Główne menu

Czy praca z domu jest naprawdę taka dobra?

Zmiany postępujące w ostatnich miesiącach w sposób znaczący wpłynęły na rynek pracy. Zdecydowały też o wprowadzeniu całkiem nowych rozwiązań w firmach. Wielu pracowników zaczęło pracować zdalnie i część z nich naprawdę taką opcję sobie ceni. Plusów pracy z domu jest przecież wiele. Jednak nie można zapomnieć o minusach, które potwierdzają, że ten tryb pracy nie jest po prostu dla każdego.

Lubimy pracę zdalną, bo daje nam swobodę?

Praca zdalna pracy zdalnej nierówna. Każda może wyglądać nieco inaczej.

Czasami pracownik musi wstać o odpowiedniej godzinie, zalogować się, „odhaczyć” swoją obecność i wykonywać pewne obowiązki w konkretnym momencie dnia. Innym razem ma tryb zadaniowy. Szef nie ingeruje, kiedy i jak długo dana osoba pracuje, ale weryfikuje, czy wykonała powierzone jej zadania. W obu tych przypadkach praca zdalna będzie się znacząco różnić. Pierwsza wymaga wstania wystarczająco wcześnie, pilnowania godzin pracy. Druga daje ogromną dowolność, umożliwia wykonywanie obowiązków w wybranym czasie i w taki sposób, jak nam odpowiada.

Niektóre osoby pracujące na odległość są „na łączach”, często odbierają telefony, spotykają się online, korzystają z kamerek, mikrofonów. W tym przypadku muszą dbać o to, by się odpowiednio ubrać, uczesać, itd. Wszystko po to, żeby wyglądać profesjonalnie. W praktyce jednak zależy to od charakteru pracy, nie zawsze jest to konieczne. Można wymienić wiele takich zawodów, które pozwalają na pracę w przysłowiowej piżamie.

Oczywiście to, nie tak, że osoba, której współpracownicy podczas aktywności zawodowej nie widzą, nagle przestanie się myć i ubierać. Jednak z drugiej strony brak konieczności pokazywania się innym, pozwala nam na pewną swobodę i luz.

Praca zdalna sprawia, że można pracować niemal z każdego miejsca. Nie trzyma nas adres zamieszkania, jeśli tylko chcemy, możemy wybrać się w góry, nad morze i pracować z każdego miejsca na świecie.

Oszczędność czasu

Praca z domu to również oszczędność czasu. Nie trzeba dojeżdżać do biura, stać w korkach, tracić cennych chwil na oczekiwanie na autobus, tramwaj, itd. Oszczędzamy, w zależności od tego, gdzie mieszkamy, nawet dwie godziny dziennie. A to dużo. Ten czas możemy wykorzystać na odpoczynek, który, jak pokazały liczne badania, zwiększa naszą efektywność. Wypoczęty pracownik, który ma czas dla siebie i dla rodziny, jest też lepszym pracownikiem. Po prostu.

Jeśli mamy przy tym zadaniowy tryb pracy, to motywuje nas to jeszcze bardziej, by swoje zadania wykonywać sprawniej i szybciej. I to dodatkowo daje nam bonus w postaci czasu wolnego. Przestajemy myśleć w kategorii – płacą mi za to, ile czasu spędzam w biurze, nie wypada wyjść jako pierwsza, dlatego spokojnie wypiję kawkę, poplotkuję, a potem dopiero wezmę się za robotę. Dzień zleci, zostanie odhaczone, że się angażuje i zostaję po godzinach. I wszyscy będą zadowoleni. Teoretycznie. W praktyce niestety wiadomo, jak jest.

Dobrze pomyślana praca zdalna pozwala oszczędzić czas. Sprawia, że możemy robić sobie przerwy, kiedy tego potrzebujemy. Gdy mamy dzieci, łatwiej nam pogodzić opiekę nad nimi, zaplanować odwiezienie i odebranie ze szkoły. Można z większą elastycznością wszystko zaplanować.

Oszczędność pieniędzy

Praca zdalna to dla wielu oszczędność pieniędzy. Lista jest długa – oszczędzamy benzynę, zmniejszamy wydatki na jedzenie na mieście, na kupno posiłków, często też (choć to kwestia bardzo indywidualna) możemy mniej wydawać na odzież i dodatki.

Poza tym pracując zdalnie, możemy wyprowadzić się z zatłoczonego miasta i kupić tańsze mieszkanie w mniejszej miejscowości lub dom na wsi. Utrzymanie poza centrum dużego miasta jest zazwyczaj tańsze. Poza tym dla wielu wyprowadzka pozwala wybrać miejsce przyjaźniejsze, bardziej zielone i spokojne.

Wygoda

Zazwyczaj praca zdalna oceniana jest jako wygodna. Można dopasować stanowisko pracy, zadbać o wygodne krzesło, biurko. Nie zawsze w miejscu w pracy mamy odpowiednie warunki. Jeśli do tego mamy odrobinę szczęścia, możemy zyskać też ciszę i spokój, które znacząco zwiększają nasze skupienie. Praca zdalna jest dla wielu mniej stresująca, bardziej spokojna. Daje poczucie wolności i niezależności.

Uczciwie trzeba dodać, że nieco te atuty blakną, gdy zdalnie zaczyna pracować partner, mający w zwyczaju nas rozpraszać, czy na nauczanie zdalne trafiają nasze dzieci – co dramatycznie obniża jakość pracy w domu.

Czy praca zdalna ma wady?

Choć początkowo praca zdalna może wydawać się genialną opcją, to dla wielu z czasem staje się koszmarem. Nie wszyscy niestety nadają się do tego typu formy wykonywania swoich obowiązków.

Problemów może być wiele:

  • trudności z motywacją – niektórzy po prostu potrzebują szefa, czy innych pracowników, którzy ich „pilnują”, by pracowali,
  • kłopoty z organizacją pracy – niektóre osoby nie potrafią pracować, gdy w zlewie leżą naczynia, podłoga się klei, a kurz pokrywa meble. Zamiast zajmować się zadaniami, które dają im zarobić, sięgają po odkurzacz i wstawiają pranie.
  • niezrozumienie bliskich – gdy pracujesz w domu, zdarza się, że spotykasz się z niezrozumieniem najbliższych. Bo skoro byłaś cały dzień na miejscu, to dlaczego nie ma obiadu gotowego, jak to się stało, że nie zdążyłaś pościelić łóżka, no i lodówka pusta…? My tu wracamy zmęczeni po całym dniu, a w domu nic niezrobione! No właśnie… Wiele osób uważa, że skoro jesteś na miejscu, to obowiązki domowe są też Twoje, a to jednak nie o to chodzi. Bywa, że rodzina, niemieszkająca z Tobą, wpada kiedy chce, bo jesteś przecież w domu, bez zrozumienia, że właśnie zabiera Ci najbardziej efektywne godziny, które przeznaczasz na pracę.
    potrzeba wyjścia z domu – praca w domu jest wygodna. Nikt Ci nie przeszkadza, masz wszystko pod ręką.
  • Czujesz się wolna…ale czasami też masz wrażenie, że jesteś zamknięta w złotej klatce. Zwłaszcza jeśli jest zima, dni są krótkie, pracujesz długo i rzadko wychodzisz z domu, wtedy może pojawić się uczucie duszenia się w czterech kątach. Oczywiście można wyjść, spotkać się z przyjaciółmi, ale nie zawsze jest to takie proste. Chodzenie do pracy zaspokaja wielokrotnie potrzebę kontaktów, normalności. Sam fakt, że trzeba bardziej zadbać o swój wygląd niż pozostając w domu, jest już motywujący. Poza tym w pracy zawsze z kimś porozmawiasz, uśmiechniesz się do kogoś, itd.
  • Trudno też zadbać o higienę pracy – rozdzielenie życia zawodowego i prywatnego – to wielkie wyzwanie pracy zdalnej. Gdy pracujesz, życie rodzinne może wkraczać w to, co robisz, odciągając Cię od zadań. Gdy już odpoczywasz, stanowisko pracy może zbyt mocno „kusić”, by nadrobić coś, zrobić drobnostkę, na chwilę włączyć komputer. Oczywiście ta chwila często zamienia się w godzinę. Niestety praca zdalna czyni nas przez to mocniej narażone na wypalenie zawodowe.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>