Główne menu

Co zrobić, żeby róże dłużej stały w wazonie?

Kwiaty są piękne. Wiele kobiet uwielbia otrzymywać je w kolorowych bukietach, tak bez okazji i w ważnych chwilach. Bukiety mają to coś w sobie, że od razu zmieniają wygląd domu. Dodają elegancji i wprowadzają odświętną atmosferę. Niestety nie są wieczne, więdną i kiedyś trzeba je wyrzuć…Co zrobić, żeby postały dłużej? Czy istnieją triki, które zawsze działają? Co zrobić żeby róże dłużej stały w wazonie? Jak dbać o kwiaty cięte?

Co zrobić, żeby kwiaty dłużej stały w wazonie?

Po pierwsze kupujmy kwiaty w dobrych miejscach. Kluczowy jest wybór świeżych roślin. Jak sprawdzić, czy kwiaty w kwiaciarni są świeże? Patrzymy na łodygę, jeśli końcówka łodygi nie różni się kolorem od reszty łodygi, oznacza to, że kwiat jest świeży. Jeśli ma inny kolor, najpewniej kwiaty były parzone, by w ten sposób je reaktywować…Niestety najpewniej po dwóch dniach…nam padną.

Po drugie przed włożeniem kwiatów do wazonu należy usunąć liście znajdujące się na łodydze, którą zanurzymy w wodzie. Warto nieco przyciąć końcówki – pod kątem – by kwiaty łatwiej pobierały wodę przez większą powierzchnię łodygi. Nie potrzeba nalewać dużo wody, tylko tyle, by sięgała ona około 5 cm nad końcówki.

co zrobić, żeby róże dłużej stały w wazonie

Wazon ustawiamy w miejscu wyeksponowanym, by cieszyć się pięknym bukietem, ale jednocześnie chłodnym, z dala od bezpośrednich promieni słonecznych.

Codziennie wymieniamy wodę kwiatom. Najlepsza jest woda destylowana (powinna być ona chłodna, można dodać do niej kilka kostek lodu). Jeśli jej nie mamy, kranówka też się sprawdzi. W ten sposób zapobiegamy rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za gnicie. Warto dodać do wody odżywkę dołączaną do kwiatów w kwiaciarni. Dzięki temu wydłużymy żywotność bukietu. Przy wymianie wody możemy przycinać końcówki, by ułatwić roślinie pobór wody.

Jeśli dobrze dbamy o róże, tulipany, lilie – mogą one postać w wazonie nawet 1,5 tygodnia do 2 tygodni.

Co zrobić, by róże dłużej stały w wazonie?

Jeśli otrzymamy róże, przed włożeniem do wazonu obcinamy 1,5 do 2 cm końcówki łodyg. Usuwamy kolce i liście, które znajdują się na dole i będą zanurzone w wodzie.

Gdy zobaczymy, że kwiaty więdną, można spróbować usunąć wszystkie liście i sparzyć łodygi. Dobrym sposobem jest także zanurzenie róż – całych – w wannie z zimną wodą.

Jeśli sama ścinasz kwiaty…

Gdy sama ścinasz kwiaty do wazonu, rób to rano, w słoneczny dzień. Nie najlepszym pomysłem jest ścinanie kwiatów w trakcie deszczu, bo w ten sposób niestety ryzykujesz, że szybko zwiędną.

A Wy, jakie macie patenty na kwiaty?

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>