Główne menu

Co zrobić, żeby prasowanie nie było tak irytujące?

Prasowanie to jedno z najmniej lubianych obowiązków domowych. Dlatego nie brakuje osób, które robią wszystko, żeby go uniknąć lub podejmują takie decyzje, które prasowanie znacznie ułatwią. Oto patenty na łatwe prasowanie. A Ty jakie masz sposoby? A może nie prasujesz w ogóle?

Strzepnij pranie

Możesz znacznie zmniejszyć ilość odzieży do prasowania, skupiając się na odpowiednim wieszaniu mokrych rzeczy po wyjęciu z pralki.

Po pierwsze bluzki, spodnie, koszulki, itd. energicznie strzepuj. Gdy odzież jest mokra, szybko rozprostowuje się na skutek tego typu działań. Poza tym wieszaj odzież za kocówki. W ten sposób z jednej strony szybciej schnie, a z drugiej unikasz odciśniętych obszarów przez linkę czy klamerki w centralnych częściach ubrań.

Niektórzy polecają strzepnąć, potem złożyć równo mokrą odzież i zostawić na godzinę, dwie, by dać jej czas na rozprostowanie.  A dopiero później wywiesić równo na suszarce. Podobno to doskonały sposób na uniknięcie prasowania.

łatwe prasowanie

Bez śladów klamerek

Irytują Cię ślady po klamerkach na odzieży? Jest i na to sposób!

 1. zaciskaj klamerki w miejscach mało widocznych – pod pachami, na szwach.
 2. susz na wieszakach najlepiej plastikowych,
 3. kup suszarkę z okrągłymi rurkami i nie używaj klamerek.

Zainwestuj w suszarkę

Suszarka to doskonałe urządzenie, w które warto zainwestować, jeśli tylko mamy miejsce w mieszkaniu. Znacznie ułatwia życie i pozwala znacząco ograniczyć potrzebę prasowania (nawet o 90%).

Najlepiej mieć oddzielnie pralkę i oddzielnie suszarkę. Pralkosuszarki to nieco gorsza opcja.

Prasuj przed ubieraniem się

Zamiast długiego stania z żelazkiem można wybrać inny sposób. Prasować 2-3 rzeczy tuż przed założeniem. Dzięki temu mamy gwarancję tego, że wszystko jest dokładnie wyprasowane (nie pogniotło się w szafie) i nie musimy planować dużo czasu na „walkę” z żelazkiem.

Zainwestuj w nowe technologie

Nie brakuje osób chwalących sobie nowoczesne technologie ułatwiające prasowanie. Wśród odkryć techniki dobre opinie zdobywa generator pary, który umożliwia prasowanie w pionie. Wiele urządzeń tego typu, co istotne, rozpoznaje tkaninę i dobiera do niej właściwą temperaturę. Prasowanie jest dzięki temu prostsze i szybsze.

Spray ułatwiający prasowanie

Masz do wyprasowania lniany obrus lub wiskozową sukienkę? Możesz wypróbować spray ułatwiający prasowanie, który pozwala szybciej i dokładniej wyprostować nawet wyjątkowo mocno pogniecione tkaniny.

Len warto zmoczyć i włożyć na kilkanaście minut do lodówki, to też pomaga!

Prasowanie przez folię aluminiową

Chcesz skrócić prasowanie? Prasuj przez folię aluminiową (stroną błyszczącą do góry). W ten sposób zadbasz o błyskawiczne nagrzanie tkaniny i szybsze jej wyprostowanie.

Wybieraj rzeczy niewymagające prasowania

Na rynku jest coraz więcej produktów niewymagających prasowania – np. pościel, firanki (żakard, markizeta), warto sięgać właśnie po takie propozycje.

  12 komentarzy

 • jotka

  Tak czy siak prasować nie lubię, może nie umiem fachowo do tego podejść 😉

 • Agata

  To akurat najbardziej lubię z domowych obowiązków i gotowanie

 • Olga

  Wieszać tak pranie by nie było potrzeby prasować.

 • Magdalena

  Ja nie prasuje, bo szkoda na to czasu, wywieszam, dobrze strzepuje i po wyschnięciu składam i wkładam do szafy.

 • Katarzyna

  Ja mam świetne rozwiązanie i prasuje tylko od święta koszule czy jakaś sukienka.
  Poprostu do automatu nie wrzucam byle jak pozwijane w kulki tylko przełożone w pół lub na 3, wyjmuje pranie roztrzepuje wieszam na wieszaki od razu i suszę i 90% ubrań juz nie wymaga prasowania, po wysuszeniu do szafy. Mam większość na wieszakach tylko swetry dżinsy leginsy na półkach . A i na zakupach to kupując rzeczy uwielbiam takie gatunkowo niegnieciace

 • Maria

  Wyciągam z suszarki i jest ok. Tylko do szafy włożyć i tyle

 • Renata

  Nie prasuję. Pilnuje by pranie powiesić zaraz kiedy pralka zamelduje koniec prania, mocno strzepuje poszczególne rzeczy i równo rozwieszam.

 • Anna

  A ja lubię, zawsze przy prasowaniu nadrabiam zaległości serialowe, dzieci wiedzą, że wtedy to jest mój czas, więc o wszystko proszą męża mego a ojca swego

 • Małgorzata

  Prasuje wtedy kiedy dana rzecz tego wymaga przed jej założeniem. Szkoda czasu na stanie godzinami przy desce z żelazkiem z całą stertą prania.

 • Izabela

  Bardzo lubię prasować, puszczam sobie muzyczkę i jadę wszystko nawet ścierki kuchenne

 • Ewelina

  Prasuje dopiero jak wyjmuje z szafy i ubieram…. po co prasować skoro w szafie się wyginiecie …..

 • Janina

  Nie prasuję od lat. Kiedyś to lubiłam. Tzn tak mi się wydawało. Teraz jestem pewna, że tylko mi się wydawało

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>