Czy hodujesz pelikany? Sposoby na obwisłe ramiona
Niemal każda wyjściowa sukienka eksponuje – bardziej lub mniej – ramiona. Typowe są modele bez rękawków, na cienkich ramiączkach lub z nieznacznymi, lekkimi rękawkami. Nawet zwykły t-shirt podkreśla ramiona. Nic dziwnego, że kobiety oczekują, że ta część ich ciała będzie wyglądać po prostu dobrze. Niestety problem w tym, że bardzo często, wbrew sobie hodujemy tak zwane pelikany, czyli obwisłe ramiona. Kto ma tendencję do tego typu znam? Jak im zapobiegać? I co zrobić, gdy się już pojawią?
Masz pelikany? Obwisłe ramiona
Pelikany, motylki, czy falbanki to charakterystyczne zmiany w obrębie ramion, najczęściej obserwowane u dojrzałych kobiet. Obwisła, uważana za nieestetyczną skóra w okolicy ramion sprawia wrażenie, jakby w tym obszarze było jej po prostu za dużo. Jednak nie tylko starsze panie mają omawiane zmiany. Pelikany mogą wystąpić u młodszych kobiet. Często są efektem gwałtownych zmian wagi.
Z obwisłą skórą na ramionach nie mają problemu mężczyźni. Wszystko z uwagi na odmienną budowę ciała i naturalnie mniejszą ilość tłuszczu.
Jak powstają obwisłe ramiona?
Obwisłe ramiona to nie tylko nadmiar skóry, ale również tkanka tłuszczowa w formie galaretkowatej, a także powięzi – elementy mające za zadanie podtrzymywać mięśnie i narządy.
Te ostatnie składają się z włókien kolagenowych i elastyny. Niestety z wiekiem tracą swoje właściwości i coraz gorzej utrzymują skórę „na miejscu”, dbając o jej jędrność i napięcie. Stąd z czasem coraz częściej obserwuje się takie miejsce na ciele, które stają się „obwisłe”, tak jak obwisłe ramiona.
Co istotne, wbrew stereotypom, obwisłe ramiona nie mają zawsze związku z nadmiarem wagi i z niedoborem tkanki mięśniowej. Powodem ich powstawania są naturalne zmiany w strukturze powięzi – spadek kolagenu i elastyny.
U młodszych kobiet przyczyną obwisłych ramion są najczęściej gwałtowne wahania wagi. Szybkie schudnięcie aż prosi się o problemy. To dlatego tak istotne jest, by planować odchudzanie w dłuższej perspektywie czasowej i chudnąć systematycznie, ale powoli.
Inna przyczyna to wahania hormonalne. Uważać powinny zwłaszcza kobiety mające zbyt wysoki poziom estrogenu, bo stanowi on czynnik ryzyka w procesie powstawania „motylków”.
Niestety można również odziedziczyć tendencję do obwisłych ramion. Mając świadomość, że problem nas dotyczy w szczególny sposób, warto zapobiegać mu wyjątkowo systematycznie.
Jak sobie radzić z obwisłymi ramionami?
Niestety szybkie poradzenie sobie z tak zwanymi pelikanami jest trudne. Jeśli nie zmienimy nawyków problem może powracać.
Istnieją metody inwazyjne i nieinwazyjne. Do pierwszych zalicza się zabiegi medycyny estetycznej np. lipoliza polegająca na ostrzykiwaniu tłuszczu i pozbywaniu się go poprzez rozpuszczanie go pod skórą. Można wybrać również zabiegi laserowe, które wspomagają produkcję kolagenu i elastyny oraz lepsze utrzymywanie skóry „w ryzach”.
Inna metoda to lifting ramion, czyli usunięcie nadmiaru skóry i tłuszczu z okolicy ramion. W przypadku inwazyjnych metod należy brać pod uwagę przeciwwskazania do zabiegu, czas rekonwalescencji, a także ryzyko pozostania na skórze nieestetycznych blizn.
W drugiej kategorii – sposobów mniej inwazyjnych – znajdują się metody zapobiegające. Podstawa to pilnowanie wagi, by nie dopuścić do nadmiernych jej wahań. Bardzo ryzykowne pod tym względem jest znacząca utrata kilogramów w krótkim okresie. Dlatego nawet jeśli to bardzo kuszące, nie decyduj się na bardzo restrykcyjne diety! Co z tego, że schudniesz, skoro narazisz się na efekt jojo? Poza tym możesz zauważyć u siebie kłopot z obwisłymi ramionami…
Kluczowe jest pilnowanie wyprostowanej postawy ciała i ćwiczenia wzmacniające ramiona. Wybieraj zestawy ćwiczeń wzmacniające tylne mięśnie ramion. Twój cel to mocny kręgosłup i silne plecy.
Jakie ćwiczenia na obwisłe ramiona?
Kilka razy w ciągu dnia wykonuj koła ramionami, otwieraj ramiona na boki. Rozluźniaj barki i okolice ramion. Przytul się i pomasuj dłońmi po plecach. W ciągu dnia trzymaj prosty kręgosłup, dbaj także o odpowiednią postawę podczas ćwiczeń. Zwróć uwagę, by napięty był również brzuch.
Najprostsze ćwiczenia, jakie możesz wykonywać na obwisłe ramiona to pompki. Nieważne jaki typ pompek wybierzesz, ważne, by zaczynać od kilku powtórzeń i systematycznie zwiększać ich ilość. Zainwestuj też w najprostszą skakankę i skacz na niej, kiedy tylko znajdziesz chwilę. To dwa najprostsze i najbardziej efektywne ćwiczenia zapobiegające wystąpienia problemów z motylkami.
Co jeszcze możesz zrobić? Ćwicz z hantlami. Nie potrzebujesz ciężarków o dużej wadze. Kluczowe są serie powtórzeń, a nie duże obciążenia. Dobrze zrobią Ci również ćwiczenia aerobowe – pływanie, czy jazda na rowerze.
W poprawie postawy ciała, w tym wyglądu ramion pomocna jest również joga. Efekt dodatkowy to możliwość zrelaksowania się i jeszcze lepszego dbania o zdrowie.
Ćwiczenia na obwisłe ramiona są bardzo skuteczne, jednak tylko wtedy, kiedy powtarzamy je. Brak systematyczności w tym temacie niestety szybko się mści.
Co jeszcze?
Można również wybrać się do dobrego salonu kosmetycznego i zdecydować się na zbiegi ujędrniające. Dobrym pomysłem, choć na pewno niedającym spektakularnych efektów od razu, jest stosowanie kremów i balsamów ujędrniających. Można też przygotować domową maseczkę odżywczo-nawilżającą, np. z aloesu.
Warto również dbać o dobrze zbilansowaną dietę, bogatą w antyoksydanty, czyli warzywa i owoce, a także pić wystarczającą ilość wody (8 do 10 szklanek wody dziennie znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia problemu z obwisłymi ramionami). Dbaj o składniki w diecie bogate w witaminę A, D, E i kwasy omega 3. Unikaj fast foodów i cukru.
Palenie i nadmierne opalanie również nie pomoże naszej skórze, niestety przyspieszy jej wiotczenie i starzenie. Jest głównym czynnikiem uszkodzeń kolagenu i elastyny.
Zostaw komentarz