Cynamon właściwości lecznicze, o których najpewniej nie masz pojęcia
Cynamon to dobrze znana przyprawa, stosowana od 5 tysięcy lat, kojarzona zwłaszcza z mocnym aromatycznym zapachem. Okazuje się, że oprócz walorów smakowych, ma długą listę korzyści zdrowotnych. Mało kto wie, że cynamon właściwości lecznicze ma i to nie byle jakie. Warto o nich pamiętać każdego dnia.
Skąd znamy cynamon?
Cynamon pozyskiwany jest z wysuszonej kory drzewa znanego jako Cinnamomum (drzewa cynamonowego). Właściwości cynamonu znane były już w starożytnym Egipcie. Jednak przyprawa była tak rzadka, że jej wartość była ogromna, świetnie nadawała się jako upominek dla najważniejszych ówczesnego świata. Dzisiaj cynamon jest tani i dostępny niemal w każdym supermarkecie.
Za intensywny zapach i charakterystyczny smak cynamonu odpowiada aldehyd cynamonowy, którego obecność odpowiada również za długą listę korzystnych właściwości cynamonu.
Co zawiera cynamon?
1 łyżeczka zmielonego cynamonu zawiera:
- 19 kalorii
- 4 gramy błonnika
- 68% manganu
- 8% wapnia
- 4% żelaza
- 3% witaminy K.
Cynamon właściwości lecznicze: antyoksydanty
Cynamon jest świetnym źródłem antyoksydantów, chroniących przed negatywnym wpływem wolnych rodników. Szczególnie wiele zawiera polifenoli (przeczytaj więcej na ten temat).
Przeprowadzono co najmniej kilkanaście badań na temat działania antyoksydantów, okazało się, że te zawarte w cynamonie są dużo silniejsze niż dostępne w czosnku lub oregano. Niektóre źródło wskazują, że cynamon może służyć jako naturalne źródło konserwowania żywności. Wystarczy łyżeczka przyprawy do gleby, by ochronić rośliny doniczkowe przed chorobami i rozwojem pleśni.
Przeczytaj, dlaczego dieta bogata w antyoksydanty jest tak ważna.
Cynamon właściwości lecznicze: przeciwzapalne
Cynamon ma również właściwości przeciwzapalne, a to oznacza miej więcej tyle, że sprawdza się w walce z właściwie każdą chorobą. Zaczynając od sezonowej infekcji, a kończąc na poważnym spadku formy.
W jaki sposób można wykorzystać właściwości przeciwzapalne cynamonu?
Najprostszy to dodanie przyprawy do herbaty z cytryną. W ten sposób można szybko i skutecznie wzmocnić organizm i doprowadzić do napraw uszkodzonych tkanek. Z właściwości cynamonu warto korzystać nie tylko w trakcie choroby, ale również profilaktycznie. Dzięki temu można skutecznie usuwać pojawiające się stany zapalne. Zwłaszcza przewlekłe zmiany zapalne mogą mieć groźne konsekwencje, prowadzić nawet do nowotworów.
Cynamon właściwości lecznicze – choroby serca
Cynamon korzystnie wpływa na pracę układu krążenia, udowodniono, że zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, które w każdym roku odbierają życie tysiącom osób. Ponadto wykazano, że włączenie cynamonu do codziennej diety ma korzystny wpływ na osoby chorujące na cukrzycę typu 1 i typu 2. Dlaczego? Ponieważ wykazano, że cynamon może znacznie zmniejszyć oporność na insulinę. Dodatkowo cynamon może również obniżyć poziom cukru we krwi, co ma także bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Jest to możliwe, za sprawą obniżenia poziomu glukozy, która dostaje się do krwi po posiłku, oddziałuje na enzymy odpowiedzialne za trawienie węglowodanów, wykazano również, że cynamon naśladuje insulinę.
Liczne badania wykazały, że cynamon jest w stanie obniżyć poziom cukru we krwi na czczo o nawet 29%.
Cynamon właściwości lecznicze: ochrona przed chorobą Alzheimera i Parkinsona
Cynamon hamuje gromadzenie się białka tau w mózgu odpowiadającego za rozwój choroby Alzheimera. Natomiast w przypadku Parkinsona cynamon pomaga poprzez ochronę neuronów i wspomaga funkcje neurotransmiterów. Badania przeprowadzone w tym zakresie dają bardzo obiecujące wyniki.
Cynamon właściwości przeciwnowotworowe
Sporo mówi się o cynamonie w kontekście leczenia i profilaktyki antynowotworowej. Dotąd udało się udowodnić na próbkach testowych i badaniach na zwierzętach, że rzeczywiście cynamon może chronić przed rozwojem raka. Wszystkie dotychczasowe wyniki naukowców wskazują, że ma działanie toksyczne na komórki nowotworowe i chroni przed dalszą inwazją raka.
Ile można zjeść cynamonu dziennie?
Ostatnie wyniki badań przyniosły wniosek, że można zjeść dziennie 120 mg. Taka ilość pozwala na otrzymanie najlepszych efektów dla serca. Przeczytaj więcej. Natomiast by skorzystać z efektu przeciwcukrzycowego cynamonu, zaleca się jeść 1-6 gramów dziennie, co odpowiada pół do dwóch łyżeczek.
Zalet cynamonu jest znacznie więcej. Cynamon korzystnie wpływa na stan zębów, usuwa przykry zapach z ust, dodaje pięknego wyglądu skórze, walczy z alergiami, wykazuje również działanie odchudzające. Może być dodawany do potraw, by nadać im słodkiego intensywnego smaku, zamiast cukru!
13 komentarzy
cynamon- nie wyobrażam sobie bez niego dnia! 🙂
Mniaaammm… <3
Od jakiegoś czasu interesowałam się cynamonem. Super, że jest taki zdrowy! 🙂
Uwielbiam go.
Jako dodatek do prażonych jabłek czy jaglanki sprawdza się super.
Pozdrawiam serdecznie! 🙂
a ja nie miałam pojęcia…nic lece po cynamon
nie wiedziałam, super wiadomosci
Uwielbiam cynamon 🙂
jedna z niedocenianych przeciwzapalnych przypraw 🙂
Cynamon i jako przyprawa, i jako zapach, i jako wszelkiego rodzaju płyny i balsamy do ciała. Nic nie budzi tak miłych skojarzeń…
Cynamon =ryż zapiekany z jabłkami, szarlotka 🙂 Pierwsze moje skojarzenie
Cynamon do truskawek i śliwek mniam
Bez cynamonu się nie da zwijaki drozdzowki soki czekolada
Kawa z cynamonem!
1 łyżeczka cynamonu zalać szklanką wrzątku wypijać po kilka łykow przed jedzeniem.Moc naparu można zwiększać i pic przez wiele dni. wypróbowane na sobie
Uwielbiam zapach cynamonu!