Inf. prasowa Czy w pracy można jeść zdrowo?
Dieta w pracy ma ogromny wpływ na zdrowie i ogólną kondycję fizyczną. Mimo że automaty i sklepowe półki z przekąskami kuszą zaoszczędzonym na gotowaniu czasem, nie jest to dobre rozwiązanie. Rodzaj i ilość spożywanego jedzenia powinny być dopasowane zarówno do indywidualnego zapotrzebowania na konkretne produkty, jak i charakteru oraz trybu wykonywanej pracy. Jak powinien wyglądać zdrowy jadłospis każdego pracownika?
Według raportu „Praca, moc, energia w polskich firmach” opublikowanego przez Human Power, aż 38,1% badanych codziennie je słodycze i pije słodzone napoje, a 27,2% największy posiłek zjada dopiero w godzinach wieczornych. Takie wyniki w dużym stopniu wpływają na spadek efektywności i problemy z koncentracją. Można jednak temu zaradzić i jeść zdrowo w pracy, stosując się do kilku zasad.
1. Jedz regularnie
Regularne spożywanie posiłków to klucz do prawidłowego funkcjonowania i produktywności na najwyższym poziomie. Każdy dzień warto zacząć od śniadania, które powinno zostać zjedzone nie później niż dwie godziny po przebudzeniu. Przyrządzenie zielonego koktajlu lub owocowej owsianki przed pracą nie zajmie zbyt wiele czasu, a wartościowy i bogaty w składniki odżywcze poranny posiłek pozwoli uniknąć głodu i zapewni organizmowi lepszy start. Kolejne przekąski powinny być spożywane co ok. 2-3 godziny – częstsze jedzenie małych porcji pozwala utrzymać równowagę i zapobiega powstawaniu impulsów nerwowych, wysyłających do mózgu informacje o potrzebie magazynowania zapasów kalorii (będących najczęstszą przyczyną pojawiania się zbędnej tkanki tłuszczowej).
2. Nawadniaj organizm
Nawadnianie organizmu to, obok zdrowych posiłków, jedna z najważniejszych kwestii. Dzięki regularnemu piciu wody poprawia się nie tylko koncentracja, ale również funkcjonowanie mięśni i praca nerek. Według wcześniej wspomnianego raportu odwodnienie na poziomie 1% może wywołać obniżenie sprawności fizycznej i umysłowej. Z tego powodu warto zawsze mieć pod ręką butelkę wody lub zainwestować w wielorazową butelkę filtrującą, dzięki której nawet woda prosto z kranu będzie zdatna do picia bez obróbki termicznej. Przyjmuje się, że na każdy kilogram masy ciała powinno przypadać ok. 30 ml wody.
3. Miej przy sobie zdrowe przekąski
Jednym z największych problemów żywieniowych w pracy jest zbyt częste uleganie pokusie podjadania niezdrowych przekąsek, które niwelują uczucie głodu na krótko, a ponadto nie są wartościowe i nie zapewniają organizmowi zbyt wiele energii. Aby uniknąć tego typu sytuacji, warto mieć pod ręką owoce (niektórzy pracodawcy, tacy jak http://bridgestone-stargard.pl/aktualnosci, zapewniają porcję świeżych owoców w wyznaczonych dniach), pokrojone w słupki warzywa czy chrupkie pieczywo. W roli przekąski świetnie sprawdzi się również surówka z garścią orzechów czy zdrowe babeczki z dodatkiem płatków owsianych.
4. Zadbaj o różnorodność jadłospisu
Nic tak nie demotywuje do zdrowej diety jak monotonne menu i częste spożywanie takich samych posiłków. Jadłospis bogaty we wszystkie składniki odżywcze musi być różnorodny – tylko w taki sposób dostarczymy sobie elementów pochodzących z różnych źródeł. Warto spisać sobie na kartce wszystkie dania, na które mamy ochotę i gotować według sporządzonej listy. Po jakimś czasie zgromadzone pomysły utworzą bazę ulubionych dań, która w znacznym stopniu ułatwi jej przygotowywanie w kolejnych tygodniach. Różnorodności sprzyja także wcześniejsze przygotowywanie jedzenia i zabieranie go do pracy w pudełkach – mogą się w nich znaleźć zarówno sałatki do spożycia na zimno, jak i dania wymagająca podgrzania.
5. Wybieraj węglowodany złożone
Najbardziej wartościowe węglowodany to takie, które mają niezbyt wysoki indeks glikemiczny – wpływają one bowiem na tempo wzrostu poziomu glukozy we krwi. Właśnie takie są węglowodany złożone, występujące m.in. w pełnoziarnistych produktach zbożowych, roślinach strączkowych, kaszach czy otrębach. Węglowodany proste, które spotkać można m.in. w cukrze czy białym pieczywie ekspresowo podniosą poziom glukozy we krwi, ale stan ten potrwa krótko, a w konsekwencji możemy czuć się ospali i osłabieni.
***
Jak widać, zdrowe odżywianie w pracy jest możliwe – wystarczy stosowanie kilku prostych zasad, odpowiednia dawka motywacji i systematyczność, a efekty wprowadzenia wartościowego jadłospisu będzie można odczuć bardzo szybko.
4 komentarze
Można, jak najbardziej, zabieram do pracy sałatki, jogurty, owoce lub krojone warzywa…
Można, jednak w niewielu przypadkach można w coś sensownego zaopatrzyć się w okolicy miejsca pracy, więc pozostają pudełka przygotowywane w domu. A tu już jest spore pole do popisu, wszystko zależy od chęci i determinacji. Płatki, owsianki, granole, placki, naleśniki, sałatki, zupy… jeśli się chce to się da 🙂
Mnie irytują kuchenki mikofalowe, ktore są bardzo szkodliiwe, a są w każdym zakładzie pracy.
Jotka dzięki za poradę. Skorzystam. 🙂
Można. można 😉 u mnie cały dzień to warzywa i owoce 😉