Główne menu

Co naprawdę zmienia się po 30?

Życie to kilka ważnych przełomów. W myśl zasady, że nasz rozwój nie przebiega liniowo, ale skokowo.
Jedna z takich ważnych chwil następuje przy okazji ukończenia 30 urodzin. To właśnie wtedy wiele się w naszym życiu zmienia. Jednak co dokładnie? Co się naprawdę zmienia po 30? I tu robi się ciekawie…

Co naprawdę zmienia się po 30?

Poczucie przemijania czasu

Co tak naprawdę zmienia się po 30? Dla wielu z nas poczucie mijającego czasu.

Coraz głośniej puka do naszej świadomości przemijalność. To, jak wiele za nami i to, jak niepewna może być przyszłość. Tak w rzeczywistości dociera do nas..że nie będziemy żyć wiecznie. Wcześniej rzadko kto o tym myślał, chyba, że przy okazji trudnych życiowych wydarzeń. Natomiast wraz z upływem czasu myśli tego typu stają się coraz częstsze. I trudno je tak po prostu ignorować. One nas coraz mocniej kształtują.

Kruchość, poziom energii

Dociera do nas to, że miewamy dużo mniej energii niż wcześniej. Coraz częściej czujemy zmęczenie, a być może nawet wypalenie. Nie do wszystkich aktywności podchodzimy z taką energią jak wcześniej.

Potrzebujemy więcej czasu – dla siebie, by dbać o siebie i swój wygląd. Być może pojawiające się problemy ze zdrowiem pokazały nam już całą mocą, że żadne z nas siłaczki.

Motywacja, by nie marnować ani chwili

Wraz z upływem czasu rośnie motywacja, by…żyć. Tak po prostu, korzystać z tego, co niesie rzeczywistość, oddychać pełną piersią, uśmiechać się do świata. Stawiać na to, co naprawdę ważne. Nie kryć się w skorupie, ale w końcu z niej wyjść. I poczuć się w pełni sobą.

Samoakceptacja

Z wiekiem, jak pokazują badania, rośnie też nasza samoakceptacja. Mniej przejmujemy się bzdurami, drobnymi kompleksami, bardziej skupiamy się na tym, co jest naprawdę ważne. Już wiemy, że te rzeczy, które nierzadko zatruwały nam codzienność, nie mają większego znaczenia. Niepotrzebnie odbierają nam radość życia i spełnienie. Patrzymy na zdjęcia z przeszłości i z jednej strony uśmiechamy się pod nosem, bo wyglądamy czasami na nich zabawnie, jednak z drugiej strony kompletnie nie wiemy, skąd brała się ta nasza niechęć do samej siebie. Teraz zdecydowanie bardziej kochamy siebie i świat.

Tempo zauważalnych zmian

Niektóre z nas zauważają też, że po 30 czas szybko przyspiesza. Dotąd nie zauważałyśmy tego, jak wiele się zmienia, teraz widać coraz więcej – pierwsze zmarszczki, siwe włosy, mniej jędrna skóra, pogarszający się wzrok, a nawet słuch. Żeby wyglądać tak, jak wcześniej, potrzebujemy dużo więcej zaangażowania, pracy i wysiłku.

Co naprawdę zmienia się po 30? Dojrzałość

Po 30 osiągamy kolejny etap w zakresie dojrzałości. Patrzymy na życie spokojniej, z większym dystansem. Umiemy dojrzeć absurdy i delikatne powiązania, których być może wcześniej nie dostrzegałyśmy. Bardziej dbamy o relacje, zabiegamy o to, żeby przekazać młodszym to, co najistotniejsze.

Zmienia nas mijający czas, a także sytuacja życiowa – związki lub ich brak, dzieci, to, że starzeją się nasi rodzice. Życie ma szansę być dużo barwniejsze, ale też pełniejsze niż wcześniej.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>