Główne menu

Czy to bóle od stresu? O tym, jak ciało informuje o nadmiernym stresie

Ból to sygnał od organizmu. Paradoksalnie powinnyśmy się cieszyć, że go odczuwamy, choć trudno spojrzeć na dyskomfort w ten sposób. Stanowi bowiem sygnał od organizmu, że trzeba coś zmienić i lepiej zadbać o siebie. Brak bólu stanowiłby mocne zagrożenie dla zdrowia i życia, usypiałby czujność i usuwałby granice, które stanowią dla nas cenną tarczę ochronną. Trudno jednak doceniać ból, zwłaszcza jeśli jego przyczyną jest stres i napięcie nerwowe. z którymi nie sposób sobie poradzić. Czym są bóle od stresu? Po czym je poznać i jak sobie z nimi radzić?

Jak wygląda zestresowana osoba?

Gdy jesteś zestresowana, masz napięte mięśnie. Najczęściej na Twojej twarzy maluje się grymas, na czole tworzą się zmarszczki, zęby są zaciśnięte i szczęka przyjmuje charakterystyczny wygląd, ramiona się unoszą, palce dłoni są przykurczone. Wyglądasz na przygaszoną i osaczoną.

Co może boleć od stresu?

Stres, szczególnie ten chroniczny, może dawać różne objawy. Jednym z nich jest  przewlekły ból, który trudno uśmierzyć przy pomocy tabletek przeciwbólowych. Wszystkiemu winne są hormony stresu, czyli adrenalina i kortyzol, które motywują organizm do walki lub ucieczki. Pod wpływem sytuacji stresowej spada ilość serotoniny i dopaminy. Wszystko po to, by poradzić sobie z trudną sytuacją. Problem pojawia się, kiedy organizm odbiera rzeczywistość jako mocno zagrażającą, nawet wtedy, kiedy nie ma ku temu podstaw. Wtedy ciągłe poczucie mobilizacji jest niepotrzebne.

Długotrwałe funkcjonowanie w stresie nie tylko, że nie pomaga, ale prowadzi do poważnych konsekwencji. Zmniejsza się odporność organizmu, stajemy się podatne na sezonowe choroby, wzrasta także ryzyko rozwoju poważnych, trudnych w leczeniu chorób przewlekłych. Dodatkowo cierpi nasz wygląd, kondycja skóry, włosów i paznokci.

bóle od stresu

Od stresu może boleć:

  • głowa (ból jest obustronny, zlokalizowany w skroniach, z tyłu głowy, może też obejmować całą głowę. Często pojawia się wieczorem, po wymagającym dniu, utrudnia zasypianie. Nazywany jest napięciowym bólem głowy)
  • plecy (ból może być zlokalizowany w okolicy karku, jak również odcinka krzyżowego)
  • klatka piersiowa (ból może być podobny do tego obserwowanego przy zawale. Niestety przewlekły stres jest jednym z czynników zwiększających ryzyko chorób układu krążenia)
  • brzuch (hormony stresu upośledzają trawienie, są przyczyną biegunek, zaparć, złego samopoczucia).

Stres może ujawniać się także nietypowo, na przykład bólami dłoni, ramion, barku (zwłaszcza w nocy, bólom tym nie towarzyszą inne objawy).

Jak radzić sobie z bólami wywołanymi stresem?

Niestety gdy ból wywołany jest przez stres, tabletka może być nieskuteczna. Najrozsądniejszym sposobem poradzenia sobie z problemem jest usunięcie przyczyny bólu, a ta tkwi we wzmożonym napięciu. Przydają się techniki relaksacji, świadomego oddechu, joga, a także każda metoda, która pozwala się rozluźnić – wzmożona aktywność fizyczna, która działa silnie odstresowująco, spędzanie czasu na hobby, spotkaniach z przyjaciółmi. Czasami sprawdza się także dobra książka, wyjazd na łono natury, słuchanie muzyki. Z mniej popularnych metod poleca się przytulanie do drzew, wykrzyczenie stresu. Pomóc może też malowanie, prace kreatywne, a także spotkanie z psychologiem. Niestety złotej recepty nie ma. Każdy musi znaleźć swój sposób na stres.

    Komentarz ( 1 )

  • jotka

    To wszystko prawda, nie zawsze urlop uwalnia od stresu, nie każdy może pozwolić sobie na ucieczkę od stresujących momentów i ludzi…ale warto szukać sposobów na odstresowanie, bo zdrowie mamy jedno.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>