Cukinia na zimę. 3 najlepsze przepisy
Cukinia to coraz chętniej wykorzystywane warzywo w polskich kuchniach. Nie tylko do regularnego spożywania, ale również jako doskonały składnik do zapraw. Oto 3 najlepsze przepisy na cukinię na zimę.
Cukinia w curry w słoikach na zimę
Zależy Ci na przepisie na najlepszą marynowaną cukinię w zalewie curry? Do przygotowania będziesz potrzebować:
2-2,5 kilograma cukinii,
1,5 szklanki octu 10%,
7 szklanek wody,
2 szklanki cukru,
półtora łyżki soli,
1 łyżka curry,
2 cebule obrane i pokrojone w plastry lub półplastry,
ziele angielskie ziarna
gorczycę białą
kolorowy pieprz
Z podanej ilości wyjdzie około 9-10 słoiczków cukinii w curry (słoik około 250 ml).
Cukinię należy dokładnie umyć. Wybrać świeże, nieuszkodzone warzywa, najlepiej z cienką skórkę. Odciąć końce.
Pokroić cukinię w półplastry (kroimy umyte warzywo ze skórką).
Słoiki wyparzamy. Na dno każdego słoika wkładamy dwa półplastry cebuli, wsypujemy pół łyżeczki gorczycy, kilka ziarenek pieprzu i jedno ziele angielskie. Następnie układamy ciasno cukinię w słoiku.
Przygotowujemy zalewę. Wlewamy do garnka wodę, wsypujemy cukier, dodajemy ocet, sól, curry. Mieszamy. Wszystko zagotowujemy. Gotową zalewą zalewamy cukinię w słoiku, zakręcamy słoiki. Pasteryzujemy słoiki w garnku z wodą (na dnie wykładamy bawełnianą ściereczkę) przez około 10 minut na małym ogniu (czas liczony od momentu wrzenia wody). Gotowe słoiki wyjmujemy i układamy do góry dnem. Pozostawiamy do całkowitego wystygnięcia.
Miodowa cukinia na zimę
Do przygotowania miodowej cukinii potrzebujemy:
2 cukinie
do każdego słoika – po łyżeczce miodu i trochę białej gorczycy
1 litr wody
1 szklanka cukru
półtora łyżki soli
1 szklanka octu 10%
3 ziarenka ziela angielskiego
1-2 liście laurowe
Do tego przepisu nadaje się już „starsza” cukinia, czyli taka z twardą skórką. Dlaczego? Bo warzywo myjemy i obieramy ze skóry. Usuwamy z cukinii również nasiona. Następnie kroimy warzywo w grubszą kostkę.
Wrzucamy kawałki cukinii do wyparzonych słoiczków.
W garnku przygotowujemy litr wody, wlewamy ocet, wsypujemy cukier, ziele angielskie, liście laurowe i półtora łyżki soli. Zalewę gotujemy i wyłączamy po zagotowaniu.
Do każdego półlitrowego słoiczka wsypujemy półtorej łyżeczki gorczycy i łyżeczkę miodu, zalewamy gorącą zalewą. Zakręcamy. Pasteryzujemy na małym ogniu w garnku pod przykryciem przez około 10-15 minut. Wyjmujemy, układamy do góry dnem i czekamy aż słoiki i ich zawartość wystygną.
Sałatka na zimę z cukinii w słoiki
Na koniec przepis na sałatkę z cukinii i papryki – bardzo kolorową, chrupiącą, doskonałą jako dodatek do obiadu czy kolacji. Z poniższego przepisu- uzyskamy około 8 słoiczków półlitrowych.
2 kilogramy cukinii (zielonej i żółtej),
3 marchewki,
2 cebule,
3 papryki czerwone,
4 łyżki soli
zalewa:
1 szklanka octu jabłkowego (6%) lub 2/3 szklanki octu 10% i pozostałą część szklanki uzupełniamy wodą
1 szklanka cukru
3 liście laurowe
6 ziarenek ziela angielskiego
łyżeczka gorczycy
łyżeczka kolorowego pieprzu
W przypadku starszej cukinii – należy usunąć nasiona i obrać cukinię. Młodsze warzywo, nieprzerośnięte, możemy użyć w całości.
Kroimy cukinię drobno w plasterki. Cebulę w półplasterki. Zasypujemy 4 łyżkami soli, dokładnie mieszamy. Odstawiamy na około 2 godziny, żeby cukinia puściła sok.
Trzy marchewki ścieramy na tarce o grubych oczkach. Do marchewki dodajemy pokrojone w cienkie paseczki papryki.
Przygotowujemy zalewę. Do garnka wlewamy ocet, wsypujemy cukier, ziele angielskie, liście laurowe, kolorowy pieprz, gorczycę. Wszystko dokładnie mieszamy, żeby rozpuścić cukier i gotujemy zalewę.
Odcedzamy cukinię, usuwając wodę, którą puściła. Następnie dodajemy paprykę i marchewkę. Zalewamy warzywa zalewą (możemy usunąć liście laurowe i ziele angielskie, zostawiając kolorowy pieprz i gorczycę). Odstawiamy całość na dwie godziny. Następnie, po upływie dwóch godzin wkładamy sałatkę – warzywa z zalewą do umytych i wyparzonych słoików.
Pasteryzujemy w wysokim garnku na bawełnianej ściereczce. Zalewamy słoiki wodą do połowy wysokości. Przykrywamy garnek. Pasteryzujemy 10 minut od momentu zagotowania wody. Słoiki pozostawiamy do całkowitego ostygnięcia, nie musimy odwracać do góry dnem.
Zostaw komentarz