Art. partnera Co można robić na L4 oprócz leżenia w łóżku?
W zależności od przyczyny charakter rekonwalescencji może być różny. Jeśli lekarz wystawiający L4 uznał, że do odzyskania zdrowia nie jest niezbędne leżenie w łóżku, można wychodzić z domu. Zakres mobilności chorego podczas L4 określa się specjalnym kodem.
Zwolnienie leżące lub chodzące
O przebiegu leczenia, w tym o warunkach mających ułatwić odzyskanie zdrowia utraconego w przebiegu pojawienia się choroby, decyduje lekarz na podstawie analizy wyników badań, wywiadu i ogólnej kondycji zgłaszającej się do niego osoby. W zależności od przyczyn i metod niezbędnych do poprawy zdrowia chorego lekarz może zaproponować L4, czyli zwolnienie lekarskie będące zaświadczeniem stwierdzającym niezdolność pracownika do wykonywania swojej pracy przez dany okres. Od jego charakteru zależy, czy nieobecność w pracy należy spędzać, leżąc w łóżku, czy nie. Mówią o tym specjalne kody umieszczone na L4, które możesz otrzymać, rejestrując się na e-wizytę pod adresem: https://www.welbi.pl/l4-online/. Kod 1, tzw. zwolnienie leżące, jest wskazaniem do przebywania w domu, ale daje możliwość opuszczania go pod pewnymi warunkami, np. w celu dokonania zakupów spożywczych, realizacji recepty w aptece, odbycia zabiegów ambulatoryjnych lub też udania się na wizytę do lekarza. Kod 2, czyli tzw. zwolnienie chodzące, wskazuje natomiast na to, że nie jest obowiązkowe spędzanie czasu w domu i można opuszczać mieszkanie nawet w ramach rekreacji (np. spacer).
Jakie choroby wymagają leżenia w łóżku?
Powszechnie odpoczynek w łóżku lub co najmniej niewychodzenie z domu zalecane są w schorzeniach związanych z infekcjami, ale także w ogólnoustrojowych stanach, takich jak przeziębienie, grypa czy też przewianie. Poza tym nierzadko izolacja domowa jest niezbędna w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się patogenów – choroby zakaźne trzeba przejść, maksymalnie ograniczając kontakt z innymi osobami.
Przeciwwskazaniem do opuszczania domu mogą nie być z kolei stany pourazowe niewymagające leżenia, np. złamanie podudzia czy skręcenie kostki. Po ustąpieniu ostrej fazy dolegliwości wskazana jest wręcz szybka pionizacja i rozpoczęcie rehabilitacji ruchowej. Również stan chronicznego zmęczenia, niektóre problemy krążeniowo-sercowe, metaboliczne, neurologiczne itp. pozwalają wyjść z domu. O tym, jaki kod zostanie umieszczony na L4, zawsze decyduje lekarz.
L4 a wyjazd do rodziny i za granicę
Możliwość odbycia odwiedzin u rodziny dotyczy nie tylko osób z L4 z kodem 2, czyli chodzących. Można wyjść z domu nie tylko w celu realizacji podstawowych potrzeb życiowych. Nie jest złamaniem zasad zwolnienia opuszczenie w tym celu miasta, a nawet kraju, ale pod pewnymi warunkami. Wiąże się to przede wszystkim z dopilnowaniem pewnych dodatkowych formalności ze strony pracownika. Konieczne jest bowiem powiadomienie pracodawcy o wyjeździe w ciągu 3 dni od zmiany miejsca pobytu, np. drogą mailową czy telefonicznie. Takie usprawiedliwienie bywa szczególnie ważne w razie kontroli przebiegu L4. Odwiedziny u rodziny mogą odbyć się nie tylko lokalnie, lecz także za granicą i nie należy tego traktować jako wycieczki relaksacyjnej. Spotkanie z bliskimi jest dopuszczalne, pod warunkiem że zaopiekują się oni chorym na czas trwania jego L4. To praktyczne rozwiązanie zwłaszcza dla osób mieszkających samotnie.
Zostaw komentarz