Główne menu

Czy współczesne Europejki są szczęśliwe?

W poszukiwaniu własnej drogi

Na szczęście można też inaczej. W nowoczesnej Europie fajne jest to, że mamy wybór i z raz obranej ścieżki da się zboczyć. Uciec daleko od wielkiego miasta i jego pokus. Nie zawsze jest to łatwe, bo choć psioczymy na współczesny świat, to ciężko nam się rozstać z internetem, komórką, elektrycznością, modnymi ciuchami, urokami nocnego życia. Ale gdy mija pierwszy szok, odzyskujemy radość i spokój ducha.

Poza tym, nie musimy przecież od razu przeprowadzać się do lepianki na końcu świata, by odzyskać równowagę, wystarczy ograniczyć sobie dostęp do niektórych „dobrodziejstw” cywilizacji i od razu jest lepiej. Sęk w tym, że w Polsce jesteśmy ciągle na dorobku, więc podobne refleksje nachodzą nas zazwyczaj dopiero po bardzo niemiłych doświadczeniach. Za to w zachodniej Europie ten szalony postęp już tak kobiet nie porywa. Rośnie grupa Europejek, które nie zamierzają na każdym kroku udowadniać, jakie to są wspaniałe. Praca tak, lecz nie kosztem prywatnego życia. Koniec z głodzeniem się, by zejść do rozmiaru 0. Urlop to czas na prawdziwy wypoczynek. Nie osiadać na laurach, ale nie przesadzać z ambicjami.

Od przybytku głowa boli

Co ciekawe, europejska wolność nie wszystkim się podoba. Swoboda i niezależność cieszą, ale po pewnym czasie pojawia się zniechęcenie, bo kiedy wszystko można, to w końcu nie chce się nic. Jak na to reagujemy? Bardzo różnie. Jedne szukają ukojenia w jakiejś pożytecznej działalności, np. wolontariacie. Inne wpadają w pułapkę specyficznego lenistwa: nie mają czasu na kawę z koleżanką, ale prowadzą wielogodzinne debaty na Facebooku, sumiennie karmią krówki na wirtualnej farmie, ale nie chce się im podlać kwiatka w salonie, i tak dalej. Jeszcze inne receptę na swoje bolączki widzą w radykalizmie; stąd między innymi zaskakująco wysokie poparcie dla skrajnych ugrupowań politycznych (np. dla Marine Le Pen we Francji) albo nagłe zainteresowanie religią narzucającą rygor, jakiego niektórym najwyraźniej brakuje. Oddać jednak trzeba, że niezadowolenie Europejek nie bierze się wyłącznie z nudy – po niedawnym kryzysie ekonomicznym czują one, że ich droga do celu staje się coraz bardziej wyboista i to rodzi bunt.

Szczęście ty moje!

Czy Europejki w ogóle czują się szczęśliwe? Jeśli chodzi o zadowolenie z jakości swojego życia, to zaskoczeń nie ma: najwięcej szczęśliwych kobiet znajdziemy w państwach zamożnych, stabilnych politycznie, z dobrze rozwiniętą polityką równościową. Jak pokazują badania Instytutu Gallupa, aż 77 % Islandek uważa, że żyje się im bardzo dobrze, tego samego zdania jest 74 % Szwedek, 68 % Dunek, 64 % Finek i 62 % Austriaczek. Na drugim biegunie są Bułgarki – aż 43 % przyznaje, że ich życie jest bardzo trudne. Do wyjątkowo niezadowolonych zaliczają się także Greczynki, Ukrainki, Węgierki.

Ale rozumiejąc szczęście jako pogodę ducha, codzienne drobne radości, uśmiech, jesteśmy daleko w tyle za mieszkankami Ameryki Łacińskiej. Pozytywnych emocji doświadcza na co dzień ponad 80 procent mieszkanek Paragwaju, Panamy, Ekwadoru, Gwatemali, Wenezueli, choć mogą one tylko pomarzyć o warunkach, w jakich żyją mniej szczęśliwe Niemki, Norweżki czy Holenderki. Jedyne prawdziwie pogodne Europejki to Dunki (82 %), najrzadziej powody do radości znajdują obywatelki Serbii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji i Czarnogóry. Plusem jest to, że Europejki stosunkowo rzadko doświadczają negatywnych emocji – najczęściej skarżą się na nie Greczynki i Cypryjki.

  3 komentarze

 • Shirin

  Owszem, ale każdy medal ma niestety dwie strony. Pytanie, czy nieograniczona wolność zawsze jest wartością. Moim zdaniem nie. A szczęście można znaleźć w wielu miejscach na ziemi, nawet tam, gdzie wolność w naszym rozumieniu nie istnieje. To po prostu bardzo złożony temat. I tu bardziej mówiłabym o szczęściu nie tyle w związku z krajem, co rodziną, w której przychodzimy na świat.

 • Anna

  Właśnie musimy zacząć doceniać to co mamy a nie płakać nad tym czego nie mamy!!! Oczywiście powinno też się dalej rozwijać i dążyć do postawionych sobie celów ale przede wszystkim cieszyć się tym co mamy tu i teraz

 • Agata

  Mamy być mądre,piękne i szczęśliwe:)

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>