Główne menu

Coraz częściej decydujemy się na przydomowy ogród warzywny

Po co uprawiać warzywa, skoro można wszystko kupić bez problemu? Łatwiej iść po gotowe niż grzebać w ziemi, doglądać, podlewać. Teoretycznie tak, jednak coraz więcej osób decyduje się na domowy mały warzywniak. Po pierwsze swoje to swoje, czyli innymi słowy wiemy, co jemy. Po drugie uprawa roślin jest przyjemna, dla wielu to także powód do satysfakcji. Po trzecie taka przydomowa uprawa to także świetny pretekst do edukacji dla dzieci…Maluchy dowiedzą się, skąd biorą się warzywa i jak rosną.

przydomowy warzywniak

Każdy powinien spożywać 400 gramów warzyw każdego dnia. Wskazanych jest 5 porcji dziennie, innymi słowy warzywa spożywamy do każdego posiłku.

Jakie warzywa w lutym i marcu?

Na przełomie lutego i marca przychodzi czas na rozsady warzyw. Można siać też do gruntu.

Jakie warzywa posadzimy jako pierwsze?

  • w lutym szpinak do gruntu, kapustę białą, cukinię, seler, por, brokuł, kalafiory – na rozsady,
  • w marcu – sałatę do gruntu (w zależności od odmiany), seler, czerwoną kapustę i białą,
  • pod koniec marca sadzimy do gruntu cebulę

Marzec to doskonały czas na posianie ziół do donic, w maju należy je przenieść na grządkę podwyższoną lub do gruntu.

Przydomowy ogródek – na tak

Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba być wprawionym ogrodnikiem, żeby mieć przydomowy ogródek. Zioła czy warzywa można wysiać nawet na balkonie czy zarezerwować na uprawę niewielką przestrzeń przy domu.

Wystarczy trochę ziemi, nasiona i trochę cierpliwości.

Gdzie zrobić warzywniak?

Najlepsze miejsce na warzywniak to obszar nasłoneczniony (jednak nie tak zwana „patelnia”) i odsłonięty od wiatru. Najlepsze jest południe, południowy-wschód albo południowy-zachód. Istotne jest, by nasz ogród warzywny znajdował się z dala od ruchliwych ulic. Niewskazane jest sąsiedztwo dużych drzew czy krzewów. Warto zadbać także o wygodę, tak zorganizować warzywniak, by jego pielęgnacja była możliwie wygodna – na przykład wybrać wysokie donice.

Kluczowy jest także wybór ziemi – powinna być ona żyzna, przepuszczalna, dobrze spulchniona, bez kamieni, korzeni i chwastów. Istnieje dzisiaj wiele metod, które pozwalają stworzyć taki warzywniak, by spełniał on także funkcję dekoracyjną i stanowił część rekreacyjną działki.

    Komentarz ( 1 )

  • K

    Jest mnóstwo badań naukowych w obrębie terapii zajęciowej, które podkreślają niesamowite korzyści ogrodnictwa (pod wieloma postaciami) dla zdrowia psychicznego.
    Pozwala się wyciszyć, skupić, przynosi poczucie satysfakcji, pomaga w ustalaniu goli i ich spełnianiu co z kolei stymuluje motywację. To pozornie trywialne elementy, ale w kontekście dnia, tygodnia, miesiąca czy pełnego roku dla osoby dotkniętej depresja lub atakami paniki okazuje się zbawienne.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>