Główne menu

Czy ciąża po 35 roku życia jest bezpieczna?

Panuje przekonanie, że decyzję o ciąży warto podjąć do 35 roku życia. Mówi się nawet więcej. Mianowicie, że najkorzystniej urodzić nie tylko pierwsze, ale kolejne dziecko do 35 roku życia. Dlaczego? Ma być to najbezpieczniejsza i najrozsądniejsza opcja. Co jednak jeśli z jakiegoś powodu ciąża przed 35 rokiem życia nie wchodzi w grę? I marzenia można spełniać jedynie w późniejszym wieku? Z czym wiąże się decyzja o dziecku, gdy masz 35 lat i więcej?

ciąża po 35 roku życia

Nie zawsze się da

Życie nie zawsze się układa tak, jak tego byśmy chciały. Nie wszystko udaje się „odhaczyć” do pewnego wieku. Zresztą wcale nie o to chodzi, by tak robić. Rzeczywistość jest dużo bardziej skomplikowana niż nam się wydaje. A życie to nie lista rzeczy do zrobienia.

Układanie życia do 30 bywa dużo trudniejsze niż nam się wydaje, nie dlatego, że rzeczywistość zaskakuje, ale dlatego, że nasze priorytety są inne. Po 20 mamy w głowie zabawę, rozrywkę, chcemy zwiedzać, poznawać nowych ludzi. Nie planujemy jeszcze stabilizacji. Nie chcemy zakładać rodziny. Dajemy sobie czas.

Choć z biologicznego punktu widzenia najlepiej, gdybyśmy rodziły dzieci po 20, to nie zawsze się tak da. Raz, że nie zawsze mamy obok siebie właściwego partnera, dwa, że jeszcze nie czujemy takiej potrzeby. Jest też trzeci ważny powód, nie mamy odpowiednich możliwości finansowych, lokalowych, bytowych.

Gdy decydujesz się na ciążę po 35 roku życia

Kobiety dzisiaj rodzą nie tylko po 35 roku życia, ale także po 40. Statystyki wskazują, że porody w dojrzałym wieku zdarzają się coraz częściej, dzięki temu przychodzą na świat piękne i zdrowe dzieci.

Trzeba się jednak liczyć z tym, że każda ciąża po 35 roku życia traktowana jest przez lekarzy jako ciąża wysokiego ryzyka. Innymi słowy trzeba się liczyć z tym, że przyszła mama będzie w szczególny sposób monitorowana. Należy nastawić się na częstsze i najprawdopodobniej bardziej inwazyjne badania.

Nie da się ukryć, że wiek mamy to czynnik, który działa niekorzystnie na ewentualny przebieg ciąży (zwłaszcza pierwszej ciąży). Może powodować problemy w postaci powikłań. Może, ale nie musi. Dlatego nie ma sensu już na wstępie się przejmować, bo stres w ciąży akurat w niczym nie pomaga.

Kluczowe jest znalezienie dobrego lekarza, do którego będziemy miały zaufanie i oddanie ciąży w jego ręce. Specjalista poprowadzi ciążę w odpowiedni sposób oraz zadba, by była ona najbezpieczniejsza dla przyszłej mamy i dzidziusia.

Dokładniejsze badania

Oprócz tradycyjnych badań krwi, moczu, USG, kobieta po 35 roku życia musi się liczyć z bardziej inwazyjnymi badaniami:

  • badanie przesiewowe DNA płodu,
  • amniopunkcja,
    biopsja kosmówki

Dzięki tym badaniom udaje się we wczesnym stadium wykryć ewentualne problemy i rozpocząć ich leczenie jeszcze w brzuchu mamy.

Szansa na zajście w ciąże po 35 roku życia

Najlepszą płodność kobieta ma po 20. Gdy kończy 30 lat, szansa na zajście w ciążę wynosi 20% przy rocznym regularnym współżyciu bez zabezpieczeń, po 35 roku życia szansa na ciążę wynosi już tylko 12%.

Z drugiej strony statystyki jedno, życie drugie. Okazuje się, że w praktyce zajście w ciąże po 35 roku życia dla wielu kobiet wcale nie jest takie trudne. Według badań 95% kobiet współżyjących bez zabezpieczenia zajdzie w ciążę w okresie 3 lat.

Jeśli masz więcej niż 35 lat i od co najmniej pół roku starasz się zajść w ciążę, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Być może niezbędne będzie rozpoczęcie leczenia niepłodności. Zbyt długie oczekiwanie może skutecznie zmniejszyć szansę na ciążę.

Idealnie jeśli do ginekologa trafisz jeszcze przed okresem starania się o dziecko. Po wykonaniu podstawowych badań i rozmowie z lekarzem, będziesz pewna o stan zdrowia i o to, czy to odpowiedni czas na ciążę.

Zagrożenia, ciąża po 35 roku życia

Po 35 roku życia wzrasta ryzyko chorób tarczycy, występowania mięśniaków macicy. Kobieta jest bardziej narażona na to, że rozwinie się cukrzyca ciążowa czy nadciśnienie indukowane ciążą. Poza tym ciąża po 35 roku życia zwiększa ryzyko wystąpienia problemów z łożyskiem.

Im wyższy wiek matki, tym większe ryzyko, że zapłodnione zostanie uszkodzone jajeczko, co poskutkuje wystąpieniem wad płodu. Wiek bowiem zwiększa pule uszkodzonych jajeczek, stąd wyższa statystyka urodzeń dzieci z zespołem Downa, Edwardsa czy Patau.

Poza tym po 35 roku życia trzeba się również liczyć z większym ryzykiem poronienia, przedwczesnego porodu, a także ciąży mnogiej.

Mimo istnienia ryzyka, które na marginesie istnieje zawsze, watro podjąć decyzję o ciąży po 35 oku życia. Jeśli właśnie ego pragniesz, o dobrze się przygotuj i spełnij marzenie o powiększeniu rodziny.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>