Cydr – coraz popularniejszy trunek. Próbowałaś?
Na złość Putinowi namawiają nas do jedzenia jabłek. Pod każdą postacią. Także cydru, czyli orzeźwiającego, lekkiego trunku alkoholowego, porównywanego do piwa, ale łagodniejszego i bardziej wyśmienitego w smaku.
Co trzeba wiedzieć o cydrze, zanim po niego sięgniemy? Jak pić piwo a właściwie wino z jabłek?
Co to jest cydr?
Cydr to sfermentowany sok z jabłek, czyli tak naprawdę wino, ale dość gęste. Może być przygotowywany również z gruszek. W smaku przypomina piwo, bo zazwyczaj ma bąbelki (cydry przemysłowe są gazowane, a cydry hiszpańskie czy francuskie zazwyczaj nie mają gazu) a dodatkowo niewielką zawartość alkoholu (od 2-8%).
Cydr pity jest zimny, z lodówki, nalewamy do kufla lub wysokiej szklanki. Jest lekki i orzeźwiający, idealny na wiosnę i lato. Zawartość alkoholu w cydrze jest porównywalna do piwa. Mimo to cydr według prawa i rozporządzeń uznawany jest za wino, a jego reklamowanie w Polsce jest znacznie utrudnione.
Jak smakuje cydr?
Cydr w zależności od marki czy rodzaju użytych do produkcji jabłek może mieć rozmaity smak. To, co łączy poszczególne rodzaje to na pewno aromat i smak jabłek. Cydr może być słodki, kwaśny, przypominać papierówki lub niedojrzałe jabłka. Możliwości jest bardzo dużo. Wszystko zależy od składu i sposobu produkcji.
Cydr tradycyjny jest cierpki, kwaskowaty, posiada delikatne nuty korzenne. Możemy otrzymać też cydr słodki – delikatniejszy o bardziej „jabłkowym” smaku. Popularne są ponadto cydry aromatyzowane, o różnych smakach, na przykład malinowym, czy brzoskwiniowym.
Gdzie kupić cydr?
Koneserzy twierdzą, że najlepiej cydr przygotować samodzielnie w domu. Będzie najlepszy i najtańszy. W marketach kupimy jabłkowy trunek coraz częściej. Jednak cena pozostawia wiele do życzenia (zazwyczaj regularna to od 8 do 16 złotych za 0,33 litra i jest to cena średnia).
Warto dokładnie czytać etykiety. W niektórych cydrach jest wiele składników, w których jabłka stanowią mniejszość.
Sposoby podania cydru
Cydr można pić samodzielnie jako orzeźwiający, lekko alkoholowy trunek. Można również wykorzystać go jako dodatek do lodów. Cydry świetnie pasują do mięs, kiełbas, serów, czy naleśników. Można je pić również między posiłkami. Słodkie cydry można pić do deserów, szczególnie do szarlotki.
Gdzie cydr pije się najchętniej?
Cydr jest bardzo popularny w Wielkiej Brytanii (największy producent cydru). Chętnie sięga się po niego w północnej Francji, w USA, Kanadzie i Austrii.
Polska jako główny producent jabłek na świecie ma dużą szansę na zaoferowanie polskiego cydru na szerszą skalę. Dzięki temu można by było świetnie poradzić sobie z embargo z Rosji, w czym widzi szansę coraz więcej osób. Planuje się zniesienie akcyzy na cydr.
Co o tym myślicie? Lubicie cydr?
3 komentarze
Lubię cydr, bardzo mnie kusi, by przygotować je samodzielnie….z polskich, dojrzałych jabłek
Mniami :)))
Ba 😉