręgosłupa,
  • Lepsza postawa,
  • Poprawa pracy stawów,
  • Lepsza odporność na stres.

Dodatkowo należy wspomnieć o tym, że joga bardzo dobrze wspomaga pracę kręgosłupa. Pomaga w jego odciążeniu oraz odprężeniu. Co ciekawe, jest to także zajęcie dla osób w każdym wieku. Zdarza się, że starszy ludzie decydują się na rozpoczęcie tego typu przygody i szybko się w niej odnajdują. Dlatego absolutnie nie należy zrażać się tym, że nigdy wcześniej nie robiło się podobnych rzeczy.

Jak zacząć?

Tak naprawdę na poziomie amatorskim nie potrzebujemy zbyt wielu rzeczy. Oczywiście akcesoria do jogi jak najbardziej istnieją i są bardzo przydatne, wspomnimy o nich zresztą później, jednak pierwszy trening może odbyć się w jedynie podstawowych warunkach. Co będzie Ci potrzebne? Na pewno nieco przestrzeni, powinny wystarczyć jakieś dwa metry kwadratowe, tak, abyś miała pełną swobodę ruchu. Materiały możesz znaleźć w internecie, choć zasadniczo, przynajmniej na początku, polecamy uczęszczanie na zajęcia, aby Twojej pracy mógł przyjrzeć się specjalista. Z czasem, gdy nabierzesz wprawy, trening we własnym domu nie będzie niczym trudnym.

Maty do jogi

Z całą pewnością niezwykle ważnym elementem będzie mata do ćwiczeń. Wbrew pozorom wybranie właściwej nie jest takie proste. Maty do jogi muszą dobrze spełniać swoją funkcję, bowiem cały trening spędzisz właśnie na niej. Większość osób decyduje się na taką wykonaną z PVC, czyli polichlorku winylu. Choć nazwa może brzmieć nieco dziwnie, musisz wiedzieć, że producenci nie używają podczas ich produkcji toksycznych substancji. Takie maty są więc całkowicie bezpieczne. Ich główną zaletą jest trwałość. Ponadto łatwo o nie zadbać, a także są niedrogie. Uczęszczając na zajęcia do szkoły jogi, najprawdopodobniej zetkniesz się właśnie z tym materiałem. Inną sprawą jest to, że mata PVC musi się wyrobić. Oznacza to, że początkowo możesz nie czuć się wystarczająco komfortowo podczas leżenia na niej, jednak po jakimś czasie problem ten zniknie.

Nie jest to jednak jedyny polecany przez nas materiał. Drugim jest bowiem kauczuk. Jest to materiał naturalny, w dodatku szorstki i nieco chropowaty, dzięki czemu podczas ćwiczeń nie będziesz miała problemów z przyczepnością. Niestety, tutaj wad jest więcej. Przede wszystkim sama mata jest zauważalnie cięższa, a do tego mniej trwała. Dodatkowo kauczuk ma specyficzny zapach, który nie każdemu odpowiada. Dlaczego więc ludzie się na niego decydują? Właśnie ze względu na wzorową antypoślizgowość, a także wykonanie maty z naturalnego surowca.

Dodatkowe akcesoria do jogi

W sklepie Sportano znajdziesz akcesoria, które mogą pomóc Ci w trakcie ćwiczeń. Przyjęcie niektórych pozycji może być nieco skomplikowane dla osoby początkującej. Na szczęście możesz sobie pomóc. Do najbardziej popularnych rekwizytów zaliczają się paski, wałki, kostki do jogi, pianki czy koce. Za ich pomocą przyjęcie danej „asany” nie będzie tak problematyczne. Warto wspomnieć, że jest to dobre rozwiązanie dla osób, które mają z pewnych powodów ograniczoną sprawność ruchową. Dzięki takim akcesoriom możesz dalej zajmować się jogom, nawet jeżeli masz problemy z kręgosłupem czy też odczuwasz duże bóle mięśniowe.

Joga z całą pewnością jest ciekawym doświadczeniem. Jeśli już wcześniej o niej myślałaś, nie musisz się dłużej wahać. Bycie osobą początkującą to nic złego, a z pewnością będziesz w stanie lepiej poznać swoje ciało.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>