Główne menu

Czy zwierzęta domowe mogą jeść truskawki?

Sezon na truskawki trwa w najlepsze. W końcu owoce są coraz łatwiej dostępne i w coraz atrakcyjniejszej cenie. Dlatego sięgamy po nie niemal każdego dnia, nierzadko zadając sobie pytanie, czy warto poczęstować truskawkami domowego pupila – psa, chomika czy kota. Można? Warto?

 

Czy chomiki mogą jeść truskawki?

Jeśli chcemy dać chomikom truskawki, możemy to zrobić. Zaleca się jednak ostrożność. Wystarczy mały owoc na tydzień, podzielony na niewielkie kawałki. Nie zaleca się podawania truskawek gryzoniom każdego dnia.

Czy koty mogą jeść truskawki?

Koty to mięsożercy. Nie powinny jeść owoców i zazwyczaj nie są nimi zainteresowane. Warto jednak zaznaczyć, że truskawki nie są dla nich trujące.

Niektóre mruczki wykażą nimi zainteresowanie, powąchają owoce, może zdarzyć się, że je zjedzą. Nie trzeba się tym przejmować. Z drugiej strony nie ma sensu celowo karmić koty owocami. Ich układ pokarmowy nie jest przystosowany do takiego jedzenia.

Czy psy mogą jeść truskawki?

Psy są mięsożerne. To nie znaczy, że nie mogą zjeść truskawek.

Wielu czworonogów za nimi wprost przepada. Owoce w diecie dostarczają witaminę C i B, są cennym składnikiem pokarmowym. Poza tym dostarczają mnóstwo ważnego dla funkcjonowania układu pokarmowego błonnika.

Uwaga na reakcje alergiczne

Jeśli wprowadzamy do diety zwierząt nowe smaki, warto to robić powoli. Niestety trzeba pamiętać, że możliwa jest reakcja alergiczna. Mogą wystąpić wymioty, zaparcia, biegunki, utrata sierści. Jeśli takie symptomy zaobserwujemy, konieczne jest wyeliminowanie uczulającego składnika i niewracanie do niego.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>