Główne menu

Co zamiast soli i pieprzu? Poznaj najzdrowsze przyprawy świata

Sól i pieprz to podstawowe przyprawy. Wydają się niezastąpione. Jednak prawda jest taka, że nie są najzdrowsze. W ich miejscu można używać wielu składników, które poprawiają smak i aromat potraw, a do tego udowodniono, że są bardzo zdrowe!

Dla osoby, która koncentruje się na vegecie czy ziarenkach smaku poniższe zestawienie może wydawać się trudne, ale wystarczy postawić pierwszy krok i zacząć wprowadzać nowości do kuchni, by szybko zorientować się, że nie jest to takie trudne, na jakie wygląda.

Kurkuma (szafran indyjski)

Kurkuma to przyprawa spokrewniona z imbirem, zdrowa i ceniona szczególnie w Indiach. Liczne badania wykazały, że posiada ogromne walory zdrowotne. Ma silne działanie przeciwzapalne, udowodniono, że działa również antynowotworowo i chroni przed chorobą Alzheimera (zauważono, że Indianinie stosujący duże ilości tej przyprawy niezmiernie rzadko zapadają na tę chorobę). Jest bardzo cennym źródłem żelaza!

Stosowana punktowo, na przykład w połączeniu z jogurtem naturalnym pozwala poradzić sobie z wypryskami.

Kurkuma to bardzo uniwersalna przyprawa, która nadaje przyprawom lekko żółty kolor. Można ją dodawać niemal do wszystkiego.

Poza tym udowodniono, że zapobiega tworzeniu substancji karcynogennych w trakcie grillowania, pieczenia lub smażenia mięsa.

Imbir

SONY DSC

Imbir

Imbir można spróbować stosować zamiast aspiryny. Dlaczego? Ponieważ posiada substancję o zbliżonym do niej działaniu.

Świetnie rozgrzewa, walczy z pierwszymi oznakami infekcji. Można go dodać do herbat, zup, orientalnych dań, do curry.

Poza tym świetnie sprawdza się w przypadku kobiet w ciąży, które odczuwają mdłości. Można go stosować także przy tak zwanej grypie żołądkowej, również jako środek przeciwbólowy przy migrenach.

Udowodniono również, że regularnie stosowany imbir ma działanie antynowotworowe.

Najlepiej wybierać imbir w kawałku a nie już gotowy proszek.

Rozmaryn

To kolejna ważna przyprawa chroniąca przed rakiem. Ma działanie przeciwbakteryjne, rozgrzewające, poza tym poprawia nastrój, wycisza.

Jest to kolejna bardzo uniwersalna przyprawa, którą można dodać niemal do wszystkiego – do sałatek, sosów, mięs.

Bazylia

Bazylia dostępna jest w wersji suszonej i świeżej. Chyba nie muszę dodawać, że ta druga jest zdecydowanie lepsza.

Bazylia działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Poza tym niewiele osób wie, że ma działanie uspokajające, wyciszające i relaksujące.

Bazylia świetnie nadaje się do pomidorów, mozzarelli, sałatek, zup.

Szafran

Szafran to najdroższa przyprawa świata. Nie bez przyczyny. Według licznych źródeł ma sprawdzać się przy leczeniu łagodnych objawów depresji. Stosowany w kuchni zwiększa stężenie serotoniny i dopaminy, ma zatem wpływ na stopień odczuwanego szczęścia.  Poza tym chroni przed rakiem, zapobiega rozrastaniu się komórek rakowych a nawet chroni przed ich powstaniem. Jest coś jeszcze – obniża ciśnienie krwi oraz stężenie złego cholesterolu.

Dzisiaj szafran jest dodawany do leków i kosmetyków – ma działanie ściągające i przeciwzapalne. W kuchni sprawdzi się dodany niemal do każdego dania, nadaje im piękny, lekko pomarańczowy kolor.

Kolendra

Kolendra to kolejna świetna przyprawa o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. To doskonałe źródło takich składników jak: potas, magnez, wapń, sód, żelazo oraz witamin: C, B1, B2, PP. Od dawna jest wykorzystywana do leczenia anemii.

Kolendra korzystnie wpływa na wątrobę i żołądek, sprawdza się w przypadku biegunek, ma dobry wpływ na jelita. Pomaga kontrolować poziom cukru oraz cholesterolu we krwi.

Cynamon

Pięknie pachnie, jest smaczny i wyjątkowo zdrowy. Jest cennym źródłem błonnika, wapnia, manganu i żelaza, a do tego silnym antyoksydantem, zwalczającym wolne rodniki. Ma działanie antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i  antyalergiczne.

Cynamon zwiększa wrażliwość na insulinę, dzięki temu stoi na straży prawidłowego przerabiania cukru. W Pakistanie, gdzie przyprawa ta jest szczególnie często stosowana, odkryto, że ludzie cierpiący na cukrzycę II typu zauważali u siebie nawet 30% spadek poziomu cukru we krwi.

    4 komentarze

  • Monika

    Uwielbiam przyprawy, u mnie oprócz wyżej opisanych rządzi też majeranek i tymianek oraz czosnek

  • Aga

    Zakochałam się w Imbirze. Cudowny dodatek.

  • Ewa

    Opis przypraw zgodny z prawdą.
    Nie bardzo jednak widzę jak wymienione przyprawy miałyby zastąpić SÓL i PIEPRZ.
    Imbir, który jest bardzo ostry – zwłaszcza surowy ( o czym nie wspomniano), może zastąpi „ostrość” pieprzu.
    Jednak trudno sobie wyobrazić potrawę posypaną tartym imbirem.
    Zabrakło odniesienia do SMAKU wymienionych przypraw.
    No i może kilku inspirujących przykładów zastosowania czy połączeń.
    Dla mnie artykuł na 2.
    Nie kłamie, ale … nie na temat.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>