Czy woda z kranu do picia jest ok?
Czy w Polsce można pić wodę z kranu bez przegotowania? Tak! Wysoką jakość kranówki potwierdzają polskie i europejskie badania (Ministerstwo Zdrowia i WHO). Czy warto? Kolejna odpowiedź na tak! Za wyborem kranówki przemawia nie tylko jej czystość, niska cena i możliwość ograniczenia ilości odpadów, ale także, jak twierdzi wielu, najlepszy smak. A Wy, co o tym sądzicie?
Dlaczego warto pić wodę z kranu?
- Przez lata kranówka zyskała na wartości. Dzięki temu, że zmodernizowano system uzdatniania wody woda z kranu w niczym nie ustępuje wodzie z butelki. Jest nawet od niej lepsza!
- Woda z kranu jest badana przed wpuszczeniem jej do rur oraz podczas transportu siecią wodociągową. Zanim podda się wodę testom, w Warszawie jej czystość sprawdzają…małże i ryby. Woda przechodzi osiem etapów uzdatniania oraz sprawdzana jest przez osoby testujące smak kranówki. Każdego dnia wykonuje się kilkaset badań wody.
- Bez obaw można pić wodę wprost z kranu w dużych miastach. W mniejszych miejscowościach i na wsi, warto upewnić się, czy jakość wody jest w porządku, dzwoniąc do najbliższej stacji sanepid.
- Woda z kranu posiada cenne minerały takie, jak wapń, sód i magnez. To właśnie one osadzają się w czajniku w formie kamienia. Liczne badania pokazały, że polska kranówka posiada więcej tych minerałów niż wiele wód źródlanych.
„Twarda woda zawiera duże ilości soli wapnia i magnezu, głównie wodorowęglanów, a osad, widoczny szczególnie przy gotowaniu wody, to wytrącające się, nierozpuszczalne w wodzie węglany wapnia i magnezu. Wapń i magnez są makroelementami niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, często je suplementujemy, a więc nie powinniśmy się obawiać ich obecności w wodzie i nie powinno nas to zniechęcać do jej picia”Prof. Marek Biziuk – Katedra Chemii Analitycznej, Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej (źródło)
Oszczędzaj i bądź eko!
Picie wody z kranu pozwala także na spore oszczędności. Nawet kilkaset złotych rocznie!
Kranówka jest także najlepszą możliwą opcją ekologiczną! To prosty sposób, by mocno ograniczyć ilość zużywanych plastikowych butelek, które, o czym już głośno się mówi, jest na świecie zdecydowanie za dużo! Ponadto warto zauważyć inną zaletę, jaką jest możliwość zrezygnowania z noszenia ciężkich zgrzewek wody, szczególnie gdy mieszkamy na wyższych piętrach w bloku.
Czy woda z kranu do picia jest ok? Tak! Ale wiele osób o tym nie wie!
Niestety, mimo że powyższe dane są powszechnie dostępne, prawie połowa Polaków nie pije wody z kranu, obawiając się o to, że jej jakość jest niewystarczająca. Całkiem niesłusznie!
Wody z kranu nie trzeba ani flirtować ani gotować. Nadaje się do spożycia wprost z kranu! Dla niedowiarków warto dodać na koniec, że można oddać swoją kranówkę do badania w sanepidzie, zbadać ją samodzielnie, korzystając z gotowych testów dostępnych w sprzedaży. I pić na zdrowie!
7 komentarzy
W miejscu którego nie znam bym się nie odważyła ale u siebie w domu, gdzie wiem że jest dobra woda, piję prawie wyłącznie kranówkę.
A co z dostawą przez sieci miejskie (rury w blokach od dawna są nie wymieniane). Czy to aby nasienno bezpieczne?
Wode z kranu pije od dzieciństwa
1
U siebie w domu pije u kogoś niestety nie
Najlepsza z dzbanka filtrujacego
Woda z kranu w Irlandii Północnej jest wręcz idealna do picia. Mimo wszystko my filtrujemy.. i pijemy, bez gotowania 🙂
Ja jestem od pół roku można powiedzieć „na kranówce” i sobie chwalę. Mamy w pracy dystrybutor filtrujący Waterpoint System, taką maszynę podpinaną bezpośrednio do sieci wodociągowej i muszę powiedzieć, że woda smakuje bez zarzutu, a do tego jest w 3 opcjach – ciepłej, zimnej i gazowanej. Znacznie odczuć można natomiast oszczędności i wygodę, bez konieczności noszenia butelek ze sobą do biura. A jeśli chodzi o jakość wody „z rur” to chyba bardziej ufam w tym wypadku sanepidowi, niż producentom mineralek…