Czy można zmienić życie zawodowe po 30?
Chciałabyś, a boisz się. To częsty problem, który występuje, gdy pragniesz znacząco zmienić swoje życie. Bo te dotychczasowe po prostu Ci nie pasuje. Czujesz, że stać Cię na więcej. Jednak boisz się ruszyć, by tego kroku nie pożałować. Czy można zmienić życie po 30? I jak właściwie zacząć?
Czy po 30 jest za późno?
Panuje u nas silne przekonanie, że do 30 to już trzeba sobie życie ułożyć. A później tylko
odcinać kupony. Kto nie zdążył, ten ma problem, bo po 30 opcje dramatycznie kurczą się.
Tak mawiają. Niektórzy idą o krok dalej. I informują, że po 30 za późno na zmiany.
Jaka jest prawda?
Oczywiście taka, w jaką uwierzymy.
Jeśli będziemy przekonani, że jest za późno, to tak będzie. Nie ruszymy z miejsca i nic nie zrobimy. Nie będziemy mieli siły, ani odwagi.
Jednak jeśli uznamy, że mamy czas i wszystko jest możliwe, to nasza wiara w sukces na pewno nas dobrze ukierunkuje.
Zacznij od głowy
Zmiana zawodu po 30 jest możliwa. Jednak zanim do niej podejdziemy i zaczniemy rozważać, czy warto, czy nie, dobrze się uzbroić w cierpliwość i popracować nad swoim nastawieniem. Kluczowe jest zdrowe poczucie własnej wartości. Musimy wiedzieć, na co nas stać, co chcemy osiągnąć. Czego pragniemy, na co możemy się zgodzić, a na co nie.
Nasze podejście jest tu kluczowe. To od niego zależy, jakie mamy szanse na sukces. I to nie jest żadne myślenie życzeniowe. Tylko realna zmiana w podejściu do tego, jak siebie widzimy i jak postrzegamy swoje możliwości.
Studia po 30
Wiele kobiet decyduje się na studia po 30. Dlaczego? Nie tylko dlatego, że w przypadku wielu zawodów jest to koniecznie, ale również po to, żeby poszerzyć horyzonty.
Studia to często nowa jakość. Jeśli są pierwsze nierzadko pozwalają spełnić marzenia o ukończeniu studiów. Jeśli jest to kolejny kierunek, to można mentalnie się odmłodzić, odnajdując nowe pasje, nowych znajomych i nowe możliwości na przyszłość.
Czy warto studiować po 30? Oczywiście. Na studia idą nie tylko trzydziestolatkowie, ale również czterdziestolatkowie. I najczęściej krok ten oceniają jako jeden z najlepszych.
Przebranżowienie zakładające studiowanie trwa co prawda nieco dłużej, ale często to jedyna opcja zmiany zawodu na wybrany z kategorii wymagających konkretnego wykształcenia.
Kursy po 30
Online znajdziemy wiele kursów. Niektórzy oczekują za swoje kursy wysokiej ceny, a dodatkowo zapewniają gwarancję zatrudnienia. Warto uważać na tego typu propozycje.
Gdy wczytamy się w regulamin, nierzadko wychodzi, że żadnej realnej gwarancji nie ma. A wysokich kosztów poniesionych na tego typu dokształcanie nikt nam nie zwróci.
Mnóstwo wiedzy online zyskamy całkowicie za darmo. Wystarczy po prostu szukać i cierpliwie się uczyć. Gdy będziemy podnosić swój poziom, to uda się nam zarobić na dalsze dokształcanie.
Nowy zawód po 30
Gdy masz trzydzieści lat, masz przed sobą ponad połowę życia. Tak mówią statystyki i średnia długość życia w Polsce. Najprawdopodobniej masz przed sobą więcej lat pracy niż dotąd przepracowałaś. Krótko to ujmując – naprawdę dużo przed tobą.
Czy zatem warto? Jeśli policzysz sobie, że Twoja przyszłość to około 30 lat pracy, to chyba warto. Mając 30 lat, będziesz jeszcze tyle samo pracować, ile masz lat. To szmat czasu. I mnóstwo okazji, żeby zmienić zawód i poprawić sobie komfort pracy.
To również mnóstwo motywacji, by robić to, co naprawdę lubisz i zarabiać więcej. Bo jak to w życiu bywa – do odważnych świat należy.
Zostaw komentarz