Główne menu

Czy istnieje sposób na obfite miesiączki?

Obfite miesiączki trudno lubić. Gdy kobieta ma poczucie, że nawet najbardziej chłonne podpaski i tampony nie dadzą jej gwarancji czystości przez godzinę czy dwie, codzienne funkcjonowanie w trakcie miesiączki staje się uciążliwe. Trzeba być blisko toalety, planować dzień w ten sposób, by sytuacja nie wymknęła się spod kontroli. Wskazane staje się również odpowiednie ubranie – tak, by w razie czego móc zminimalizować i ukryć skutki przecieku…Często niemożliwe stają się niektóre ćwiczenia, aktywność fizyczna z powodu sporego krwawienia jest bardzo męcząca, kobieta czuje się szczególnie osłabiona i pozbawiona energii.

obfite miesiączki

Czy obfite miesiączki powinny nas martwić a może należałoby się z nimi zaprzyjaźnić? Taka nasza uroda i już?

Obfite miesiączki – co to znaczy?

Obfite miesiączki znane są również jako krwotok miesiączkowy, czyli sytuacja, kiedy kobieta traci sporo krwi podczas kolejnych cykli.

Krwotok może być jedynym niepokojącym objawem lub występować w połączeniu z innymi, na przykład bolesnymi miesiączkami.  Obfite miesiączki czasami są po prostu cechą osobniczą, nie muszą oznaczać niczego niepokojącego. Mimo to, mogą mieć wpływ na kobiety, oddziaływać na nie fizycznie, emocjonalnie i społecznie, doprowadzając do zakłóceń w codziennym życiu.

Kobieta średnio traci w każdym okresie około 30-40 mililitrów krwi. O ciężkich krwawieniach mówimy, gdy utrata krwi mierzona jest w wartościach 60-80 ml na jeden cykl. Pomiar ilości utraconej krwi jest jednak w warunkach domowych niemożliwy, dlatego dla określenia problemu istotne są inne czynniki.

O obfitych miesiączkach mówimy w sytuacji, gdy:

  • jeśli musisz zmieniać podpaski lub tampony częściej niż co godzinę,
  • masz tak obfite krwawienie, że podpaska na noc jest niewystarczająca, musisz budzić się w trakcie nocy i zmieniać „podkład”,
  • obserwujesz duże strzępy krwi w trakcie miesiączki,
  • występują „powodzie” – zabrudzenia odzieży, pościeli,
  • musisz używać razem i tamponu i podpaski (sam tampon to za mało),
  • menstruacja trwa dłużej niż siedem dni,
  • czujesz się w trakcie okresu wyjątkowo zmęczona i osłabiona, masz duszności.

Utrata krwi w przebiegu ciężkich okresów może również prowadzić do anemii, wiązać się z występowaniem takich objawów jak osłabienie, duszność, brak sił. Często skutkiem obfitych miesiączek jest niedokrwistości z niedoboru żelaza. Lekarz może przepisać lub polecić suplement żelaza do momentu opanowania krwawienia.

Obfite miesiączki przyczyny

Istnieje mit, że po porodzie dziecka miesiączki się normują, a problemy z obfitym okresem mijają. Niestety nie musi tak być. Obfite miesiączki mają różne przyczyny, które wcale nie muszą znikać po narodzinach potomstwa. Najczęściej wymienia się:

Obfite miesiączki – leczenie

Obfite miesiączki nie zawsze wymagają leczenia. Jeśli zdarzają się od czasu do czasu, nie powodują przykrych skutków, są „do zniesienia”, można potraktować je jako cechę osobniczą danej kobiety. Jednak w wielu sytuacjach wskazana jest ingerencja.

Leczenie obfitych miesiączek powinno nawiązywać do przyczyn problemów. Po sprawdzeniu stanu zdrowia oraz możliwych powodów obfitych krwawień lekarz może rozpocząć skuteczną terapię.

Ginekolog może zalecić leczenie hormonalne w celu ustabilizowania endometrium, regulację cyklu miesięcznego, czasami wskazane jest podanie niehormonalnego leku, który poprawia krzepnięcie krwi. Lekarz może zdecydować się na rozwiązanie chirurgiczne – zalecić rozszerzenie szyjki macicy i łyżeczkowanie, usunięcie mięśniaków czy innych narośli w macicy, które mogą powodować krwawienie. Każdorazowo niezbędne są badania i staranna ocena sytuacji.

    2 komentarze

  • L

    Obfite i bolesne miesiączki to głównie problem kobiet z endometriozą. Kobiety z problemami tarczycy tez mają ten dyskomfort. W jaki sposób sobie radzić w czasie obfitych miesiączek ten artykuł nic nie wniósł nowego…

  • ada

    Ciężko jest funkcjonować w te dni, do pracy zakładam zarówno tampon jak i podpaskę na wszelki wypadek, w nocy na łóżko obowiązkowo podkład i podpaska poporodowa. Męczyłam się bardzo przez 7 długich dni, w końcu poszłam do ginekologa, który zaproponował mi wkładkę domaciczną mirenę, oczywiście osłonowo na układ krążenia zaczęłam przyjmować harmonellę, która jest polecana przy antykoncepcji. Wkładka bardzo mi pomogła, mam nadzieję że okres na tyle się wyciszy że po pewnym czasie zaniknie bo mam już 55 lat.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>