Czy klimatyzacja szkodzi zdrowiu?
Choć klimatyzatory obarczane są odpowiedzialnością za globalne ocieplenie, to ich sprzedaż ciągle rośnie. Lata mamy w wielu miejscach na świecie coraz gorętsze, dlatego montaż klimatyzacji uważamy za niezbędny dla naszego komfortu. Jednak czy klimatyzacja jest zdrowa? Bo że fatalnie wpływa na środowisko to już wiemy…
Ekstremalne wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru oraz zgonu. Można jednak osiągnąć niższą temperaturę w domu innymi sposobami niż włączenie klimatyzacji, choć to wydaje się najwygodniejszym sposobem. Eksperci wskazują, że uruchamianie klimatyzatora powinno być ostatecznym a nie pierwszym środkiem.
Coraz więcej klimatyzatorów
Liderem w temacie są Stany Zjednoczone, gdzie w aż 90% domów używa się klimatyzacji. Obsługa urządzeń obniżających temperaturę powietrza odpowiada za 20% zużycia energii w USA.
W Polsce w 2015 roku (dane GUS) klimatyzator posiadało 1% gospodarstw domowych. W ostatnich latach zapotrzebowanie na tego typu urządzenia mocno wzrosło. Nie ma jednak aktualnych danych na ten temat.
Czy klimatyzacja jest zdrowa?
Klimatyzacja niewątpliwie może być pomocna, jednak musi być używana z głową. Badania pokazują bowiem, że może prowadzić do przykrych konsekwencji.
- Badania International Journal of Epidemiology pokazały, że mieszkańcy klimatyzowanych pomieszczeń zgłaszali więcej problemów zdrowotnych niż osoby mieszkające w budynkach z naturalną wentylacją,
- klimatyzacja często powoduje podrażnienie nosa, oczu i gardła, może powodować podrażnienie układu oddechowego i kaszel,
- wiele osób na własnej skórze zauważyło u siebie objawy przeziębienia po długim przebywaniu w klimatyzowanym pomieszczeniu.
Powodem, dlaczego chorujemy przez klimatyzację mają być toksyny, alergeny i substancje drażniące rozwijające się w wilgotnym środowisku klimatyzatorów. Ponadto używanie klimatyzacji zwiększa ryzyko kontaktu z roztoczami.
O czym warto pamiętać, korzystając z klimatyzatorów?
- pamiętaj o prawidłowej konserwacji,
- zadbaj o systematyczną wymianę filtrów,
- pamiętaj, że klimatyzacja nie może zastąpić wentylacji,
- większość badań pokazuje, że najbardziej wydajni jesteśmy w temperaturze 23 stopni, jednak uwaga, zaleca się, by różnica między temperaturą w klimatyzowanym a nieklimatyzowanym pomieszczeniu sięgała maksymalnie 7 stopni,
- istnieją znaczne różnice w odczuwaniu komfortu między członkami nawet jednej rodziny, dlatego obsługa klimatyzatora może być wielkim wyzwaniem. Jak ustawić temperaturę, by wszyscy byli zadowoleni?
Komentarz ( 1 )
Mojej córce od klimatyzacji, poza anginą złapaną we Włoszech, zaczela wysychać skóra w nosie, do tego stipnia, że pękają jej naczynka i leci krew 🙁