Główne menu

Czy da się zapobiec depresji? 7 ważnych zasad, pamiętaj o nich!

Depresja to podstępna choroba. Dopada zamożnych, mających wszystkie materialne skarby świata, osoby z pierwszych stron gazet, osiągające sukces za sukcesem. Nie omija szczęśliwych młodych rodziców oraz dzieci, spełnionych pracowników średniego szczebla i liczących każdy grosz ubogich. Na depresję może chorować „przeciętna” Kowalska i super bizneswomen z fortuną na koncie. Nie ma reguły. Jeśli zatem depresja może dopaść każdego, czy można coś zrobić, by się jej ustrzec? Czy da się zapobiec depresji?

Depresja to bardzo popularna choroba

Depresja uznawana jest za poważny problem społeczny. Szacuje się, że dotyka już 10% z nas. WHO wymienia depresję jako czwarty najpoważniejszy problem współczesnego człowieka.

Wbrew stereotypom, depresja nie oznacza tylko smutku i przygnębienia, ale również brak energii, niską samoocenę, niekorzystne ocenianie siebie i wydarzeń dnia codziennego. Depresja to mrok, totalne zapadnięcie się w sobie, czarna dziura, z której nie widać wyjścia. Choroba uniemożliwia normalne funkcjonowanie, niczym pijawka wysysa wszystko, co wartościowe. To beznadzieja, która doprowadza wielu do skraju, często do prób samobójczych.

Czy da się zapobiec depresji?

 

Czy da się zapobiec depresji?

Nie ma złotej recepty na to, jak zapobiegać depresji. Są jednak pewne metody, które pozwalają zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby. Oto one:

 • dbanie o zdrowy sen. Według badań, osoby cierpiące na bezsenność oraz te, które nie znajdują czasu na odpoczynek kilkakrotnej częściej cierpią na depresję.
 • żyj intensywnie, ale nie przesadzaj – nie tylko praca, pieniądze, ale także skupienie się za bardzo na samorealizacji i rozwoju zawodowym może przyczynić się do wypalenia i depresji. Dlatego tak ważne jest to, co tak trudno osiągnąć – równowaga między czasem pracy a odpoczynkiem.
 • dbaj o dietę – jedz zróżnicowane dania, lokalne produkty, jak najmniej przetworzoną żywność. Okazuje się, że niedbałości w codziennym jadłospisie źle wpływają na nasze samopoczucie i w dłuższej perspektywie mogą przyczynić się do rozwoju depresji. Dlatego warto jeść duże ilości warzyw, owoców, ryb, unikać nadmiaru soli i cukru.
 • ruszaj się – codzienny spacer, jazda na rowerze, basen pozwalają zminimalizować negatywny wpływ stresu, a to właśnie on – nadmierny, codziennie odczuwany stres może skutkować zachorowaniem na depresję. Skuteczne sposoby radzenia sobie ze stresem są bardzo ważne.
 • miej realne oczekiwania – nie bez przyczyny depresja bardzo często dotyka osób, które osiągnęły sukces, pracujących ciężko i stawiających sobie wysoko poprzeczkę. Życie w ciągłym napięciu i zbyt ambitne podejście do rzeczywistości może być mocno obciążające.
 • nie odgradzaj się od najbliższych – choć można być samotnym w tłumie, to depresji sprzyja szczególnie samotność na co dzień, brak wsparcia od najbliższych, poczucie bezużyteczności. W profilaktyce depresji bardzo istotne jest, by otaczać się pozytywnymi, dobrze życzącymi nam ludźmi.
 • na bieżąco rozwiązuj problemy – w związku, w pracy, w domu. Nie bagatelizuj tego, że czujesz się wyczerpana, rozczarowana, że masz dość. Szukaj pomocy już przy niewielkich problemach, z którymi nie dajesz sobie rady.

Depresja to poważna choroba i nie da się jej zapobiec. Można zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia. Jeśli zachorujemy, szukajmy pomocy. To bardzo istotne, by dać sobie pomóc.

  9 komentarzy

 • Zwykła Matka

  Moja koleżanka walczy z depresją. Jednak odkąd ją poznałam widze w niej zmiany na lepsze!

 • Kinga K.

  Kiedys miałam stany depresyjne,ale na szczęście to w dużej części za mną 🙂

 • jotka

  No tak, niby wszystko to proste, każdy może zastosować, ale skoro choroba podstępna, to nawet nie zauważymy jak się skrada…

 • PsychoLogikaa

  Dobre ujęcie tematu. Zazwyczaj pisze się o tym jak radzić sobie/walczyć z depresją. Ty napisałaś kilka słów profilaktycznych – jak do niej nie dopuścić i to rzeczywiście ważna sprawa. Czasem ta depresja może zaatakować mimo naszych starań,tego się nie przewidzi. Ale nie warto dawać jej pola do popisu, można zadbać o siebie,dzięki czemu możemy uchronić się i od innych chorób.

  • dorota

   Dzięki za miłe słowa…:) Otóż to, tam, gdzie można zapobiegajmy, choć depresji jednak w 100% nie da się zapobiec, niestety

 • Ania

  Depresja to ciężki temat wiele osób ma z nią problem, a ja żeby nie dać się depresji mieszkając chyba w najbardziej depresyjnym kraju świata i w którym jest najwiecej samobójstw muszę sobie jakoś radzić 😉 wynajduje sobie wiele zajęć, oprócz pracy są podróże, mój blog o o nich, książki, szydełkowanie i znajomi 🙂

  • dorota

   Aniu, i to jest bardzo dobra recepta…Chociaż gdy się przesadzi, pojawi się zmęczenie nie do wytrzymania, to w sumie też nie jest dobrze

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>