Główne menu

Czułość jest jak woda. Długo bez niej nie wytrzymasz.

„Coś ci powiem na ucho: najważniejsza jest czułość. Ani jędrne pośladki, ani piękna dusza, ani księżyc w pełni.” Agnieszka Osiecka. Są też inne ważne słowa: „bez czułości jesteśmy w piekle”Adrienne Rich i równie wiele mówiące: „Kobieta, która już raz poszła do łóżka z mężczyzną, będzie z nim szła za każdym razem, kiedy mężczyzna zechce, o ile potrafi ją za każdym razem przekonać do tego swą czułością.”Gabriel García Márquez. Tymczasem czułość to towar deficytowy. Nie brakuje związków, w których czułości brakuje. Do czego to prowadzi i jak to się kończy?

Czułość to cnota

„Na horyzoncie miłości, centralnej dla chrześcijańskiego doświadczenia małżeństwa i rodziny, wyróżnia się również inna cnota, często zapominana w obecnych czasach relacji burzliwych i płytkich: czułość.” Papież Franciszek

Czułość to umiejętność, o której coraz częściej zapominamy. Tezę tę stara się udowodnić, między innymi, Paul Ekman, psycholog znany z badań nad emocjami. Przywołuje się także pogląd mówiący o tym, że brakuje nam czułości, bo brakuje nam wewnętrznego spokoju, dojrzałości emocjonalnej, cech, które są niezbędne, by okazywać innym zainteresowanie w formie czułości.

Jeśli nie mamy w sobie wewnętrznej siły, samoświadomości, będzie nam niezmiernie trudno wyczuć ten moment, kiedy dziecko, często starsze, nastoletnie, potrzebuje przytulenia, które odpędzi lęki, mąż czułego gestu, który go uspokoi, a rodzic czułego spojrzenia, które doda mu otuchy i wiary w lepsze jutro.

czułość

Czułość to dbanie o drugą osobę

Czułość to forma dbania o drugą osobę. Pokazywania jej, jak jest ważna. To miłość w czystszej, bezinteresownej postaci, to potrzeba bliskości, empatii, poczucia bezpieczeństwa. Możemy być czuli w stosunku do dzieci, przyjaciół, bliskich osób.

„Czułość nie jest bynaj­mniej, jak to utrzymywał Freud, sublimacją instynktu seksualnego; jest bezpośrednim wynikiem braterskiej miłości i istnieje zarówno w fizycz­nej, jak i w niefizycznej formie miłości.” E. Fromm „O sztuce miłości”

Czułość nie musi być pożądliwa

„To straszne, że dziś tak łatwo na gesty czystej czułości niemal automatycznie nakłada się seksualną otoczkę. Niepotrzebnie zaczynamy patrzeć z podejrzliwością i lękiem na coś, co ze swej natury – jako relacja przyjacielska czy rodzicielska – jest życiodajne i piękne. Przecież dotyk, przytulenie, pocałunek nie muszą być ani namiętne, ani tym bardziej perwersyjne. Mogą być po prostu tkliwe i czułe.” Katarzyna Jabłońska (red.) – Szału nie ma, jest rak. Z ks. Janem Kaczkowskim rozmawia Katarzyna Jabłońska

Czułość burzy mury

To nie seks w związku jest najważniejszy, to czułość. To codzienna potrzeba przytulania, dotykania, głaskania, bycia blisko. To próby sprawiania drugiej osobie przyjemności, odgadywania jej potrzeb i wpatrywania się głęboko w jej oczy.

Można czule być obok, wrażliwą na potrzeby drugiej strony. Można też nie dostrzegać tego, co ważne i sięgać po gesty, które mają jeden cel – nie są dla siebie same – ale mają prowadzić do określonego finału. To nie o koniec jednak chodzi, a o samą drogę, jak jest nie tylko w miłości, ale w życiu w ogóle.

„Ale nawet odrobina czułości wystarczy,żeby zburzyć najtwardsze mury duszy.” Francesc Miralles

Kilka faktów o czułości

  • większość z nas przytula się godzinę w ciągu miesiąca,
  • średni czas trwania każdego przytulenia to 10 sekund,
  • podczas dotyku najszybciej i najtrafniej odczytujemy emocje drugiej osoby,
  • czułe gesty ułatwiają nawiązanie kontaktu werbalnego i przeprowadzenie ważnej rozmowy,
  • ostatnie wyniki badań udowadniają, że więcej o zażyłości pary mówi częstotliwość, z jaką się partnerzy przytulają niż częstotliwość uprawiania seksu,
  • przytulanie daje nie tylko przyjemność, ale poczucie bezpieczeństwa i przynależności,
  • czułe gesty pozwalają na wydzielanie potężnych dawek oksytocyny, hormonu przywiązania i spokoju,
  • oksytocyna korzystnie wpływa na naszą samoocenę i pozwala budować stabilne związki,
  • czułe gesty mają pozytywny wpływ na zdrowie, wzmacniają serce i obniżają ciśnienie krwi,
  • czułe gesty zmniejszają zmęczenie, redukują stres, a nawet podnoszą odporność organizmu,

Czułe gesty to naturalne odruchy, które powinny budować każdy dzień, zbliżając ludzi do siebie. To wstęgi splatające najbliższych, pokazujące siłę zależności. W każdej sytuacji budują poczucie bezpieczeństwa, zbliżają do sensu, tak często traconego podczas szaleńczego pędu. Bez czułości nie ma dojrzałej miłości. Bez czułości nie ma szczęśliwego życia.

    5 komentarzy

  • WcieniuTrawy

    rozumiem niestabilność kajaków i nawet byłam na to przygotowana jak i reszta wyprawy ale nikt nie spodziewał się ze po podniesieniu kajaka nie będzie siedzenia

    ciekawie tu u Ciebie dziękuje ze mogłam tu zajrzeć

  • jotka

    czułość jest jak witamina M, niezbędna do życia i nie tylko dla dzieci. Czasami widzimy piękne kobiety i doskonałych facetów bez drugiej połówki i zastanawiamy sie co jest nie tak. Często brak tej czułości , uważności, oddania drugiej osobie…
    Dzieci nieczułych rodziców tęsknią za odrobiną czułości, czasem dostają ją od dziadków, na szczęście.

  • Ania

    Ja uwielbiam czułość, uwielbiam ją okazywać i uwielbiam jak mi się ją okazuje 🙂 człowiek czuły to człowiek szczęśliwy 🙂

  • oko

    i to jest przyczyna, dla której koleżanki trzymają się za ręce, przytulają albo całują na powitanie? podświadoma realizacja potrzeb, które trudno zaspokoić inaczej? może tak być. o takim rozwiązaniu nie pomyślałem do tej pory, a wielokrotnie zastanawiało mnie skąd się bierze taka bliskość wśród kobiet. Faceci trzymają się raczej z daleka od siebie, a podanie dłoni, to czasami pojedynek.

  • Iwona Góra Blog

    Piękny wpis, naprawdę przyjemnie się czytało. To prawda. Ja bardzo zwracam uwagę na czułość wśród innych – sposób jak się do siebie odnoszą i czy są właśnie czuli wobec siebie. Nie można tego traktować instrumentalnie np. jako wstęp do seksu i trzeba nad tym pracować, bo łatwo o tym zapomnieć w pędzie życia po prostu.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>