Główne menu

Czy kolagen na zmarszczki jest skuteczny?

Starzenie jest nieuniknione. Każdego z nas dotyczy. Są jednak sposoby, które mogą je spowalniać. Uzupełnianie braków, z jakimi musimy się z wiekiem mierzyć, zapewnia młodszy wygląd na dłużej. Jednym ze sposobów jest kolagen na zmarszczki. Jak działa kolagen i czy warto go stosować?

Kolagen czyli co?

Kolagen to naturalny składnik występujący w ludzkim organizmie. Jedno z najważniejszych białek strukturalnych. Buduje wiele komórek i tkanek znajdujących się w organizmie. Szacuje się, że aż 30% wszystkich struktur ma w sobie kolagen. Stąd jego wpływ na ludzie ciało jest ogromny!

kolagen na zmarszczki

Kolagen buduje kości, stawy, ścięgna, wiązadła, mięśnie, a także skórę. I dlatego, że wpływa na strukturę skóry, istnieje pogląd, że pomaga ją wzmacniać. Ma stanowić doskonałe remedium zwłaszcza dla starzejącej się skóry. Napinać ją i wyrównywać jej strukturę.

Jednak kolagen nie jest stosowany tylko w celu pielęgnacji skóry. Używa się go ponadto do regeneracji mięśni, jak również po złamaniach kości, żeby zadbać o szybkie ich zrastanie.

Dlaczego niektórzy uzupełniają kolagen?

Poziom kolagenu zmniejsza się wraz z wiekiem. Już około 25-30 urodzin następuje systematyczna degeneracja tego składnika, co zauważamy, między innymi, pod postacią starzejącej się skóry.

Najszybszy proces utraty kolagenu występuje w okresie menopauzy. Może być to aż 30% w ciągu pierwszych 5 lat menopauzy.

Kolagen, który jest rusztowaniem dla skóry, wraz z elastyną i kwasem hialuronowym zanika. Proces ten jest pogłębiany przez choroby autoimmunologiczne, wyczynowy sport, dietę bogatą w cukier, stres, palenie papierosów. Wszystkie czynniki zapalne mogą przyspieszać ten proces.

Niedobór kolagenu skutkuje tym, że na skórze pojawiają się zmarszczki – najpierw mimiczne, później pozostałe. Skóra traci swoje napięcie, staje się wiotka i mniej elastyczna. Gołym okiem obserwujemy to jako „kilka dodatkowych lat” na karku.

Czy kolagen wygładza zmarszczki?

Kolagen to ważny składnik skóry. Dlatego może on skutecznie ją wzmacniać, poprawiając jej strukturę, dbać o elastyczność i nawilżenie.

Wielu naukowców postanowiło to sprawdzić. Co się okazało?

Mianowicie to, że badania pokazały, że przyjmowanie kolagenu przez co najmniej 69 dni w ilości od 3 do 10 gramów poprawiło nawilżenie i napięcie skóry u kobiet.

Co ciekawe kolagen może mieć też inny pozytywny wpływ na wygląd – może wzmacniać włosy i paznokcie.

Jaki kolagen do picia na zmarszczki?

Istnieje 5 rodzajów kolagenu. Dobre preparaty posiadają aż 5 typów kolagenu, nieco gorsze 3 rodzaje, nie wspominając o tych dostarczających 1 rodzaju kolagenu. Jak łatwo się zorientować, możemy podjąć dobrą lub lepszą decyzję pod kątem wyboru odpowiedniego środka.

Najczęściej w oferowanych produktach na rynku kolagen jest hydrolizowany, co oznacza, że ma formę ułatwiającą jego wchłanianie. Został tak rozłożony, że dzięki temu może lepiej oddziaływać na ludzkie ciało.

Najpopularniejszą wersją jest proszek dostępny do rozpuszczenia w wodzie czy soku. Niektóre tego typu produkty mają dość charakterystyczny smak i zapach, który niestety nie zachęca do ich spożycia. Są też suplementy kolagenowe dostępne w kapsułkach.

Czy kolagen na zmarszczki działa?

Naukowcy nie są zgodni. Podkreślają, że kolagen na zmarszczki może nie być skuteczny z uwagi na to, że suplementy mogą być „niszczone” w soku żołądkowym i w praktyce w ogóle nie docierać do krwiobiegu.

Niestety brakuje również szerokich badań, które sprawdzałyby działanie kolagenu na większej grupie przez kilka lat . Dopóki takich badań nie ma, trudno coś jednoznacznie stwierdzić. Na pewno wybór dobrego środka jest lepszą opcją niż zakup czegoś przypadkowego. W razie wątpliwości co do skuteczności działania suplementu diety warto skonsultować się z lekarzem.

Jak naturalnie dostarczyć kolagen?

Źródłem kolagenu dla organizmu są:

  • buliony,
  • wywary przygotowywane na bazie np. kurzych łapek,
  • żelatyna,
  • wołowina, ryby,
  • skóra zwierząt.

Żeby zwiększyć syntezę kolagenu, należy spożywać również produkty bogate w witaminę C: brokuły, natkę pietruszki, paprykę, owoce cytrusowe.

A może kolagen w kremie?

Niektórzy sięgają również po kremy z kolagenem. Jednak czy to dobry pomysł? Nie brakuje ekspertów, którzy wskazują, że niekoniecznie, ponieważ skóra pełni funkcję ochronną. Jest tak zbudowana, że nie „pozwala” na wchłanianie substancji odżywczych wystarczająco głęboko. Kolagen jest zbyt duży, by wchłonąć się w odpowiedni sposób.

Inne opinie wskazują natomiast, że wszystko zależy od technologii i krem z kolagenem to często dobry pomysł.

Jak jest naprawdę? Nie nam to rozstrzygać. Warto jednak mieć świadomość, że przekaz marketingowy jest tak konstruowany, żebyśmy byli przekonani do zakupu, a ze skutecznością danego środka bywa różnie. W konsekwencji fakty nie zawsze przemawiają na korzyść danego rozwiązania.

Można zrobić coś jeszcze, poza smarowaniem się kolagenem. Możemy zapobiegać jego utracie. I w tym pomocne są kremy z witaminą C, retinolem, które chronią skórę przed stanami zapalnymi i skutkami uszkodzeń powstałych z biegiem czasu.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>