Główne menu

Co zrobić, żeby storczyk kwitł na okrągło?

Storczyki to piękne kwiaty. Bardzo popularne w wielu polskich domach. Co zrobić, żeby cieszyły swoimi zjawiskowymi kwiatami jak najdłużej? Czy są sposoby, żeby storczyk kwitł na okrągło?

Co zrobić, żeby storczyk kwitł na okrągło?

Zapewnij spokój

Storczyki lubią spokój. Zresztą nie różnią się pod tym względem od innych kwiatów.

Lubią ciepło, ale nie nadmierne. Nasłonecznienie, ale nie ostre. Podlewanie, ale niezbyt częste. Zresztą z podlewaniem storczyków to jest związanych wiele teorii. Nie brakuje informacji, jak to robić, w jaki sposób – i to uwzględniając naprawdę najdrobniejsze szczegóły.

Odpowiednio podlewaj

Niektórzy wynoszą storczyki do wanny, czy kabiny prysznicowej (lub miski), napuszczają odrobinę wody i wstawiają doniczki. Pozwalają, by roślina w ten sposób wypiła tyle wody, ile potrzebuje. Woda powinna mieć temperaturę pokojową, a tak przygotowana kąpiel powinna trwać minimum 30 minut. Taką kąpiel wystarczy planować co dwa tygodnie. Częstsze podlewanie nie jest wskazane.

Można też delikatnie polać storczyka wodą ze słuchawki. Woda powinna być letnia, a strumień delikatny. Odświeżenie na roślinę może działać mocno pobudzająco i odżywczo. Niektórzy po prostu zraszają kwiaty co kilka dni.

Jaka woda do storczyków?

Najlepiej przefiltrowana, odstana (żeby pozbyć się chloru) i przegotowana (by ją w ten sposób zmiękczyć), w temperaturze pokojowej. Idealnie jednak jeśli mamy możliwość podlewania storczyków deszczówką. Być może dobrym pomysłem jest wystawienie doniczki latem na balkon czy taras? Niektórzy spece od storczyków polecają moczenie storczyków w wodzie…pozyskanej z akwarium.

Można też podlewać storczyki klasycznie od góry do doniczki, pozwalając by woda przeleciała na podstawki. Trzeba jednak zadbać o to, żeby nie przelać rośliny. Storczyki nie powinny też stać w wodzie, bo w ten sposób dochodzi do obumierania korzeni, a właściwie ich gnicia.

Jak zapobiec przelaniu? Przede wszystkim podlewać w umiarkowany sposób i odlać nadmiar wody z podstawki po podlaniu.

Kiedy namaczać storczyki?

Niektórzy moczą, inni podlewają. Pytanie, jednak kiedy to robić. Padają daty – na przykład co dwa tygodnie. Można też obserwować roślinę i dawać jej wodę dopiero wtedy, kiedy korzenie staną się srebrne.

Obcinanie pędów

Poleca się obcinać zielone pędy, gdy opadną kwiaty. Robią tak tylko naprawdę najwięksi znawcy tych roślin. Dzięki temu można skutecznie pobudzać wzrost korzeni i liści. Po obcięciu pędów zaleca się przenieść roślinę do chłodniejszego pokoju, z dobrym dostępem do światła. Najczęściej to motywuje roślinę do wypuszczeniu po 3-4 tygodniach nowych pędów.

Żeby storczyk kwitnął, potrzebne są korzenie i liście. Zdrowe liście i korzenie są gwarantem dobrego, obfitego kwitnienia.

Co zrobić, żeby storczyk długo kwitł? Nawożenie

Podstawowa czynność mająca wpływ na kondycję storczyków to oczywiście nawożenie. Należy wybrać odżywkę do storczyków i stosować się do zaleceń producenta. W ten sposób można zadbać o zdrowie kwiatów i naprawdę długie kwitnienie.

Niektóre odżywki są polecane do każdego podlewania, inne stosuje się raz na kilka tygodni. Systematyczne nawożenie rośliny to jedna z podstawowych zasad jej zjawiskowego, pięknego wzrostu.

Można też wypróbować naturalne metody nawożenia – na przykład sięgnąć po fusy z kawy. Przepis jest bardzo prosty. Na jedną szklankę wody dodajemy 1-2 łyżeczki fusów z kawy. Podlewamy takim roztworem storczyki. Miksturę możemy użyć też do innych gatunków – mających problemy z kwitnięciem, czy też tych posiadających rdzawe plamy na liściach, które wskazują na niedobory magnezu.

Często zaleca się dodanie do wody do storczyków kilku kropel soku z cytryny. Być może słyszałaś o dodaniu kilku kropel piwa lub drożdży? To również może pomóc wzmocnić roślinę!

Nie przestawiaj

Postawa to dobrze dbać o storczyki i uważać, żeby nie popełniać błędów, które negatywnie wpływają na ich kondycję. Przede wszystkim nie przestawiamy rośliny. Chyba, że ma to głębszy sens, bo w ten sposób po okresie kwitnienia chcemy pobudzić roślinę.

Jednak ogólna zasada jest taka, że wybierzmy dla naszego storczyka miejsce i niech roślina tam stoi. Roślina przestawiana, zwłaszcza w okresie kwitnięcia, może zgubić zawiązki pąków. Dodatkowo chrońmy ją przed przewianiem, zadbajmy też o optymalną temperaturę, bez zbędnych wahań!

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>