Główne menu

Czy projektant wnętrz to obecnie konieczność?

Dla zdecydowanej większości ludzi remont domu to droga przez mękę. Z jednej strony jest podekscytowanie i satysfakcja, ale z drugiej dość szybko pojawia się zmęczenie i rozdrażnienie. Rzadko bowiem wszystko idzie zgodnie z planem. Najczęściej musimy mierzyć się z problemami, które odsuwają w czasie moment, kiedy można uznać – mamy wszystko, to już koniec, zrobione. Być może zatem dobrym rozwiązaniem jest ułatwienie sobie życia i zatrudnienie projektanta wnętrz? Tak, by zapobiec wielu kłopotom? Czy z uwagi na mnogość rozwiązań i opcji do wyboru projektant wnętrz to dzisiaj konieczność? A może można poradzić sobie doskonale bez niego?

projektant wnętrz

Czy projektant wnętrz to konieczność?

Odpowiedź jest prosta. I jednoznaczna. Nie, to nie jest konieczność.

Można doskonale zaprojektować sobie wnętrze bez projektanta. W dobie internetu, porad znanych projektantów, ogólnodostępnych zdjęć i filmów – można wyczarować wiele na własną rękę. Wystarczą chęci…i dużo wolnego czasu.

Poza tym niektórzy nie wyobrażają sobie odmawiać przyjemności samodzielnego projektowania wnętrza i po prostu to robią. Urządzają swoje mieszkania i domy. I świetnie się przy tym bawią!

Decydując się na dobrego projektanta, jest na pewno łatwiej. Klucz to jednak właściwa osoba. Niejednokrotnie zdarza się tak, że wybierając nieodpowiednią, możemy więcej stracić niż zyskać. Po wydaniu kilkudziesięciu tysięcy złotych wcale nie mamy pewność, że projekt jest właściwie przygotowany. Że pod uwagę zostały wzięte wszystkie czynniki. Wiele osób boleśnie się przekonało, że po projektancie też czasami trzeba poprawiać. I wtedy nie warto decydować się na kogoś, kogo usługi są tak mało warte. Jeśli projektant nie umie dobrze wykorzystać przestrzeni, to nie jest dobrze, to po prostu jest na co narzekać. Jeśli wszystkie jego wizualizacje są bardzo podobne, typowe do tego, co obecnie modne, bez uwzględnienia tego, co ważne dla danej rodziny – to taka usługa projektowa jest niewiele warta.

Niestety wielu architektów ma w swoim portfolio mało oryginalne propozycje. Według klientów są one nie do zaakceptowania – wszędzie białe kuchnie, białe wnętrza, lamele, drewniane blaty, czarne elementy dekoracyjne, styl nowoczesny. Brakuje przytulnych wnętrz, indywidualnych, odważnych propozycji. Coraz częściej się słyszy głosy, że brakuje po prostu charakteru!

Co tak naprawdę zawiera usługa projektowa?

Idziemy do projektanta najczęściej, gdy:

  • nie mamy wystarczającej wyobraźni,
  • chcemy zobaczyć, jak będzie wyglądać dane zestawienie kolorystyczne,
  • chcemy się dowiedzieć, jak najkorzystniej zadbać o funkcjonalność wnętrza,
  • pragniemy zadbać o każdy aspekt danego wnętrza.

Bardzo często upraszczamy pracę projektanta. Sądzimy, że zmierza ona jedynie do przygotowania nam wizualizacji. Uważamy, że taki właśnie punkt jego usługi jest najważniejszy. Widzimy nasze wnętrze w kolorach, w wersji trójwymiarowej i jesteśmy usatysfakcjonowani. Mówimy, mamy wszystko. No nie. Sam projekt wizualny to jednak za mało!

Okazuje się bowiem, że praca projektanta wnętrz obejmuje znacznie więcej niż samą wizualizację.

Można oczywiście zdecydować się na samą wizualizację, jednak większy sens ma wybranie ponadto usługi:

  • przygotowania dokumentacji dla ekipy remontującej,
  • rysunków technicznych.

Jeśli nie chcemy profesjonalnej wizualizacji i dokumentacji, możemy umówić się jedynie na konsultację z architektem. To usługa podstawowa, najtańsza. Pozwala rozwiać wszelkie wątpliwości, doradzić się w kluczowych kwestiach i uniknąć ewentualnych błędów, które już po realizacji projektu mogą być bardzo kosztowne.

Co powinien zrobić dobry projektant?

Dobry projektant powinien porozmawiać z rodziną, dla której projektuje wnętrze. Jego zadaniem jest uwzględnić potrzeb danej rodziny, nie hipotetycznej, ale określonej, tej, z którą ma do czynienia. W ten sposób można stworzyć wnętrze indywidualne, doskonale dopasowane do potrzeb danych osób.

Następnie projektant przygotowuje wstępny projekt 2D oraz 3D wraz z szacunkowym kosztorysem.

Po wprowadzeniu uwag lub po akceptacji projektu bez większych zastrzeżeń przygotowuje się projekt wykonawczy. Po pierwsze rzut techniczny uwzględniający lokalizację mebli i elementów wyposażenia, typy ścian, miejsca podłączenia wodno-kanalizacyjnego, a także rozprowadzenie elektryki. W skład projektu wchodzi także rzut oświetlenia, rzut wykończenia ścian i podłóg oraz również lista elementów dekoracyjnych. Klient otrzymuje dokładną rozpiskę uwzględniającą potrzebne materiały do zakupienia.

Tak przygotowany projekt ma charakter wszechstronny. Bierze pod uwagę wiele aspektów, a jego celem jest uchronić od błędów na etapie wykończenia wnętrz.

Jednak, żebyśmy mogli być z niego zadowoleni, trzeba znaleźć odpowiedniego projektanta, a to niestety wiąże się z dość sporymi kosztami.

Czy zatem się decydować? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To zależy – czy mamy wystarczająco dużo wolnych funduszy i na ile jesteśmy w stanie zaufać profesjonaliście, oddając w jego ręce projekt naszych wnętrz.

Na pewno warto rozważyć usługę projektową, zwłaszcza kluczowych wnętrz w domu czy mieszkaniu.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>