Główne menu

Czy to zespół niespokojnych nóg? Gdy Twoje nogi nie pozwalają Ci spać

Kładziesz się do łóżka. Zasypiasz, ale po jakimś czasie budzisz się zaniepokojona, bo czujesz stado mrówek chodzących po Twoich nogach. W stanie zawieszenia między jawą a snem zaczynasz je strącać. Ale to nic nie daje. Rozpaczliwie ruszasz nogami. Nie możesz przestać. Kładziesz nogi na kołdrę, a potem pod nią. Raz na jeden bok, raz na drugi. Nic z tego. Nie możesz znaleźć wygodnej pozycji… Sfrustrowana wstajesz. Musisz to zrobić, bo czujesz, że jeśli poleżysz choćby chwilę dłużej, to zwariujesz…Powód? Być może cierpisz na zespół niespokojnych nóg. Czy jest to zaburzenie i jak z nim walczyć?

zespół niespokojnych nóg

Czym jest zespół niespokojnych nóg?

Zespół niespokojnych nóg, z angielskiego restless legs syndrome, RLS to zespół objawów neurologicznych z uczuciem zmęczeniem i niepokojem nóg oraz charakterystycznym mrowieniem pod skórą i drętwieniem. Objawy są na tyle dotkliwe, że często określane są jako ból. Osoby nimi dotknięte mają często problem z ich opisaniem.

Objawy te zazwyczaj pojawiają się wieczorem, w momencie udania się na spoczynek. Wymuszają na osobie dotkniętą RLS  poruszanie nogami. Pojawia się problem ze znalezieniem wygodnej pozycji do snu. To z kolei uniemożliwia zaśnięcie i jest przyczyną bezsenności. Skutkiem wszystkich tych problemów jest uczucie zmęczenia i rozdrażnienia w ciągu dnia.

 

Czasami zespół niespokojnych nóg dokucza również w dzień. Utrudnia długie pozostanie w jednej pozycji, np. w kinie czy teatrze. Wymusza ruszanie nogami, wyprostowywania ich, bujania nimi, itd.

Jak wiele osób cierpi?

Ciężko o doszacowane statystyki, zwłaszcza w Polsce, gdzie problem często jest bagatelizowany czy wyśmiewany, ale przyjmuje się, że na zespół niespokojnych nóg może cierpieć nawet 10% społeczeństwa. Problem częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. 

Większość osób dotkniętych tym zaburzeniem nie wie, czym jest RLS i jak go leczyć. Objawy zazwyczaj nie pojawiają się każdej nocy, ale okresowo, co dodatkowo zmniejsza motywację do poznania ich przyczyny.

Jednak wraz z biegiem czasu symptomy zazwyczaj stają się bardziej dotkliwe. Pierwsze objawy RLS mogą pojawić się w każdym momencie życia. Bardzo często zaburzenie pojawia się po raz pierwszy w ciąży.

Jakie są przyczyny zaburzenia?

Dotąd nie poznano odpowiedzi na pytanie, skąd bierze się zespół niespokojnych nóg. Wykluczono podłoże psychiczne. W 60% przypadków zaburzenie ma być dziedziczone. Inne powody lub czynniki ryzyka, na jakie wskazują naukowcy to:

  • niedobór magnezu lub żelaza,
  • niedobór dopaminy w mózgu,
  • cukrzyca,
  • choroby nerek,
  • przyjmowanie niektórych leków.

Jak leczy się zespół niespokojnych nóg?

Leczenie niespokojnych nóg jest możliwe. Dobry lekarz przypisze lek usuwający niepokojące objawy. W zależności od nasilenia symptomów należy stosować go okresowo lub na stałe. W trakcie diagnostyki zaleca się również sprawdzenie poziomu żelaza, magnezu, a także wykluczenie chorób nerek czy cukrzycy.

    10 komentarzy

  • Kamila

    Jaki lekarz: rodzinny, neurolog… ?

  • Stokrotka

    Niestety, cierpię na zespół niespokojnych nóg. Myślę, że to na skutek niedoboru magnezu i żelaza.
    Ale niestety jest to choroba, której chyba nie da sięcałkowicie wyleczyć bo wraca co pewien czas.

    Pozdrawiam serdecznie.

  • jotka

    Na szczęście nie mam tego, ani nikt z bliskich, objawy brzmią koszmarnie:-(

  • oironio

    Myślałam, że mi to dolega, bo gdy się kładę spać, to wierzgam nogami, ale nie mam problemu z zasypianiem. Po chwili usypiam albo gdy mąż każe mi przestać, to przestaję machać tymi nogami i leżę spokojnie. 😛 Może to takie moje osobiste odstresowanie się przed snem? 🙂

    • Nieznajoma

      Ja mam już drugi dzień. Kręcę nogami , robię masaż ale nic nie pomaga. Cała noc nie potrafiłam zasnąć. Do tego dochodzi ból głowy ale taki , że nie mogę nią ruszyć .

  • Za wielką wodą

    Dzięki Bogu tego nie mam, czytałam trochę o tym jakiś czas temu, ponieważ próbuję znaleźć powód mojej bezsenności, ale ja chyba po prostu tak mam. Od dziecka nie śpię, myślałam że jak pójdę do pracy i będę kłaść się zmęczona to pójdzie to szybciej, niestety, nadal potrzebuję przynajmniej godzinę (najczęściej 1,5) żeby zasnąć.

    • dorota

      To rzeczywiście musi być irytyujące…Mam nadzieję, że znajdziesz przyczynę swoich problemów z zasypianiem

      • Nieznajoma

        Ja mam już drugi dzień. Kręcę nogami , robię masaż ale nic nie pomaga. Cała noc nie potrafiłam zasnąć. Do tego dochodzi ból głowy ale taki , że nie mogę nią ruszyć .

  • Zwykła Matka

    U mnie czasem zdarza się drętwienie, ale odkąd bralam magnez uspokoiło się to 😉

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>