Główne menu

Czy jesteś czarownicą? Te cechy świadczą, że tak…

Gdy byłaś mała, pewnie marzyłaś o tym, żeby zostać księżniczką lub czarodziejką. Czarownicą nie chciał być nikt lub chciał być nią mało kto. A szkoda…Przecież perspektywa latania na miotle bywa obiecująca. Dobrze, że sylwetkę czarownic nieco odczarowały współczesne pisarki. Hermiona Granger wydaje się dużo sympatyczniejsza niż jej przodkinie, na które organizowało się polowania, by potem bez żalu pożegnać je na stosie. Czy rzeczywiście czarownice sprzed lat to panie ciemności? A może niekoniecznie? Jak poznać współczesną czarownicę? Zapraszam Cię na całkowicie niepoważną podróż. Gotowa?

„(…)Tak jakby patrząc na nią, wiedział, kim jest i jaka jest. Czarownica. Bogini. Kobieta nie z tej ziemi, ale jednocześnie trochę z tego świata. Warta miłości, strachu i podziwu.” Melissa de la Cruz

Jesteś czarownicą, jeśli jesteś poza zasięgiem…;)

Czarownice to osoby nie z tej ziemi. Ni to człowiek, ni bogini. Doskonałe połączenie. Łączące w sobie miłość i strach.  Z jednej strony elektryzują, z drugiej trochę onieśmielają. Tak właśnie działasz na innych?

Jeśli dodatkowo nie poddajesz się racjonalnemu poznaniu, a rozgryźć Cię mogą tylko nieliczni, to już znasz odpowiedź. Niech Ci mówią „czarownica”. Tak masz na imię.

„Czarownica i kobieta w jednej osobie, słowem, obcy gatunek, nie poddający się racjonalnemu poznaniu, funkcjonujący według niepojętych dla zwykłych mężczyzn mechanizmów i pryncypiów” Andrzej Sapkowski

Chodzisz własnymi ścieżkami

Czarownice wyłamują się ze schematów. Są niebanalne, odważne, zyskują wiedzę tajemną. Niegdyś były to akuszerki, pasjonatki ziołolecznictwa, rzucające złe życzenia, wróżące zgubę, umiejące łączyć fakty i przepowiadające przyszłość. Jednostki silne, wrażliwe i myślące nieszablonowo.

Czarownice się prześladowało, bo były inne niż wszyscy. Wyróżniały się, żyły po swojemu, a to budziło strach i fascynację jednocześnie.

Wiesz więcej

Skąd się w ogóle wziął termin „czarownica”? Synonimem jego była „wiedźma”, pochodzące od „wiedzieć”. Kobiety określane tym mianem były po prostu…bystrzejsze, inteligentniejsze, wiedziały więcej od innych. Poznały rzeczy i zdobyły umiejętności, których nie mieli inni.

Historia potwierdza ten tok dedukcji. Polowania na czarownice były sposobem na pozbycie się zbyt inteligentnych kobiet, które stanowiły zagrożenie dla innych, stanowiły konkurencję w lukratywnych zawodach. Poza tym oskarżenie o czary to był prosty sposób na zakończenie konfliktu.

Czarna czy zielona?

Jaką jesteś czarownicą? Panią ciemności czy zieleni?

W tym pierwszym przypadku będziesz nieco mroczna, w tym drugim, jak głoszą księgi, będziesz panować nad naturą.

„Zielona czarownica to osoba, która nawiązuje szczególną relację z otaczającym ją światem, ma swoje zasady moralne i głęboki kontakt z naturą. W skrócie: kroczy zieloną ścieżką”.
Arin Murphy-Hiscock

A jaką ścieżką Ty kroczysz? 🙂

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>