Co zrobić z papryki?
Przełom sierpnia i września to doskonały czas na…paprykę. Sezon trwa w najlepsze, kolorowe warzywa są dostępne właściwie wszędzie i w najlepszej cenie. Nic tylko korzystać! Co można jednak zrobić z papryki i dlaczego warto? Oto niebanalne propozycje.
Zdrowa jak papryka
Papryka jest po prostu zdrowa. Ma mnóstwo witaminy C. Dużo więcej niż cytryna, która nie wiedzieć, czemu jest z tą witaminą w szczególny sposób kojarzona.
Witamina C nie tylko wzmacnia odporność, ale również zęby i dziąsła, chroni przed próchnicą, bierze udział w przemianie enzymów, a także wspomaga zdrowie psychiczne. Ma działanie antynowotworowe. Pomaga łagodzić stany zapalne. Ma pozytywny wpływ na wygląd. Jest po prostu niezastąpiona.
Papryka to nie tylko dobre źródło witaminy C, ale również prowitaminy A, witaminy E, potasu, wapnia, magnezu i żelaza. Jeśli sięgniemy po czerwoną paprykę, dostarczymy organizmowi mnóstwo cennego likopenu, o silnych właściwościach przeciwutleniających, chroniących przed negatywnym wpływem wolnych rodników.
Co zrobić z papryki? Zupa krem paprykowy
Najprostszy sposób na wykorzystanie większej ilości papryki…to zupa krem paprykowy. Bardzo prosty i smaczny, a do tego zdrowy pomysł na obiad.
Wystarczy zeszklić na tłuszczu cebulę, dodać pokrojoną w kostkę paprykę (4-5 sztuk), chwilę podsmażyć, zalać bulionem, gotować do miękkości. Na koniec zmiksować, uzyskując gładki krem. Podawać z grzankami lub startym żółtym serem.
Leczo
Oczywiście papryka doskonale nadaje się do przygotowania wielu posiłków na ciepło. Może być składnikiem pizzy, mięs, klopsików, makaronów z warzywami, ale też jest idealna do leczo. Co poza papryką wrzucić do tego popularnego dania, by powstał smaczny jednogarnkowy posiłek? Tu propozycje są różne – cukinię, pieczarki, kiełbasę, parówki, fasolę, i wiele innych. Leczo dla każdego może znaczyć coś innego, choć tradycyjne leczo to…kilka składników, w tym papryka.
Ajwar
Z papryki możemy przygotować pastę warzywną, ajwar, pochodzący z kuchni bałkańskiej. Bazuje on na smażonej lub pieczonej papryce, do której dodaje się bakłażan lub dynię, czosnek, ocet i inne przyprawy.
Jak stosować ajwar w kuchni? Możemy go wykorzystać jako sos do mięs i ryb, a także jako pastę do pieczywa. Ajwar kupimy w sklepie, możemy również przygotować go samodzielnie w domu, co jest dość pracochłonne, ale na pewno się opłaca, bo pozwala uzyskać finalnie zdrowy i smaczny produkt.
Co zrobić z papryki? Salsa
A może po prostu salsa, kolorowy i smaczny dip, który doskonale sprawdzi się na każdej imprezie czy po prostu podczas wieczoru we dwoje? Warto wykorzystać paprykę, by stworzyć aromatyczny dodatek do dań kuchni meksykańskiej oraz mięs pieczonych.
Przepis jest bardzo prosty. Myjemy i kroimy czerwoną i żółtą paprykę, dodajemy przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku, dwie łyżki kolendry, sól i pieprz do smaku, odrobinę soku z cytryny, nieco płynnego miodu oraz oleju, dodajemy ulubione mielone orzechy. I to wszystko. Salsę odstawiamy do lodówki na kilka godzin.
Paprykę możemy podpiec lub chwilę podgotować. Można usunąć z niej skórkę, by uzyskać bardziej delikatną w smaku salsę. Jeśli chcemy, możemy wzbogacić smak naszej salsy, dodając do niej świeżych pomidorów.
Pieczona papryka
Paprykę po przecięciu, usunięciu nasion można po prostu upiec w piekarniku. Można też przygotować paprykę faszerowaną, też na ciepło z piekarnika. Jak?
Najczęściej poprzez napełnienie jej mięsem lub mięsem mielonym z dodatkiem ryżu. W ten sposób powstanie proste, a efektowne danie na obiad czy kolację.
Oczywiście faszerować paprykę możemy na wiele sposobów, wykorzystując do tego celu oprócz mięsa warzywa, czy ser.
Papryka w słoikach na zimę
Marynowa, konserwowa, jako dodatek do sałatek. W tej postaci możemy zamknąć paprykę na wiele sposobów, zachowując jej smak na zimę. Znajdziemy mnóstwo przepisów do wypróbowania w wersji łagodnej, czy bardziej wyrazistej, pikantnej.
Warto działać. Korzystając z właściwości papryki – przygotowując danie na obiad, kolację, czy na później…
Zostaw komentarz