Co może oznaczać chroniczne zmęczenie?
Czujesz się zmęczona? Winne jest tempo życia, nadmiar obowiązków, może brak czasu na sen? Przychodzi upragniony urlop i niewiele się zmienia? To dlatego, że nie umiesz odpoczywać, a może istnieje inna przeszkoda, która odpowiada za chroniczne zmęczenie.
Chroniczne zmęczenia a niedobory snu
Współczesny styl życia jest na tyle szybki, że prowadzi do wielu problemów zdrowotnych. Często kłopotem wynikającym z nadmiaru obowiązków jest brak czasu na sen. W konsekwencji chodzimy wiecznie niewyspani, nasz organizm się buntuje. Pojawia się chroniczne niewyspanie, bóle głowy, nagłe zmiany nastrojów, irytacja, a nawet tendencja do tycia.
Sen ma ogromne znaczenie, wpływa na nasz wygląd, samopoczucie i zdrowie. Długotrwałe niedosypianie ma bardzo poważne skutki. Zwiększa ryzyko wystąpieniu wielu chorób, w tym chorób serca.
Chroniczne zmęczenie a chrapanie
Liczy się nie tylko długość snu, ale również jego jakość. A tę może znacząco pogarszać chrapanie i wiążący się z nim bezdech senny, czyli krótkotrwałe okresy, kiedy nie oddychamy. Mogą one trwać od kilka sekund do nawet kilku minut.
Bezdech senny powoduje niedotlenie, sprawia, że do poszczególnych tkanek nie dociera wystarczająco dużo tlenu. To dlatego mimo spania nawet przez 9-10 godzin, możesz budzić się niewyspana, rozkojarzona i ledwo żywa kolejnego dnia.
Bezdech senny wymaga leczenia. Zbagatelizowany może doprowadzić nawet do chorób serca.
Chroniczne zmęczenia a nieprawidłowa dieta
Za ciągłą senność, ospałość, brak energii może odpowiadać nieprawidłowa dieta i niedobory witamin. Przede wszystkim chroniczne zmęczenie wynika ze zbyt słodkiej, tłustej diety, ubogiej w błonnik.
Problemem jest także nieregularne jedzenie, długie odstępy między posiłkami. Warto rozważyć, czy przyczyną nadmiernego zmęczenia nie jest nietolerancja pokarmowa czy alergia. Warto omówić ten temat ze specjalistą. W wielu przypadkach za chroniczne zmęczenie odpowiada celiakia, choroba trzewna, objawiająca się nietolerancją glutenu.
Chroniczne zmęczenie a depresja
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jednym z pierwszych objawów depresji mogą być nadmierna senność, zmęczenie i kłopoty z porannym wstawaniem z łóżka. Depresja to poważna choroba, której trudno zapobiegać i która wymaga leczenia, ponieważ zbagatelizowana może doprowadzić do poważnych, trudnych do odwrócenia skutków.
Dlatego jeśli mimo spędzania w łóżku 8-9 godzin dziennie nie czujesz się wyspana, skonsultuj się z lekarzem. Być może cierpisz na depresję.
Chroniczne zmęczenie a cukrzyca
Zmęczenie i senność to również objawy cukrzycy, choroby, która może rozwijać się przez lata niezauważona. Powoduje, że tkanki i poszczególnie narządy nie wchłaniają glukozy w taki sposób, jak powinny, są pozbawione cennego „paliwa napędowego”, czego konsekwencją jest brak energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania.
Wykrycie cukrzycy jest bardzo proste, wystarczy proste badanie krwi. Prawidłowe leczenie pozwala uniknąć groźnych konsekwencji wynikających z nierozpoznania choroby.
Chroniczne zmęczenia a anemia
Niedokrwistość to częsty problem kobiet, zazwyczaj wynikający z niedoboru hemoglobiny. Szacuje się, że dotyczy aż co piątej kobiety. Oprócz senności anemia daje inne objawy – brak energii, szybkie męczenie się, blady odcień skóry, wypadanie włosów, łamanie paznokci.
Niedokrwistość łatwo wykryć podczas badania krwi. Można z nią walczyć, zmieniając dietę (poznaj najlepsze źródła żelaza) lub decydując się na suplementację. Najlepiej leczenie przeprowadzić pod opieką lekarza.
Chroniczne zmęczenia a choroby tarczycy
Jeśli czujesz ciągłe zmęczenie, nie możesz się wyspać i brakuje Ci energii, koniecznie sprawdź, czy nie cierpisz na choroby tarczycy. Poczucie zmęczenia jest charakterystyczne zarówno dla niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy.
Wystarczy zbadać poziom hormonów, by zdiagnozować ewentualny problem i rozpocząć leczenie.
Chroniczne zmęczenie a stres
Za chroniczne zmęczenie może odpowiadać również stres. Przewlekły i przeżywany w zbyt duży natężeniu prowadzi do wielu przykrych dolegliwości, którym mogą być problemy ze snem, bóle głowy, rozdrażnienie, brak wiary w sukces, rozczarowanie, poczucie beznadziei, a nawet problemy z odżywianiem.
Chroniczne zmęczenie to nie jest dobry objaw. Jeśli nie mija po dłuższym odpoczynku, należy szukać jego przyczyn. Nie wolno go ignorować.
Komentarz ( 1 )
Bardzo ważny artykuł, myślę, że wielu czytelników odnajdzie w nim siebie. Mnie przekonała część o stresie…