Główne menu

Artykuł partnera
Czy odrobaczanie dzieci ma sens?

Zakażenia pasożytami są dość powszechne w polskim społeczeństwie, szczególnie wśród dzieci uczęszczających do przedszkoli. W ostatnim czasie bardzo popularne stało się profilaktyczne odrobaczanie dzieci. Czy ma ono sens oraz jak objawia się zakażenie pasożytami? Przeczytasz w poniższym artykule. 

Jakie są objawy zakażenia pasożytami?

Ze względu na występowanie wielu rodzajów pasożytów objawy mogą być różnorodne i obejmować wiele organów. Są to:

  • bóle mięśni i stawów,
  • kaszel,
  • swędzenie skóry,
  • wysypki,
  • osłabienie organizmu,
  • obniżenie odporności,
  • chudnięcie,
  • brak apetytu,
  • bóle brzucha,
  • nudności i wymioty,
  • bóle głowy,
  • zgrzytanie zębami,
  • zaczerwienione policzki,
  • zasinienie pod oczami.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia odrobaczania u dzieci?

Odrobaczanie dzieci powinno być wykonywane jedynie po konsultacji z lekarzem, który zleci wykonanie badań w kierunku pasożytów. Całkowicie bezcelowe jest podawanie środków odrobaczających dzieciom profilaktycznie, gdyż są to preparaty o dość silnym działaniu. Nie powinno się samodzielnie stawiać diagnozy, a występowanie powyższych objawów należy potwierdzić wykonaniem badań. Tylko wtedy możemy mieć pewność zarażenia pasożytami. Lekarz zaproponuje odpowiednie leczenie, które będzie skuteczne w przypadku danego pasożyta. W końcu zupełnie inaczej leczy się owsiki, a inaczej zakażenie tasiemcem czy glistą ludzką.

Profilaktyczne odrobaczanie dzieci – czy ma sens?

Lekarze alarmują, że w ostatnim czasie odrobaczanie dzieci stało się modą, która niepoparta jest żadnymi badaniami. Otóż, leki na pasożyty to substancję chemiczne, które mogą nie pozostawać obojętne dla organizmu, a dodatkowo nie muszą działać na wszystkie rodzaje robaków. Konieczne jest wykonanie badań, które potwierdzą zakażenie. Nie powinno się samemu podawać leków, bez konsultacji z lekarzem. Kiedy rodzice zauważą niepokojące objawy, powinni zapisać dziecko do lekarza, który zleci wymaz na owsiki i badanie kału na tasiemca, lamblie czy glistę ludzką.

Wielu lekarzy przestrzegając przed profilaktycznym odrobaczaniem dzieci, zwraca uwagę na dużo rzadziej występujące zakażenia. Związane jest to z ogromnym rozwojem higieny wśród ludzi. Dodatkowo produkcja żywności i jej dystrybucja odbywa się z zachowaniem standardów sanitarnych, dzięki temu ryzyko przenoszenia pasożytów jest dużo mniejsze.

Jak zapobiegać zakażeniom pasożytami?

Jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania zakażeniom pasożytami jest zachowanie podstawowych zasad higieny. Konieczne jest dokładne mycie rąk, nie tylko po skorzystaniu z toalety, a także spożywanych warzyw i owoców. Mięso powinno zawsze pochodzić z odpowiedniego źródła. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci, które bawią się w piaskownicy. Należy pilnować, aby nie wkładały brudnych rąk do buzi. W piasku bardzo często mogą znajdować się jaja lub larwy pasożytów. Dlatego tak istotne jest zachowanie zasad higieny osobistej.

Naturalne środki na pasożyty

Odrobaczanie dzieci może być przeprowadzane za pomocą środków farmakologicznych i naturalnych. Pierwsze z nich powinny być stosowane jedynie po konsultacji z lekarzem. Co do środków naturalnych, ich podawanie może skutecznie zapobiegać zakażeniom i namnażaniu pasożytów. Nie powoduje również skutków ubocznych w organizmie dziecka. Są to ziołowe preparaty dostępne w różnych miejsach, np. z wyciągiem z orzecha włoskiego, piołunu, nasion czarnuszki, tymianku i kłącza tataraku. Bardzo dużo mówi się również o skuteczności czosnku i pestek dyni w eliminacji pasożytów.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>