Główne menu

Czy po 30 trudniej zajść w ciążę?

W obecnych czasach do zajścia w ciążę chcemy się dobrze przygotować. Dlatego często decyzja o gotowości do tej ważnej życiowej zmiany następuje po 30, a nie tak jak przed laty po 20. Wraz z nią pojawia się pytanie – czy po 30 trudniej zajść w ciążę? Odpowiedź jest stosunkowo prosta.

Czy po 30 trudniej zajść w ciążę?

Czasy największej płodności. Nie po 30

Kobiety są najbardziej płodne między 20 a 25 rokiem życia. To właśnie w tym czasie zajście w ciążę jest zazwyczaj najprostsze i najszybsze. A przynajmniej najłatwiejsze u danej kobiety. Bo jeśli pojawiają się trudności, to niestety ryzyko, że będą one jeszcze większe wraz z upływem czasu rośnie.

Po 30 nadal stosunkowo łatwo zajść w ciążę, jednak nie tak prosto jak po 20. U przeciętnej trzydziestolatki poziom nieprawidłowych komórek jajnikowych wynosi aż 40%. Dekadę później, czyli po 40 aż 80% komórek jajnikowych nie jest gotowa do zapłodnienia.

Gdy kobieta ma 37 lat, jej płodność znacznie spada. Szansę na poczęcie jest z roku na rok niższe. To dlatego eksperci zalecają, by gdy to tylko jest możliwe, starać się o ciążę do 35 roku życia.

Czy po 30 trudniej zajść w ciążę? Kwestie indywidualne

Trzeba jednak jasno podkreślić, że liczy się nie tylko wiek kalendarzowy, ale również biologiczny. Stan jajników i uwalnianych przez nie jajeczek uzależniony jest w dużym stopniu od tego, jak żyjemy, jaką stosujemy dietę, jak dbamy o siebie, z jakim poziomem stresu mierzymy się na co dzień. Różnice jednostkowe między konkretnymi kobietami mogą być naprawdę znaczące. Stąd sam wiek nie mówi nam wszystkiego, jednak jest na tyle ważną informacją, że jego wagi nie należy ignorować.

Rezerwa jajnikowa po 30

Rezerwa jajnikowa jest tym mniejsza, im więcej lat ma kobieta. Problemem staje się:

  • uszkodzenie komórek jajnikowych,
  • ich starzenia,
  • dochodzi do włóknienia,
  • zmniejszania wielkości komórek,
  • spada ilość estrogenów,
  • uszkodzenia włókien kolagenowych w obrębie macicy.

Wraz z wiekiem spada częstotliwość owulacji. Niestety spadająca jakość komórek zwiększa również ryzyko wystąpienia wad genetycznych u potomstwa. Trzeba jednak mieć świadomość, że po 30 jeszcze u większości kobiet szansa na ciążę jest duża i niezagrożona.

Czy po 30 trudniej zajść w ciążę? Problemy genetyczne

Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko wystąpienia problemów genetycznych u płodów.

U 20 letniej matki ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu Downa wynosi 1/2000.
U 30 letniej kobiety 1: 1000.
U 35 letniej 1: 360.
U kobiety po 40: 1/106.
A u kobiety w wieku 45 lat: 1:30.

Wraz z wiekiem rośnie ryzyko urodzenia dziecka z innymi aberracjami hormonalnymi: Edwarda, Patau.

Jak długo musisz się starać?

Tylko 1/3 starających się par udaje się zajść w ciążę w pierwszym cyklu. Zdecydowana większość potrzebuje kilka miesięcy. Uznaje się, że rok starania to czas, który warto sobie dać. Jednak czy także po 30?

Tu eksperci nie są zgodni. Na pewno im kobieta starsza, tym czas oczekiwania na ciążę bez konsultacji z lekarzem powinien być krótszy. Im kobieta bliżej 35 urodzin, nie wspominając o 40 urodzinach, tym powinna mocniej trzymać rękę na pulsie. Już 2-4 miesiące bezskutecznych starań to wystarczająco dużo, by zdobyć się na wizytę u specjalisty.

Idealnie jeśli kobieta przed staraniem się o ciążę uda się do swojego ginekologa i wykona podstawowe badania. Warto również odwiedzić dentystę – wyleczyć zęby, żeby nie musieć tego robić w ciąży. Ponadto rozsądne jest też spotkanie ze specjalistą w przypadku chorowania na choroby przewlekłe.

Czy to odpowiedni moment?

Gdy rozważa się ryzyko ciąży, starzenie organizmu, można dojść do wniosku, że jest już późno, żeby nie napisać za późno. Nic bardziej mylnego!

Okazuje się, że po 30 staranie się o ciążę to dla większości dobry pomysł. To że kobieta nie jest u szczytu płodności to jedno, ale jest też druga strona medalu – lepsze przygotowanie do ciąży, dojrzałość, poczucie spełnienia życiowego. Kobieta po 30 zazwyczaj może zapewnić dziecku lepszy materialny start, więcej cierpliwości i spokoju. I są to wartości nie do przecenienia. Warto o nich pamiętać, gdy czytamy o wszelkich zagrożeniach związanych z ciążą. Tych jest sporo, niezależnie od wieku.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>