Główne menu

Czy musisz mieć okap? Kuchnia bez okapu

Czy okap to obowiązkowy element każdej kuchni? A może kuchnia bez okapu jest równie dobra? Mnóstwo osób rezygnuje z tego sprzętu. Czy słusznie?

Kuchnia bez okapu

Po co właściwie jest okap?

Okap dla wielu pełni jedynie funkcję dekoracyjną. Dlaczego? Ponieważ rzadko jest włączany. W praktyce nie chodzi tylko o to, żeby dobrze wyglądał.

Tak naprawdę ma on określone zadanie do wykonania. Podczas gotowania ma niwelować zapachy, dodatkowo pochłaniać z powietrza gazy – tlenek węgla, opary i tłuszcz. Ma sprawiać, że w kuchni będzie czysto, a meble nie będą obklejone tłuszczem. Kuchnia bez okapu po latach może prezentować się niestety gorzej.

Pewności jednak nie ma. Jasne meble mogą żółknąć, pokryte osadem, który trudno usunąć. Z drugiej strony ten sam efekt można też obserwować w kuchni z okapem.

Kuchnia bez okapu. Pachniesz obiadem?

Im mniejsze mieszkanie, tym okap wydaje się bardziej potrzebny. Podobnie w sytuacji, gdy dużo gotujesz. Jeśli kuchnia służy jedynie do przygotowywania kawy i kanapek, okap jest zbędny. Jednak jeśli w kuchni sporo się gotuje, smaży i piecze, to ten prosty sprzęt może znacznie ułatwić życie. Niektórzy twierdzą, że kuchnia bez
okapu to prosty scenariusz na zapachy w całym domu – także w odzieży, firanach, kocach, itd.

Kuchnia bez okapu. Wilgoć na ścianach i oknach

Gdy w kuchni nie ma okapu, to trzeba wziąć pod uwagę, że wilgoć powstająca w trakcie gotowania osadzi się na oknach, meblach. Chyba, że zamontujemy wywietrzniki w oknach lub wyrobimy w sobie nawyk gotowania przy otwartym oknie. W praktyce bowiem wietrzenie wystarczy.

Czy okap jest na pewno niezbędny?

Można sobie wyobrazić kuchnię bez okapu. Zwłaszcza jeśli:

  • masz blisko okno i łatwo możesz wywietrzyć kuchnię,
  • masz kuchnię zamkniętą,
  • niewiele gotujesz i smażysz,
  • nie przeszkadzają Ci unoszące się zapachy,
  • masz płytę na wyspie,
  • nad płytą nie masz wiszących szafek – nie ma ryzyka, że coś spuchnie i się
    zepsuje,
  • nie korzystasz z okapu – wtedy może on służyć jako źródło światła. Jednak nie bardzo o to chodzi.

Czasami okap to bardzo ważny sprzęt dla alergika. Niektórzy astmatycy zauważają, że zapachy z kuchni działają na nich drażniąco i prowokują kaszel.

Czy musisz mieć okap?

Niektórzy mają okap i nie korzystają. Inni jak najbardziej włączają za każdym razem, gdy gotują czy smażą. Okap może być, ale nie musi. To kwestia bardzo indywidualna. Jeśli go nie ma, warto szczególnie zwrócić uwagę na to, by systematycznie wietrzyć kuchnię. Być może konieczne będzie częstsze sprzątanie.

Podsumowując – dużo zależy od przyzwyczajeń i potrzeb. Okap może być pomocny. Jednak dla wielu jest zbędny.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>