Główne menu

Czego nie można myć w zmywarce?

Niektórzy są zdania, że to, czego nie można myć w zmywarce, nie nadaje się do użytku. I lepiej się tego pozbyć. Po co nam naczynia, które wymagają specjalnych naszych względów? Inni natomiast nie wyobrażają sobie życia bez wystawnej zastawy, pięknych kieliszków, zdobionych talerzy. Czego zatem nie można myć w zmywarce?

Warto kierować się prostą zasadą. Czytać etykiety. Nie wszystko można myć w zmywarce. Są sztućce, które się do tego nadają i takie, które prędzej czy później na tym ucierpią. Podobnie szklanki – te cienkie, delikatne, mogą popękać. Starsze zastawy po babci również raczej się nie nadają do mycia w zmywarce.

czego nie można myć w zmywarce

Zdobionych talerzy i kubków

Generalnie każde naczynie posiada informację na opakowaniu, czy nadaje się do mycia w zmywarce. Warto stosować się do zaleceń producenta.

Problematyczny pod tym względem może być zestaw zdobionych talerzy, zwłaszcza złotym czy srebrnym nadrukiem.

Niektóre kubki z nadrukami nie nadają się do zmywarki. Umyte w zmywarce stracą nadruk.

Noży

Nie poleca się mycia w zmywarce noży typu szefa kuchni.

Niestety trzeba liczyć się z tym, że będą się szybciej tępić.

Kryształy

Kryształy nie nadają się do mycia w zmywarce, bo matowieją.

Nie warto też wkładać do zmywarki ceramiki.

Drewniane deski

Do mycia w zmywarce nie nadają się też drewniane deski i inne produkty z drewna, typu łyżki. Deski mogą napęcznieć i popękać.

Aluminium i srebra

Przedmioty ze srebra i aluminium również nie należy wkładać do zmywarki. Mogą pokryć się czarnym nalotem na skutek reakcji chemicznych.

W zmywarce zepsują się nam też tarki, praski, większość blach, sitek, a także części maszynki do mięsa.

Patelni teflonowych

Do mycia w zmywarce nie nadają się również patelnie teflonowe – ze względu na ryzyko uszkodzenia delikatnej powłoki teflonowej.

Warto sprawdzić garnki. Nie wszystkie można myć w zmywarce.

Podstawki od świecy i innych

Uwaga też na mycie w zmywarce podstawek, na których stawiamy świece. Parafina, która dostanie się do mechanizmu zmywarki może narobić nieodwracalnych szkód. Podobnie jak smar, farba, popiół.

Nie najlepszym pomysłem jest również mycie plastikowych misek brudnych od sosu pomidorowego. Istnieje duże ryzyko, że kolor sosu pozostanie już na stałe na jasnym plastiku.

W zmywarce nie należy myć też termosów ani kubków termicznych.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>